16 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara1°C

DÖVEN DÖVENE! EĞİTİM BİRİMLERİNDE KABA ŞİDDET OLAYLARINA HER GEÇEN GÜN YENİLERİ EKLENİYOR

DÖVEN DÖVENE! EĞİTİM BİRİMLERİNDE KABA ŞİDDET OLAYLARINA HER GEÇEN GÜN YENİLERİ EKLENİYOR

28 Ekim 2010 Perşembe 00:00

Gün geçmiyor ki okullarda kaba şiddet olayları kamuoyuna yansımasın. Öğretmen öğrencisini dövüyor. Akıl almaz bir şey öğrenci öğretmenini dövüyor. Bu da yetmiyor, bu kez veliler birleşip öğretmeni tartaklıyorlar. Olaylar Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ediyor. Milli Eğitim'de ilgili şube müdürlükleri konu ile ilgili bilgi sahibi oluyor, Öğretmen sendikaları basın açıklaması yapıyor. Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer'den kamuoyuna doyurucu bir açıklama gelmiyor. Okullarda kaba şiddet olaylarının bu denli artmasının sosyalpsikolojik nedenleri konusunda bir araştırma yapılmıyor.

HABER: AYŞEGÜL TOPCU

ÖĞRETMEN ÖĞRENCİYİ DÖVDÜ

Birinci Olay: Mehmet Akif İlköğretim Okulu'nda 3/C sınıfında okuyan E.S' ye öğretmeninin kaba şiddet uyguladığı gerekçesi ile veli Ayşe Sakmak yasal yollara başvuruyor.

KIZ ÖĞRENCİ HAMİLE ÖĞRETMENİNİ DÖVDÜ

İkinci Olay: Ticaret Meslek Lisesi'nde, bu kez bir kız öğrenci, öğretmenini dövüyor. Öğretmen üstelik hamile. Türk EğitimSen Bolu Şube Başkanı Fikret Başar olay üzerine basın açıklaması yaptı. Başar, “Son yıllarda hem ülkemizde hem ilimizde aklımıza gelmeyenler başımıza gelir oldu. İlimizde hatırı sayılır bir meslek lisesinde öğrencisi tarafından öğretmeni dövülmüştür. Üstelik döven öğrencimiz kız, dövülen öğretmenimiz bayandır. Aynı zamanda hamiledir. Evet, bize bir şeyler oluyor. Ne olduğunu anlamakta zorlanıyoruz. Ama bunları kabullenmemiz kesinlikle mümkün değildir.

Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Bu olay hafife alınacak, üstü kapatılacak bir olay değildir. Öğretmen de bizimdir, öğrenci de bizimdir. Okul idaresi de bizimdir, İl Milli Eğitim Müdürlüğü de bizimdir.

Yani hepimiz bu toplumun bir parçasıyız, hepimizin bu topluma karşı sorumluluğu vardır. Hepimiz bu sorumluluk çerçevesinde kanunlar, tüzükler, yönetmelikler içerisinde kalarak, yani hukuk işletilerek bu tip olayların tekrar yaşanmaması için ne gerekiyorsa onu yapmalıyız. Kesinlikle duygusal davranılmamalıdır” dedi.

Başar, “Öğretmen öğrencisini dövseydi acaba ne olurdu? Hayal etmek bile istemiyorum.”

Başar konuşmasının devamında, bu tip olayların pirim kazanmaması gerektiğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: "Yaklaşık iki yıl önce de ilimizde buna benzer bir olay yaşamıştık. O zaman da yukarıdaki hassasiyetlerimizi ısrarla dile getirmiştik.

Bu tip olaylar kanaatimizce yalnız örgün eğitim içinde çözülecek olaylar değildir. Eflatun'un dediği gibi analara düşen görev vardır. Kanaat önderlerine düşen görev vardır. Bürokratlara düşen görev vardır. Siyasilere düşen görev vardır. Basına düşen görev vardır. Mesela bu olay Cuma günü oldu. Bugün Çarşamba. Olayın üzerinden beş gün geçti. Basında yer almadı. Tersini düşüyorum. Acaba öğretmen öğrencisini dövseydi ne olurdu? Hayal etmek bile istemiyorum. İşte bunun için ısrarla diyoruz ki; Şiddetin her türlüsüne kesinlikle karşıyız.

Her kesim, her sorumlu, her kanaat önderi elini taşın altına koymalıdır. Sınıfta Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra geliyorsa, öğretmenin hakkını iade edelim. Socrates'in dediği gibi, Dünyada değer biçilemeyen öğretmenlik mesleğini yapanlara sahip çıkalım ki kendini tüketerek başkalarına ışık veren bu insanlara birazcık olsun vefa borcumuzu ödemiş olalım” diye konuştu.

VELİLER BİR ARAYA GELEREK ÖĞRETMENİ TARTAKLADI

Üçüncü olay: İddiaya göre Okçular Köyü Yenimahalle İlköğretim Okulu'nda bir başka bir olay oldu. Bu okulda toplu eğitim görüyor çocuklar, yani 1.2.3. sınıfların bir arada ders gördüğü eğitim sistemi. Toplu eğitim öğretmeni H.T. zaman zaman sudan sebeplerle öğrencileri dövüyor. İkinci sınıf öğrencisi G.A., S.Ç. birinci sınıf öğrencisi I.G'nin velileri bir araya gelip, okula giderek öğretmen H. T'yi tartaklıyorlar. Veliler toplu eğitime isyan ediyorlar.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.