21 Temmuz 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara21°C

TÜRBAN TARTIŞMALARINA MİZANSENLİ GÖNDERME

TÜRBAN TARTIŞMALARINA MİZANSENLİ GÖNDERME

29 Ekim 2010 Cuma 00:00

Cumhuriyet Bayramı'nın 87'inci yıldönümünü kutlamak üzere bir program düzenleyen Cumhuriyet Kadınları Derneği, siyasi atmosferdeki türban tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet tarihi boyunca Anadolu kadınının kullandığı kıyafetlerle mizansen gösterisi yapan dernek üyeleri, böylelikle siyasi ortamda tartışılan türban konusuna da göndermede bulundu.

Cumhuriyet Kadınları Derneği üyeleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve derneklerinin Bolu şubesi açılışının 2'nci yıldönümü dolayısıyla düzenledikleri kutlama programında bir araya geldi. Dün dernek binasında gerçekleşen programda basına açıklamada bulunan Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şube Başkanı Canan Doğan, son dönemde yeniden tartışmalara konu olan türban sorununu ele aldı.

KADINLARIMIZ DAYATMALARA BİLMEDEN ALET OLUYOR

Kadınların kılık kıyafet biçimini erkeklerin tartıştığına ve bu tartışmalarda kadınlara söz hakkı tanınmadığını savunan Doğan, şöyle konuştu: “Atatürk, devrimlerle biz kadınları öne çıkarmıştı. Şimdi, 132 ülke içinde kadın hakları açısından 126'ya düştük.Neden? Erkekler karar veriyor.İyi inançlı, iyi eş, iyi ana adına kıyafetlerimizin biçimini tartışıyorlar,kavga ediyorlar. Türban sorununu biz çözeriz, diyorlar. Bazı kadınlarımız da bu dayatmalara, bizim geleneğimizde olmayan kıyafetlerle cinsel obje olmaya can atıyor, bilmeden alet oluyor. Malum kıyafetlerle ne tarlada, ne ev işinde, ne fabrikada çalışabilirsiniz.Süslü kadınlar peydahlandı, metal gençler, çılgın tüketiciler çığ gibi arttı. Galiba, küresel güçler emellerine ulaştı.”

ATATÜRK İLKELERİ TOPLUM GEREKSİNİMLERİNİN BİZZAT KENDİSİDİR

“Kılık kıyafet tartışmalarında çözüm Atatürk ilkeleridir” diyen Doğan, şöyle devam etti: “Türkiye Cumhuriyeti, uygarlık inşasında dünyada mucize yaratmış meşaledir. Cumhuriyet halkımız için kurulmuş devlet yapısıdır. “Daima ileri” diyen Atatürk'ün hedef ilkeleri; ulusal egemenlik, bağımsızlık, birlik ve beraberlik, yurtta barış, cihanda barış, çağdaş uygarlık düzeyine çıkma, akılcılık bilimdir. Siyasal sistem ilkeleri ise; cumhuriyetçilik, ulusçuluk, halkçılık, devletçilik, laiklik, devrimciliktir. Siyasal sistem ilkeleri ise; cumhuriyetçilik, ulusçuluk, halkçılık, devletçilik, laiklik, devrimciliktir. Nerede bu ilkeler? Cumhuriyetin özü nerede? İlkelerin tamamı Türk toplumunun gereksinimlerinden doğmuştur. Bize özeldir. Ne dış baskı, ne körü körüne taklit, ne de özentidir. Birileri istiyor diye özümüzü yok edebilir miyiz?”

KURTULUŞ ÇARESİ…

Doğan açıklamalarının sonunda şöyle konuştu: “İsrail, AB, ABD ortaklığı 1957'den bu yana çocuk cumhuriyetin sırtına kene gibi yapışmıştır. Ülkeyi bölme, Ulus egemenliğini yok etme, içte kan dökme planlarını sürdürmektedir. Kurtuluş çaresi: Atatürk'ün hedef ilkelerine dönmektir. Bu hak kendini geçmişinden koparacak saldırılara karşı koyacak, onları bertaraf edecek,Cumhuriyeti omzundan hiç düşürmeyecektir.”

DERNEK ÜYELERİNDEN TARTIŞMALARA GÖNDERME

Basın açıklamasının ardından kıyafet tartışmalarına hazırladıkları mizansen gösterisiyle göndermede bulunan Cumhuriyet Kadınları Derneği üyeleri, Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana Anadolu'da kadınların giydikleri kıyafetlerle objektiflere poz verdi. “Kılık kıyafet tartışmalarının çözümünü biz bulduk” diyen dernek üyeleri, kadınların kılık kıyafet konusundaki kararı kendilerinin vermeleri çağrısında bulundu. Mizansen gösterisinin ardından dernek başkanı Doğan kutlama pastasını kesti ve Anadolu adını kıyafetli üyelerine elleriyle pasta ikram etti.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.