24 Mayıs 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara14°C

VATANDAŞ ETİ ARTIK SADECE VİTRİNDE GÖRÜR

Vatandaş eti artık sadece vitrinde görür

20 Ekim 2010 Çarşamba 00:00

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Fikret Başar, Türkiye'nin Dünya genelinde en yüksek fiyatla et tüketen ülkeler arasında olduğunu söyledi. Başar pahalılığın AK Parti politikalarına bağlı olarak gerçekleştiğini ifade etti. Başar, vatandaşın eti ancak vitrinde görebileceğini söyledi.

Fikret Başar yaptığı açıklamada, “Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, “Dünyada ve Türkiye'de Kırmızı Et ve Memurlar” raporu hazırladı.

Çalışma, dünyanın değişik coğrafi bölgelerinden seçilen ülkelerdeki ortalama kırmızı et fiyatlarını, kamu görevlilerinin maaşlarını ve maaşları ile alabilecekleri et miktarını belirlerken, ülkelere göre ortalama kırmızı et tüketimini de içeriyor. Rapor, Türkiye ile ilgili çarpıcı gerçekleri ortaya koyuyor. Buna göre Türkiye, dünyanın en pahalı etinin tüketildiği ülkelerin başında geliyor. Özellikle ülkelerin maaş seviyeleri göz önüne alındığında, Türkiye'de et tahmin edilenin çok daha üzerinde bir fiyatla satılıyor” dedi.

DÜNYADAKİ MESLEKTAŞLARINA ORANLA 5 İLE 10 KAT DAHA AZ KIRMIZI ET ALABİLİYOR

Başar açıklamasının devamında, uluslararası ölçekte yapılan araştırmaları göz önünde bulundurarak, “Araştırmada, İngiltere'de kırmızı etin ortalama perakende satış fiyatı 9 Euro iken, ortalama öğretmen maaşının 3612 Euro'yu bulduğu belirtildi. Buna göre bir öğretmen maaşı ile İngiltere'de 401 kg et alabilirken, bu rakam Avustralya'da 432 kg, Almanya'da 827 kg, ABD'de 615 kg. Ülkemizde ise ortalama 753 Euro maaş alan bir öğretmen, maaşı ile ancak 58 kg kırmızı et alabiliyor. Bir mühendis İngiltere'de 4188, Avustralya'da 4882, Almanya'da 5077 ve ABD'de 5069 Euro maaş alırken; Türkiye'de ancak 1114 Euro maaş alabiliyor. Buna göre Türkiye'deki bir mühendis, dünyadaki meslektaşlarına oranla 5 ile 10 kat daha az kırmızı et alabilme gücüne sahip.

TÜRKİYE'DE MEMUR MAAŞI İLE ANCAK 55 KG KIRMIZI ET ALINABİLİYOR

Başar açıklamasına şu şekilde devam etti: “İngiltere'de 2749 Euro maaş alan bir hemşire, maaşı ile 305 kg kırmızı et alabilir. Avustralya'da 3712 Euro olan hemşire maaşı ile 412 kg et alınabiliyorken; bu rakam ABD'de 474 kg'a, Almanya'da ise 498 kg'a kadar çıkıyor. Türkiye'de ise bir hemşire, maaşı ile ancak 51 kg kırmızı et alabiliyor. Buna göre, İngiltere'de ortalama maaş 2766 Euro ve bir çalışan, maaşı ile ortalama 307 kg kırmızı et alabiliyor. Avustralya'da çalışanlar ortalama 3230 olan maaşı ile 359 kg, Almanya'da 3388 Euro ile 547 kg et alabiliyor. ABD'de ortalama ücretler 2486 Euro seviyesinde ve 355 kg kırmızı et alınabilirken; Türkiye'de 709 olan ortalama memur maaşı ile ancak 55 kg kırmızı et alınabiliyor.”

EN PAHALI ET BİZDE

Ortaya çıkan tabloya göre, Türkiye'nin durumunun içler acısı durumda olduğunu söyleyen Başar; “Dünyanın en pahalı etinin satıldığı Türkiye'de, maaşların da son derece düşük olması nedeniyle sağlıklı beslenme imkânları her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Buna bağlı olarak kişi başına yıllık ortalama kırmızı et tüketimi açısından da ülkemizin içler acısı hali, Türkiye Kamu-Sen'in yaptığı araştırma ile ortaya konulmuş durumda. Buna göre yıllık kişi başına et tüketimi Avustralya'da 142 kg, ABD'de 125 kg, Almanya'da 82, İngiltere'de 80 kg iken Türkiye'de yalnızca 12 kg'da kalıyor."

HALKIMIZIN ET YEMESİ İMKANSIZ HALE GELDİ

Başar açıklamasının sonunda, “Yaklaşık 800 bin kilometrekare yüzölçümü olan ülkemiz topraklarının dörtte üçü yerleşim alanı dışında kalıyorken ve hayvancılık için son derece elverişli doğal şartlar mevcutken, ne oldu da birden bire et fiyatları bu noktaya geldi? Et fiyatlarının bu denli yükselmesinin en önemli nedenlerinden biri, ülkemizin tarım ve hayvancılık politikasındaki çarpıklıktır. Özellikle AB ile tam üyelik müzakereleri çerçevesinde 2004 yılında imzalanan Katılım Ortaklığı Belgesi ve ekleri ile AB tarafından Türkiye için hazırlanan ilerleme raporlarında, tarım ve hayvancılık konusunda son derece çarpıcı tespit ve istekler bulunuyordu. Örneğin Katılım Ortaklığı Belgesi Etki Raporu'nda Türkiye'nin canlı hayvan ve et ithalatını yasaklaması eleştirilmekte, ilerleme raporunda ise canlı hayvan, et ve et ürünlerine uygulanan ithalat yasağının kaldırılması istenmekteydi. Yine bu raporlarda AB ile yapılacak müzakerelerde en önemli konunun “Tarım Faslı” olacağı, şu anda %25 olan tarımda istihdam edilen nüfusun %6'ya kadar indirilmesi gerektiği belirtiliyordu. O dönemden beri ülkemizin tarım politikaları belirgin bir şekilde değişmiştir. Gelinen noktada ülkemizde tarım ve hayvancılık bitirilmiş ve ülkemiz artık dışarıdan et ve canlı hayvan ithal eder duruma getirilmiştir.

Et, altından değerli bir ürün haline gelmiş, mutfaklarımızdan çıkmış, vitrinlerde izlenir hale gelmiştir. AKP, Avrupa Birliği'nin talimatlarını harfiyen yerine getirmektedir. Ne yazık ki bu politikalarla halkımızın et yemesi imkânsız hale gelmiştir. Sırada arpa, buğday gibi tahıl üretiminin azaltılması bulunmaktadır” dedi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.