24 Ocak 2019
  • Bolu9°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara8°C

ŞAH MAT!!!

ŞAH MAT!!!

28 Ekim 2010 Perşembe 00:00

Satrançta en önemli amaç MAT etmektir. Çok çeşitli mat teknikleri vardır. Ancak “şah mat” sözcükleri, günlük hayatımızda faklı deyimlerle sık sık kullanılmaktadır.

“Şah mat” satranç oyununda, maçı kazanmak için yapılan son hamledir. Şah mat diyen oyuncu, maçı kazanır.

Ancak “şah mat” yapmak için oyuncunun, mantıksal ve matematiksel zekasını kullanması, pratik olması, çok yönlü düşünmesi ve problem çözerken doğru karar verebilmesi gerekmektedir.

Satranç deyip geçerseniz, çok büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir!

Özellikle çocuklarımızın, zihinsel gelişimi için antrenman yapmalarını sağlayan “satranç” oyunu, aynı zamanda hayata bakış açımızı da genişletebilmektedir.

Yani satranç yoluyla, at gözlüklerini çıkartan ve dünyaya bakış açısını genişleten, vizyon sahibi olan ve en önemlisi düşünen, analitik düşünme yetisini geliştiren, eleştiren, aynı zamanda mutlu ve kendine güvenen çocuklarımız olacaktır.

Satranç federasyonunun günümüze kadar uyguladığı gelişim politikasında, ülkemizde “satranç” oynayan çocuk sayımızı ve satranç öğreten eğitmen sayımızı oldukça yükseltmiştir. Federasyon reklam, eğitim, işbirliği ve organizasyon gibi politikalarla, çok başarılı olmuş ve satranç oyununu, okullarda ve hayatımızda bizlere sevdirmeye başlamıştır.

Özellikle okullar, örgütler, işletmeler, şehirler ve ülkeler arası, yapılan turnuvalar, tüm çocuklara bir nefes ve serbest zamanlarını verimli geçirmelerini sağlayan nefis bir alternatif olmuştur.

Özellikle Bolu'da canlı olan ve çok büyük başarılarla, sessiz sedasız mütevazi bir şekilde yapılan satranç turnuvaları, çocuklarımıza ve gençlerimize sağlanan, en önemli rekreasyon yani serbest zaman etkinliğidir. Bu konuda duyarlı olan tüm kurumları ve ilgili kişileri özellikle eğitmenleri kutluyor ve çocuklarımız adına teşekkürü bir borç biliyorum…

Satranç sayesinde, yoğun ve boğucu dershane ve okul havasından, bir nebzede olsa kurtulan çocuklarımız ve gençlerimiz; kendilerinin ezberci eğitim sisteminde ezildiğini anlamayan biz tek düze ve ezberci eğitimcileri, yöneticileri, velileri ve ilgili tüm kişileri, yakında “şah mat” yapacaklardır. Haberimiz olsun…

Haftanın konuşan ve düşündüren fotoğrafı:

“Hayatımızı dolu dolu yaşamak için ŞAH MAT”

Fotoğraf: Müberra Çelebi, Bolu-Gençlik Spor İl Müd., 2006.

28.10.2010
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.