24 Nisan 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C

ÖĞRETMENİNİN TOKAT ATTIĞI ÇOCUĞUN ANNESİ AYŞE SAKMAK;“ÇOCUĞUMUN HAKKINI SONUNA KADAR ARAYACAĞIM”

Öğretmeninin tokat attığı çocuğun annesi Ayşe Sakmak;“Çocuğumun hakkını sonuna kadar arayacağım”

22 Ekim 2010 Cuma 00:00

Mehmet Akif İlköğretim Okulu'nda geçtiğimiz günlerde iddialara göre, çok çirkin bir olay yaşandı. Okulun 3-C sınıfında eğitim gören İdris Enes Sakmak isimli öğrenci, sınıf öğretmeni tarafından tokatlanarak şiddete maruz kaldı. Çocuğunun yaşadığı olayları bir bir anlatan anne Ayşe Sakmak, çocuğunun hakkını sonuna kadar arayacağını söyledi.

Haber: Zeki Ercivan

Ayşe Sakmak, yaşanan olayları şu şekilde anlattı: “Çocuğum öğle yemeğine gelmeyince telaşlandım. Hiç öyle yapmazdı. Çocuklarım ikiz. Çocuğuma bakmak için okula gittim. Baktım göremedim eve döndüm. Eve geldiğimde kapının ağzında yere oturmuş büzüşmüş ağlayarak bekliyordu.”

BİR ÇOCUK BU ŞEKİLDE CEZALANDIRILIR MI?

Sakmak, çocuğunun başından geçenleri şu sözlerle anlatmaya devam etti: “İki çocuk pet şişesine su koyup patlatmış, benim çocuğum da su doldurmak için sınıftan çıkmış ve koridorda öğretmeni ile karşılaşmış. Öğretmeni çocuğumu suçlayarak dört tane tokat atmış. Öğretmeni çocuğumu doğru düzgün dinlememiş bile. Başka çocukların yaptığı bir şakayı benim çocuğum tokat yiyerek ödedi. Bir çocuk ne yaparsa yapsın bu şekilde cezalandırılır mı? Bu davranış bir öğretmene yakışıyor mu?”

ÜÇ SENEDİR BU ÖĞRETMENLE SORUN YAŞIYORDUK

Acılı anne çocuğunu dövdüğünü iddia ettiği öğretmeni daha önce davranışları nedeniyle uyardığını belirterek, “Çocuğumu tokatlayan öğretmeni daha önce davranışları nedeniyle uyarmıştım. Zaten üç senedir bu öğretmenle sorun yaşıyorduk. Çocuklara ağır sözler söylememesi konusunda uyarmıştım. Daha sonra öğretmenin ayağına kadar gidip çocuklara kötü davranmaması için uyardım. Bana o zaman çocukların hiç durmadan konuştuklarını söyledi. Çocukların önüne bu şekilde geçebildiğini söyledi. Ben çocuğum suçsuz yere dayak yediği için üzülüyorum. Çocuğumu tokatladıktan sonra geriye dönüp neden bu şekilde davrandığı ile ilgili hiçbir şey söylemediler” dedi.

ÖĞRETMENİN EĞİTİMİNDEN MEMNUNUM

Çocuğuna atılan tokadı hazmedemeyen anne, gerekli mercilere başvuruları yaptığını şu şekilde anlattı: “Yaşanan olayın hemen sonrasında karakola gittim. Çocuğum ve ben ifade verdik. Benim şikâyet edeceğimi anladıklarında okul müdürü ve öğretmenler okul öğrencilerini bir sınıfta toplamışlar. Çocuklara kek ve meyve suyu vermişler. Yaşanan olayı anlatmışlar, başka türlü ifade vermeleri için çocukları ikna etmeye çalışmışlar. Ben çocuğumla birlikte hastaneden rapor almak için gittim. Bütün bu yaşananlar ben hastanedeyken olmuş. Ben çocuğumun öğretmenin eğitiminden memnunum. Sadece bu davranışlarını doğru bulmuyorum.”

ŞİKÂYETİMDEN VAZGEÇMEYECEĞİM

Sakmak yaşanan olayla ilgili yasal işlemlere başvuracağını belirterek, “Dün Milli Eğitim Müdürü ile görüşmek istedik ama yerinde yokmuş kendisiyle yarın görüşeceğiz. İki tane avukat tuttum. Şikâyetimden vazgeçmeyeceğim. Çocuğumun hakkını sonuna kadar arayacağım. Başka çocukların da başına bu tip durumlar gelmesin” dedi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.