16 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara1°C

GEL GEL PAZARA GEL...

GEL GEL PAZARA GEL...

02 Kasım 2010 Salı 00:00

Bu hafta pazar çok renkliydi. Her türlü renk ve kokunun bir arada olduğu Pazaryeri, dün yine hem satıcı hem de alıcılarıyla dopdoluydu. Havanın güzel olması ile vatandaş pazarda soluğu almış. Dalından koparılmış taze taze sebze meyvelerle fileler doldu taştı.

Vatandaş haftalar sonra domates tezgâhlarının önünde görüldü

Pazarda genel itibari ile fiyatlara baktığımızda, fiyatlar geçtiğimiz haftalara göre düşmüş. Ekim ayının zam şampiyonu domates bu hafta büyük bir düşüş yaşayarak 1,5 TL'den alıcı bekledi. Haftalar sonra vatandaş domates tezgâhlarının önünde görüldü.

HAMSİ BİR GELDİ PİR GELDİ

Balık deyince ilk aklımıza hamsi gelir. Tavası, buğulamasıyla sofralarımızın vazgeçilmezi hamsi, pazarda 1,5 kg 5 liraydı. Hamsi bereketiyle geldi, hoş geldi.

ÇOK İSİMLİ MEYVE PAZARDA

Muşmula çıktı, bu hafta tezgâhlardaki yerini aldı. Gülgiller familyasından ve kış aylarında yaprak döken, eğri büğrü gövdeli, dallı budaklı küçük bir ağaçta yetişen muşmula, ayrıca döngel ve beşbıyık diye de bilinmektedir. Üç isimli meyve buruk ve hoşa gitmeyen bir tadı vardır.

Muşmulanın faydasını saymakla da bitmiyor. Böbrek kum ve taşlarının dökülmesinde yardımcıdır. Bağırsakların iyi çalışmasını sağladığı gibi incebağırsak iltihabı, ishal ve dizanteriyi de giderir. Kan dolaşımını düzenler. Sinirleri güçlendirir. Mide hastalıklarında fayda sağlar.

İŞTE BU HAFTA PAZARDAKİ MEYVE SEBZE FİYATLARI

Patates:1 TL
Havuç:1 TL
Biber:1,5 TL
Domates:1,5 TL
Elma: 2 TL
Mandalina:1 TL
Salatalık:1,5 TL

Pırasa:2 TL
Brokoli:5 TLUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.