15 Temmuz 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara20°C

'BİR ŞEY OLMAZ' MANTIĞI ÖLDÜREBİLİR

'Bir şey olmaz' mantığı öldürebilir

06 Kasım 2010 Cumartesi 00:00

Bolu İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, vatandaşları ormandan topladıkları mantarları yememeleri konusunda uyardı. 'Bana bir şey olmaz' mantığıyla hareket etmenin ölümle sonuçlanacağının altını çizen Dursun Koç, mantar yemek isteyenlerin marketlerde satılan kültür mantarlarını satın alarak yemelerinin sağlık açısından uygun olacağını söyledi.

Yağışların artmasıyla birlikte doğada bol miktarda yetişen yabani mantarların vatandaşlar tarafından toplanarak besin kaynağı olarak tüketilmesinin son derece sakıncalı olduğunu belirten Dursun Koç, “Her ilkbahar ve sonbaharda binlerce insan mantardan zehirleniyor. 'Bana bir şey olmaz' mantığı son derece yaygın. Mantarlar birbirine hiç benzemez. Bu nedenle insanlar, piknik yapayım, spor olsun, yürüyüş yapalım mantığıyla dağlara çıkarak mantar toplayıp ailecek yiyorlar. Böylelikle son aylarda epey zehirlenme vakasıyla karşı karşıya kaldık. Bilinmeyen mantarlar yenmemelidir. Bildiğiniz hazır olarak satılan kültür mantarlarının yenilmesi gerekir” dedi.

MANTARDAKİ YÜKSEK ORANDAKİ TOKSİN ZEHİRLER

Bilmeden toplanan mantarların yenilmemesi gerektiğini söyleyen Dursun Koç, “Mantarları genelde köylü vatandaşlarımız topluyor. Herkes kendi civarındaki mantarları biliyor. Ancak şehir merkezinden mantar toplamaya gidenler bilmedikleri mantarları toplayabiliyorlar. Binlerce insan mantar yiyor ama bazen 20-30 kişi mantardan zehirlenebiliyor.

Mantarın toksin oranları yüksek olmasından dolayı kısa sürede ciddi bulgular, yoğun bakım ve ölümlere kadar götürebilen ciddi durumlar var. Bilinmeyen mantarların alınmasını ve yenilmemesini istiyoruz. Gıda güvenliği noktasında bilinen mantarlar marketlerde satışa sunuluyor. Etiketli, son kullanma tarihi üzerinde yazılan kültür mantarlarının satın alınarak yenilmesi gerekir. Tüketilmek isteniyorsa bu mantarlar tüketilmeli” diye konuştu.

KÜLTÜR MANTARI TÜKETİLSİN

Dursun Koç, mantar yemek isteyenlerin marketlerde satılan kültür mantarlarını satın alarak yemelerinin sağlık açısından uygun olacağını belirterek, şöyle konuştu:

Herkes bildiğini iddia ederek toplama ve zehirlenme sürecini başlatıyor. Allah korusun ciddi sonuçlar doğurabilir. Tek önerimiz bilinen mantarları tüketilmelidir. Vatandaşımıza kendinizi düşünmüyorsanız, ailenizi düşünün diyoruz. Yarın 'ah, vah' demektense kısa sürede önlem alıp bilinen ve doğru olanı yapmalıyız. Arazide lezzetli mantarlar olabilir, tüketilmesi gerekebilir ama mantarların birbirlerine olan benzerlikleri herkesi şaşırtabilir. Yeniden bir yerleri keşfetmenin anlamı yok. Bizim açımızdan hassas bir durum. Bolu'da mantar zehirlenmelerinden ölüm vakası yaşamadık. Ancak olmayacağı anlamına da gelmez. O nedenle öncelikle kütür mantarının yenilmesini istiyoruz.”

BULANTI VE KUSMA OLURSA 112'DEN YARDIM İSTEYİN

Mantardan zehirlenen kişinin 112 Acil'den yardım istemesi gerektiğini söyleyen Dursun Koç, “Zehirlenme mantarın cinsine ve özelliğine göre değişiklik gösterebilir. Bilinç bulanıklığı, bağırsak ve mide sisteminde bozulma, ishal, bulantı, kusma, ağız kuruluğu ve görmede sıkıntı yaşandığı zaman en kısa sürede sağlık kuruluşuna müracaat etmek gerekiyor. Ya da 112 Acil'i arayarak yardım istemek gerekiyor” dedi.

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ YOL KENARINDAN BİRŞEY SATIN ALMAZ

Yol kenarından satın alınan gıdaların mikroorganizma saçtığını açıklayan Dursun Koç, “Bilinçli bir tüketicinin açıkta satılan bir şeyi almaması lazım. Yolun kenarındaki bir şeyi satın aldığınız zaman özellikle kuru gıdaysa yıkanmadan yenilebiliyor. Alınan tüm gıdalardan ailenize mikroorganizma geçebilir. Bu tür gıdaların uygun koşullarda da satılması gerekiyor. Belirli güvenlik önlemleri alınmalı. Para verip alıyorsak güvenli olması lazım. Para verip mikroorganizma satın almak çok doğru değil. Vatandaşlarımızın bilinçli ve duyarlı olması lazım. Satıcılara da düzgün dille uyarmak lazım” diye konuştu.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.