18 Mart 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C

TANJU ÖZCAN;“ÖNCELİĞİM MİLLETVEKİLİ OLMAK DEĞİL”

Tanju Özcan;“Önceliğim milletvekili olmak değil”

25 Ekim 2010 Pazartesi 00:00

Tanju Özcan yaptığı açıklamada “Seçime yaklaşık 8 ay var. Adaylık süreci ise seçimden iki buçuk ay önce işlemeye başlayacaktır. Bu tartışmaların erken başlamış olması sebebi, CHP'nin Bolu'da önemli bir konuma gelmiş olması, ikincisi de geçtiğimiz günlerde MYK sözcümüz Hakkı Süha Okay'ın aday olmayı düşünen il ve ilçe başkanlarının daha erken biz zamanda istifa etmesini, yerine yeni isimlerin atanıp koltuğuna ısınabilmelerini istediğini dile getirmesiyle başladığını düşünüyorum” dedi.

TABAN İSTERSE ADAY OLURUM ŞEKLİNDE BİR ADAYLIK AÇIKLAMASI YAPMAM

Özcan sözlerini şu şekilde sürdürdü “İl Danışma Kurulu Toplantısı'nda ben arkadaşlarıma şunu söyledim: Ben il başkanı olarak net bir şekilde milletvekili adayıyım veya adayı değilim, demiyorum. Dememde zaten çok doğru olmaz, il başkanı olmam sebebiyle. Ancak milletvekili aday adayı olmayı düşünen arkadaşlarımız yarından itibaren parti il merkezinden milletvekili aday adaylıklarını açıklayabilirler. Biz bunu destekliyoruz. Hatta onların aday adaylığı açıklamalarına destekte veririz. Ve hatta onlara bir ekipte verebiliriz, köy köy dolaşmak isterlerse, parti politikalarını anlatmak isterlerse, buna da açığız dedik. Ancak şunu da yapmam kendimle ilgili, taban isterse aday olurum şeklinde bir adaylık açıklaması yapmam dedim. Aday olmayı düşünürsem, ailemle konuşurum. Partimle konuşurum ama halk isterse gibi garip bir söylemin arkasına saklanmam. Zira halkın isteyip istemediği ancak sandıkta belli olur. Eğer aday adayı olmayı düşünürsem, çıkar net bir şekilde açıklarım.

DAHA ÇOK OY ALACAĞINA İNANDIĞIM BİR ARKADAŞIM ÇIKARSA ARKASINDA DURALIM

Milletvekilliği aday adaylığı hakkında yapılan yorumları değerlendiren Özcan “Aday olmayı düşünsem de bunu ilk olarak açıklamam çok doğru olmaz diye düşünüyorum. Diğer adaylar çıksın önce bir bakalım, belki benden daha başarılı olacağına inandığım insanlar çıkar. İl başkanı olarak benim önceliğim, Bolu'dan bir milletvekilinin çıkması. İlk önceliğim benim milletvekili olmam değildir. Daha çok oy alacağına inandığım bir arkadaşım çıkarsa, bu arkadaşımız aday olsun, hepimiz arkasında duralım, derim. Şartlara bakarız. Eğer benim aday olmam konusunda bir şey gelişirse, benim düşüncem bu şekilde oluşursa çıkar açıklarım. Bugün itibariyle verilmiş net bir kararım bulunmuyor. Bir gün aday olmaya karar verirsem, ben yerime veliaht tayin eder gibi il başkanı tayin edecek değilim. Bizim tüzüğümüzde mevcut il başkanının istifa etmesi veya ölmesi durumunda yeni il başkanının nasıl tayin edileceği açıkça yazılı zaten. Benim de böyle bir duruma müdahale etme şansım yok. Herkes milletvekili aday adaylığını açıklayabilir. Partimizin tüzüğü buna müsait. Bizim açımızdan hiçbir sakıncası yok” dedi.

EN UYUMLU DÖNEMİMİZİ YAŞIYORUZ

Milletvekili aday adaylarının erken belirlenmesi gerektiğini söyleyen Özcan “Biz adaylarımızı seçimlere yaklaşık 4 ay kala belirlemiştik. Çalışma süresi bakımında daha uzun bir süre kaldığını gördük. Örgütünde bundan genel bir memnuniyeti olduğunu gördük. Genel başkanlığımıza ve genel sekreterliğimize bu dileğimizi ilettik, onlarında buna sıcak baktıklarını gördük. Şu an CHP örgütü en uyumlu çalıştığı dönemleri yaşıyor. Yine eskiden partimize emeği geçmiş isimlerle parti örgütünün en uyumlu şekilde çalıştığı dönemlerden birini yaşıyoruz. İnsanlar bir araya gelme fırsatı bulamadıkları kadar bir araya gelme fırsatı buldu. Bazı eleştirilerde oldu ama bunlar aile arasında medeni bir şekilde çözdük” dedi.

AKSİ KARAR VERİLİRSE SAYGIYLA KARŞILARIZ

Adayların belirleme yönteminin ön seçimle olması gerektiğini söyleyen Özcan “Ben aday belirlemenin daha demokratik olduğunu düşündüğüm şekilde, yani ön seçimle belirlenmesi gerektiği taraftarıyım. Bunu bize geçmişte sorduklarında da ifade ettik. Bu yöntemin Bolu için en uygun yöntem olduğunu belirtmek isterim. Biz parti tüzüğü ve siyasi partiler kanununa göre görev yapan bir örgütüz. Genel merkezimizin bu konuda karar alma olduğunu kabul ederek bu işe girdik. Genel merkez bu konuda fikrimizi sorarsa söyleyeceğimiz şeyi söylüyorum; ancak bizim düşüncemizin aksine de bir karar verirse de ben il başkanı olarak bunun da saygıyla karşılanması gerektiğini tüm partilere ifade ediyorum” dedi.

ÖN SEÇİMİ ÇOK TEKRAR EDEN BAZI ARKADAŞLARIMIZ SİYASİ PARTİLİLER KANUNUN YETİNCE İNCELEMEMİŞLER

Aday belirlemede olası kullanılacak ön seçim yöntemiyle ilgili kimi partililerin yeterli bilgiye sahip olmadıklarını söyleyerek “ Ön seçimi çok sık tekrar eden bazı arkadaşlarımızı tüzüğü ve siyasi partiler kanunu yetirince irdelemediğini görüyorum. Ön seçim dediğimiz yöntem de partiye kayıtlı olan tüm üyelerin oy kullanacağı bir sistemi ön görüyor. Bir de aday tespit yöntemi var. Parti yönetim kurulu üyeleri ön seçim delegeleri disiplin kurulu üyeleri gibi daha da kapsamlı bir oy kullanma bir yöntemi var. Partiye kayıtlı tüm üyelerin hakim gözetiminde Yargıtay Başsavcılığından gelecek liste kabul edilerek oy kullanması isteniyor. 4 bin 500 civarında il genelinde üyemiz var. Eğer bu insanların tamamı aday belirleme noktasında aktif hale getirilirse bu örgüt açısından da faydalı olur.

SAYGILI OLMALIYIZ

Özcan açıklamasının sonunda “Ön seçim diyince bazı insanlar bu konuda yeterince araştırma yapmadan sadece belirlenen ön seçim delegeleri ile bu oylamanın yapılacağını zannediyorlar. Tüzüğü bilmeyenler okursa bunun böyle olmadığı orada açık şekilde yazıyor. Genel merkezin üç tip aday belirleme yöntemi var. Merkez belirleme, aday tespiti ve ön seçim hangisini belirleyeceğine de parti meclisi karar veriyor. Hangisini belirlerse parti saygılı olmalıyız. Tabii bu yöntemleri uygularken yukarıdakiler muhakkak o ilin menfaatine uygun şekilde o ilde kimle başarılı olacağına inanıyor ise ona göre karar vereceklerdir. Ben kartımı açık oynuyorum dayatma içersinde olamam. Sordukların da açık ve net cevap veriyorum. Ben il başkanı olarak şöyle bir de dayatma içersinde olamam ben Bolu'da ön seçim istiyorum deme şansım yok. Bağımsız bir örgüt değiliz genel merkeze bağlıyız. Siyasetin de gerçeği bu” dedi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.