19 Temmuz 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara26°C

YERALTINDAN TARİH FIŞKIRIYOR

YERALTINDAN TARİH FIŞKIRIYOR

06 Kasım 2010 Cumartesi 00:00

Bolu hiç kuşkusuz çok farklı medeniyetlere beşiklik etmiş bir yerleşim alanı. Tarihi değerler ve bulgular üzerinde yapılan ciddi çalışmalar, yavaş yavaş meyvelerini vermeye başladı.

Değim yerindeyse Bolu'nun altından tarih fışkırıyor ve Bolu tam anlamıyla tarihi bir hazineyi barındırıyor.

Bolu'da yapılan inşaat alanlarında yapılan çalışmalarda, tarihi bulgular gün ışığına çıkıyor. Bolu Belediyesi tarafından katlı otopark yapımı için planlanan Büyük Cami Mahallesi'nde Kültür parkın altında yapılan kurtarma kazısı çalışmalarında çok sayıda tarihi bulguya rastlandı.

AĞAÇLARA ZARAR VERİLMEDİ

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Müze Müdürü Mustafa Güneş, “Kazı çalışmalarına Kültürpark'ın Yukarı Çarşı yönündeki doğu bölümünden başlanmıştır. Mayıs ayında yapılan sondaj kazısında tespit edilen duvar kalıntıları takip edilerek, kazı çalışmaları yer altı otoparkı yapılacak sahanın tümünü kapsayacak şekilde devam ettirilmektedir. Bu kapsamda park yerindeki ağaçlara zarar verilmeksizin ağaçları koruyacak şekilde açmalar planlanmıştır."

BİZANS DÖNEMİNE AİT TARİHİ ESER BULUNDU

Güneş açıklamasında, kazı alanında ele geçirilen tarihi eserlerle ilgili “Kurtarma kazısı çalışmalarında Bizans dönemine tarihlenen ancak oksitlenmiş ve tahrip olmuş durumda bronz kase, tabak, kantar, şamdan, çan, huni, zincir vb. buluntular ile tamamen tahrip olmuş durumda demir kazma, kürek ve çekiç buluntuları açığa çıkarılmıştır” dedi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.