19 Temmuz 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara26°C

SOKAKTAKİ EDEBİYAT

SOKAKTAKİ EDEBİYAT

23 Ekim 2010 Cumartesi 00:00

Hazırlayan : Ali Erdönmez

Bu hafta kulağımı edebiyatın sokaktaki sırtına dayadım..Onun hırıltılı nefesini,sesini ve soluğunu dinledim.Zaman zaman öksürdü,biraz hasta gibiydi,solgundu yüzü..Amansız bir hastalığa tutulmuş gibi kaygılıydı..Bundan dolayı attım kendimi sokaklara..Bolu'da edebiyatın sıhhatini,bir hemşire titizliğiyle inceledim..İki kitapçı,iki farklı öykü ve serüven..

KAMPÜS KİTABEVİ

Kampüs kitapevi daha önce başka bir mekanda faaliyet gösteriyordu. Yeni yerinizde ne zamandan beri etkinsiniz ?

Yaklaşık bir yıldır burada etkin olarak yapılanıyoruz.Zaten burası daha önce de kitap bölümü ve kafe bölümü olarak işlev halindeydi.Burasının önceki deneyimi bizi cezbetti.
Kampüs Kitapevi denilince ilk akla gelen imge, ders kitabı satılan bir dükkan olduğu.. Bu gerçeği yansıtıyor mu ? Ders kitabı dışındaki türler üvey evlat muamelesi görmüyor değil mi ?
15 yıldır 2.el ve üniversite ders kitabı satan bir kurumu devraldık.Bu ismi güzelleştireceğiz.Bu durum yani ders kitabı misyonumuz dönemsel olarak genel kitlenin talebini karşılamaya yöneliktir..Zamanı geldiğinde kültür kitapları sahnedeki yerlerini alacak..

Kafe ve kitapevi arasındaki denge nasıl olacak ?
Her ikisinin de süreç içerisinde birbirine yardımı olacaktır..Biz kafemizde yoğunluğun elit ve entelektüel seviyesi yüksek olan kişilerin olmasını yeğliyoruz..

Şu sıralar kitapların nabzı hangi yöne atıyor ?

Şu sıralar popüler kitapları satıyoruz.. Klasikler çoğunlukta elbette..

Korsan olayı var malumunuz.. Buna çözümümüz var mı ?

İkinci el kitap misyonumuz var bu duruma koz olarak kullanacağımız.. Orijinal olanın döngüsü için bu çalışmaya önem veriyoruz..Her türden kitapta ikinci eli bulabiliyorsunuz..
Fotokopi fiyatına kitap sahibi olmak mümkün..

Üniversiteliler ne okur,eğilim ne yönde ?

Dünya klasikleri ve Türk klasikleri çok satılır..Güncel kitaplara olan ilgi giderek artıyor buna ilaveten..

Hanefi Avcı'nın kitabı ne alemde ? Satılıyor mu fazlaca ?
Çok kitabını sattık..230 adet falan sattık..Tanıtım çok önemli..

Kafenin diğer misyonları neler ?

Bir kitapsever, ya da öğrenci raftan kitabını alacak ve kafede ücrete tabii olmadan karıştıracak belki okuyacak.. Buna ek olarak,şiir akşamları gibi bir etkinliğimize ev sahipliği yapacak..Sahnede kendi duygularının tercümanı olacak kimselere kucak açacak ve Karadeniz Akşamı adlı bir program olacak..

Bu etkinlikler ne zaman başlayacak ?

Yaklaşık 15-20 gün içerisinde başlayacağını umuyoruz.. Gün olarak ise Çarşamba ve Perşembe günlerini tasarlıyoruz..

Ne gibi fonksiyonlar mevcut kitap hususunda Kampuste ?

Olmayan kitabı 1-2 gün içerisinde temin edebiliyoruz.. Buna ek olarak,daha önce söylediğimiz gibi ikinci el olayımız var.. Kitabı isteyene kiralıyoruz.. Yanlışlık ya da başka koşullarda iade işlevimiz var..

Fotokopi dost mu düşman mı ?

Bunu engelleyemedik bir türlü..Günü kurtarmak adına yapılan bu ucuz seri üretim emeğe ve kaliteye olan güveni zedeliyor..Kimi esnaflar orijinal olan kitabı bizden alıyor ve fotokopi ile çoğaltıp ucuza satıyor.. Bu aynı zamanda kullanışsız bir yöntem. Çünkü çabucak içindeki bilgiler gibi kaybolup gidiyor..
Son olarak Kampüs Kitapevi'nin geleceğine dair misyonunuz nedir ?
Müessese olmayı başarmış,kadrosuyla tam bir uyum içerisinde olan,Bolu'da adını duyurmuş bir kurum olmayı planlıyoruz..

AKSUNGUR KİTAPEVİ

Cadde üzerinde küçük bir dükkan görünümü halihazırda.. İçinde koca bir dünya..

Ne zaman başladı kitapçılık serüveni ?

İlk olarak kırtasiyecilikle başladım..Bunun yanı sıra kültür kitapları da satıyorduk.1975'li yıllara kadar uzanan eski bir öykü bizimkisi..Bolu'nun en iyi ders kitapçısıyım diyebilirim o yıllar için..
Üniversite ders kitabı mı yoksa kültür kitabı mı ?

Asıl olan kültür kitabı elbette..Üniversitede zaten ders kitabıyla kültür kitabı arasında fazla farkı ayırt edebilme çok da mümkün değildir.. Öyle de olması da gerekir..

Fotokopi olayına ne diyorsunuz peki ?

Hocalar dirayetli olduğu müddetçe,bu durumun önüne geçilir. Dilmer'de bu uygulama tutuyorsa diğerlerinin de bunu yapması düşünülebilir..

Kültür kitaplarında satışlar ne eğilimde ?

Klasikler fazlaca rağbette.. Bununla beraber kişisel gelişim kitapları da ilgi görüyor.. Bitkisel ilaç kitaplarını çok satıyoruz..

Kim okur Bolu'da ? Üniversite gençliğinin durumu hakkındaki fikriniz ?

Ev hanımları daha çok.. Üniversitelilerin çok okuduğu söylenemez.. Bizim gençliğimize nazaran bu oran çok düşük..İlginin olmaması bir yana merak da fazlaca mevcut değil..Uyuşturulmuş gibiler.. Bununla paralel olarak okumadıkları gibi yaşadıkları da pek söylenemez..

Sektörde ayakta kalabilmek için ne gerekli ?

Bu işin para kazandıran tarafı ders kitabı satmak,yardımcı kitap satmaktır.. Çok fazlaca çeşidi aynı anda satabilirsiniz ama bu kitapçılık değildir..

SONUÇ YERİNE

Edebiyatın derin ama bir o kadar boğuk çığlığı kulaklarımızı biraz olsun tırmalamalı artık..Fotokopinin dayanılmaz ucuzluğuna kapılan güruhun öldürdüğü şey emek,kalite ve orijinalite..İki mekandan farklı manzaralar getirdik zihninize. Kültürel etkinliklerin bu cılızlıkta kalması düşündürmüyor oysa bizi..Zar zor da olsa aradığını buluyor isteyen birey.. İki kitapçıda iradesi zayıf fotokopi kağıtlarına ateş püskürdü.. Altında imzamız olmayan,emeğimizi içine koymadığımız ürünlerin zalim beyaz efendileri olmamıza vesile fotokopi..
İlginç olan başka bir nokta da hala klasiklerde sayıyor olmamız.. En nihayetinde doğru tercihin adıdır klasik..Lakin kendimize özgü bir edebiyat lezzetine çeşni olmalı,sürekli kaçamak yapacağımız bir liman olmalı klasik..

VARLIK VE YOKLUK SANCISI

Bu hafta içinde Milan Kundera'nın önemli eserlerinden Var olmanın Dayanılmaz Hafifliği kitabımı kaybettim..Varlığında, tedirgin sayfalarında yittiğim sevgilim,kitabım meçhule gark etti.. Var olmamasının dayanılmaz ağırlığı içimde.. Özledim,dön artık.. Bu kadar yazıdan sonra elbette haftaya Kundera olacak köşemizde..

 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.