19 Mart 2019
  • Bolu10°C
  • İstanbul16°C
  • Ankara12°C

REKABETİN İÇ YÜZÜ

REKABETİN İÇ YÜZÜ

01 Kasım 2010 Pazartesi 00:00

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın “Hayalim” dediği yeni terminal projesi, yılbaşı öncesi hizmet vermeye başlayacak. Ancak terminalde faaliyet gösterecek firmalar arasında yaşandığı iddia edilen gerilimin önümüzdeki günlerde nasıl sonuçlar ortaya çıkartacağı merak ediliyor.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından çıkartılan genelgeyle, şehirlerarası taşımacılık hizmeti veren işletmelerin alt yüklenici firmalara ait bilet satışları yasaklandı. Yapılan düzenlemeye bağlı olarak taşıma şirketleri hizmet vermek isteyecekleri alanda kendi şubelerini oluşturmaları gerekiyor. Yapılan düzenleme Bolu'da taşımacılık yapan iki şirketin arasını açmak üzere.

FİYATLAR DÜŞTÜ

Metro Turizm yasaya bağlı olarak Bolu'da faaliyet gösteren üstlenicilerinden vazgeçerek genel merkeze bağlı kendi şubelerini oluşturmaya başladı. Yaşanan gelişme üzerine Özbolu taşıma ücretlerini düşürdü. Bolu'da farklı noktalarda oluşturulan şubelerle hizmet vermeye başlayan Metro Turizm ise aynı şehirlerarası noktalara hizmet veren Özbolu ile piyasa içi rekabete ayak uydurmak için fiyatlarını geri çekti. Düşen fiyatlar şehirlerarası yolcu luk yapan vatandaşa yaradı.

TAŞIMA FİRMALARINA YAPILACAK İHALE BELİRLEYECEK

İki firma arasında yaşanan rekabet sadece taşıma ücretleri ile sınırlı kalmadı. Yeni terminalin işletme ihalesini kazanan Özbolu'ya karşı D100 karayolu üzerinde Metro Turizm'in Fatih Hanı isimli işyerini satın alması ve oraya yeni bir terminal inşa edeceği söylentileri, yaşanacak gerilimin daha da alevleneceğinin ilk habercisi oldu. Konuyla ilgili yaptığımız araştırmada Özbolu'nun taşıma şirketleri ile ilgili terminal ihalesini en kısa zamanda gerçekleştireceği ve firmalar arası herhangi bir ayrım yapmayacağı bilgisine ulaşıldı. Metro Turizm ile ilgili yaptığımız araştırmada ise Metro Turizm'in Fatih Hanı'nın satın alınma gerekçesinin altında yeni bir terminal projesinden öte turizm tesis yapmak amacıyla alındığı öğrenildi. Metro Turizmin turizm tesisi ile ilgili ısrarının yeni terminalde düzenlenecek taşıma firmalarına yönelik yapılacak ihale sonrası kesinleşeceği bildirildi.

ART NİYET YOKSA ÇÖZERİZ

Geçmiş dönemde eski terminalde iki firma arasında yaşanan gerilimlere müdahale eden Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, sorunun çözümüne yardımcı olmuş yaşanan gerilimin sona ermesini sağlamıştı. Aynı sorunun tekrar gündeme gelmesiyle gözler yine Başkan Yılmaz'a çevrildi. Başkan Yılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, her iki firma arasında iyi niyet olduğu sürece, beklenen uzlaşmanın sağlanacağını ve art niyetli bir duruma izin vermeyeceğini ifade etti. Bolu'da tek terminal ile hizmet verileceğine dikkat çeken Yılmaz, herhangi bir sorun yaşanmayacağını söyledi. İki firma arasında yaşanan rekabet sonrası Boluİstanbul arasında 25 TL olan taşımacılık ücreti Metro Turizm'de 20 TL'ye Özbolu firmasında ise 18 TL'ye düşürüldü.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.