21 Nisan 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul5°C
  • Ankara2°C

VATANDAŞ PARASIZLIKTAN KÖMÜR ALAMIYOR

Vatandaş parasızlıktan kömür alamıyor

26 Ekim 2010 Salı 00:00

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden soğuk hava koşullarına karşı vatandaş tedbirini alabildi mi? Doğalgaz kullanımı kömür satışlarını nasıl etkiledi? İşte bütün bu soruların cevaplarını aramak için mahrukatçılarla görüştük. Aldığımız cevaplar ise düşündürücüydü.

Karamanlı Mahallesi Yeni Sokak'ta hizmet veren Sıla Kömür Ofisi işletmecisi Hayrettin Arabacıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kömür satışlarında bir daralma olduğunu; ancak bunun gerçek nedeninin doğalgaz kullanımının değil, ekonomik nedenler olduğunu söyledi. Halkın kömürü toptan alım gücünün olmadığını savunan Arabacıoğlu, “Satışlarda yaşanan düşüşün asıl nedeni doğalgazın ilimize gelmesi değil, halkın alım gücünün gerilemesidir. Çünkü her geçen gün halkın alım gücü düşüyor. Eskiden 2-3 ton birden alan aileler, artık kömürü 5-10 torba şeklinde parça parça alıyor. Maddi durumu yeterli olmayan vatandaşın kömürü artık depolama şansı yok. Doğalgazın gelişi sonrası olumsuz etkilenen meslektaşlarımız var ama doğalgazın mahrukat satıcılarına etkisi önümüzdeki yıl daha fazla belli olur.” dedi.

EMEKLİLERE UYGUN ÖDEME KOLAYLIĞI SAĞLIYORUZ

Açıklamasında vatandaşlara uygun ödeme kolaylığı sağladıklarını ifade eden Arabacıoğlu, “Vatandaşlar alım gücü düştüğü için kömürü peşin parayla alamıyor. Bizde çeşitli kampanyalar başlattık. Özellikle emekli kesime hitap eden kampanyalarımızla 2 ay ödemesiz, 6 ay vadeyle kömür satışı gerçekleştiriyoruz. Bu kampanya emeklilerimize büyük ödeme kolaylığı sağlıyor. Aksi takdirde emekli vatandaşımız kışın ısınamaz.” diye konuştu.

İTHAL KÖMÜR ALACAKLAR DİKKAT

Her ithal yazan kömür torbasının içinde ithal kömür olmadığını belirten Arabacıoğlu, kömür almak isteyen vatandaşlara da uyarılarda bulundu. Arabacıoğlu, “İthal olduğunu düşünerek alınan bazı kömür torbalarının içinde ithal kömür yok. Bunun çeşitli nedenleri var, karıştırılma gibi. Bu Bolu'da karıştırılmıyor, bu merkezlerde karıştırılıyor. Kaliteyi düşüren Gebze'deki firmalar. İthal kömürü yerli kömürle karıştırıyorlar veya Sibirya adı altında diğer başka ithallerle karıştırıyor. Güney Afrika kömürleri daha hesaplı olduğu için bu kömürlerle de karıştırıldığı söyleniyor.” dedi.

HAVA KİRLİLİĞİNİN NEDENİ KÖMÜR DEĞİL, KULLANIMINDAKİ BİLİNÇSİZLİK

Kömür kullanımı nedeniyle hava kirliliğinin Bolu'da ciddi boyutlara ulaştığı yönündeki görüşleri değerlendiren Arabacıoğlu, “Yıllarca hava kirliliğinin nedeni olarak kömür kullanımı gösterildi. Oysaki hava kirliliğinin asıl nedeni, kullanımdan kaynaklanmaktadır. Apartmanlarda kaloriferciler kömürü torbasıyla kazanlara atmaktalar. Bir tane kömür torbası 1 ton kömürün verdiği zararı vermektedir doğaya. Oysaki belediyeler bununla ilgili bir çalışma başlatmış olsalar ve apartmanlarda kullanılan kömürlerin karışımlı plastik torbalarını toplasalar, çevre kirliliği şehirlerde bu kadar üst seviyede olmaz.” diye konuştu.

YALITIM UYGULAMASINDA BOLU GEÇ KALDI

Bolu'da binalara izolasyon çalışmalarının daha önceden yapılması gerektiğini savunan Arabacıoğlu, şunları söyledi: “Bolu'da izolasyon uygulamasında da yanlışlıklar var. Doğalgaz gelecek diye ev sahiplerine izolasyon zorunluluğu getirildi. Bu neden daha önce kömür kullanılırken uygulanmadı? İzolasyon sayesinde yüzde 50'ye varan yakıt tasarrufundan söz ediliyor. Eğer kömür kullanılırken, belediye tarafından bu zorunluluk getirilmiş olsaydı bir ailenin aylık yakıt tüketimi 75 lirayı geçmezdi. Ama izolasyon yapılmış olsa dahi doğalgazla aylık 75 liraya ısınabilmek mümkün değil.”

EN EKONOMİK YAKIT KÖMÜR

Aktaş Mahallesi'nde hizmet veren Ercan Üsküp Kömür Ofisi İşletmecisi Ercan Üsküp'te doğalgaz kullanımının kömür satışlarını bir hayli düşürdüğünü söyledi. Belediye'nin ilerleyen dönemde kömür kullanımına yasak getireceğine ilişkin uygulamayı değerlendiren Üsküp, Bolu'da doğalgaz kullanımının yüzde yüz seviyeye ulaşamayacağını savundu. Üsküp açıklamasında, “Ben şuna inanıyorum ki, enerji açısından en ucuz kaynak kömür. Şu an doğalgaz fiyatları normal seviyelerde. Ama bunun ilerleyen dönemde ne olacağı konusunda bir öngörüde bulunmak mümkün değil. Vatandaşlarımız bu sene kullanacaklar, bakacaklar, ekonomik ve ısınma boyutunu değerlendirecekler. Tahmin ediyorum Nisan Mayıs aylarına vatandaşlarımız bunun değerlendirmesini yapmış olacaktır.” dedi.

İTHAL KÖMÜRDE ARTIŞ VAR

İthal kömür fiyatlarında küçük bir artış olduğunu belirten Üsküp, “İthal kömür fiyatları dünya piyasasıyla ilgili bir şey. Çin'in Rusya kömürüne aşırı talep göstermesi nedeniyle bu sene ithal kömürde fiyatlarda bir artış söz konusu; ancak bu küçük miktarda gerçekleşti. Kömürün ton olarak fiyatları bugün itibariyle şöyle: Ceviz 480 TL, Parça Portakal 560 TL, Yerli Balıkesir Polat 360 TL, Zonguldak kandilli 440 TL.” açıklamalarında bulundu.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.