24 Eylül 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara20°C

“BEN BELEDİYE BAŞKANI OLSAM HALKA SORARDIM”

“Ben Belediye Başkanı olsam halka sorardım”

09 Kasım 2010 Salı 00:00

Bolu Valisi İbrahim Özçimen dün basın mensupları ve köşe yazarları ile bir araya geldi. Özçimen, Hükümet Meydanı ile ilgili gazetecilerin yönelttiği soruya ilginç bir cevap verdi. Özçimen, Hükümet Meydanı ile ilgili yapılan düzenlemenin halka sorulması gerektiğini ifade ederek “Ben Belediye Başkanı olsam halka sorardım” dedi.

Belediye tarafından Hükümet Meydanı'nda yapılan düzenlemeye vatandaşlar tarafından çeşitli tepkilerin geldiğini söyleyen gazeteciler Hükümet Meydanı ile ilgili yapılan düzenlemeyi Vali Özçimen'e sordular. Özçimen konuyla ilgili ilginç bir değerlendirme yaptı.

BOLU HALKI'NIN EĞER BUNA TEPKİSİ VARSA BUNU ORTAYA KOYMALI

Özçimen yapılan uygulama ile ilgili şu açıklamayı yaptı “Ben bu konuda polemiğe girmek istemiyorum. Ama basından ya da vatandaşlardan bize haberler geliyor. Eğer Bolu Halkı buraya meydan yapılmasını istemiyorsa, yolun tekrar açılmasını istiyorsa, yolun tekrar açılmasını Bolu Halkı başarır. Bu konuda görev, yetki ve sorumluluk, Bolu Halkı'ndadır. Bolu Halkı bunu yapabilir. Bolu Halkı'nın eğer buna tepkisi varsa bunu ortaya koymalı. Halk bunu istiyorsa, kimse bunu durduramaz. Bu çok önemli bir karar, halka sormak lazım. Ben belediye başkanı olsam, kesinlikle halka sorardım. Her yere sandıklar koyar, 'Buyurun arkadaşım, karar verin bu konuda.' derdim. Çünkü bu bizim çocuklarımızı da etkileyecek. 'Doğru mu, yanlış mı siz takdir edin.' Şehrin tam kalbi burası. Aksamalar var mı, yok mu herkes görüyor. Televizyonda söylesin, gazetelerde söylesin, maillerle söylesin halk. Halk ne derse o olur. Ki eğer bizim zerre demokrasiye saygımız varsa böyle olmalı. Halkın daha çok inisiyatif alması, daha çok fikirlerini söylemesi lazım. Böyle büyüyebiliriz. Kanunların değişmesiyle çok şey değişmez. Halk her platformda görüşlerini rahatlıkla ifade edebilmeli. Ve idareciler halkın taleplerine uygun yanıtlar vermeli. O zaman idareciler başarılı olur. Ben olsam uygun platformlar oluşturur ortak karar alınmasını sağlarım”

KORKUMUZDAN BU İŞE GİREMİYORUZ

İl Özel İdare'ye ait Karacasu Aktoprak mevkiindeki boş alanın uzun yıllardan beri turizm amaçlı değerlendirmeye çalışılmasına rağmen bir türlü bu konuda aşama kaydedilemeyişini ve son olarak yatırım yapmak isteyen şirketle süren davalara dikkat çeken Özçimen “Burası da maalesef mahkeme de. Mahkeme de olduğu için kıpırdayamıyoruz. Uzlaşabiliriz. Ama o zamanda ortada eski parayla 2 trilyonluk bir ceza var. Arkadaşlarımız buraya daha önce talip olmuş işe süre vermişler, sonra ek bir süre daha vermişler. Sonra cezayı vermişler. Şimdi bu cezayı kaldırdık, sen devam et desek devam edecek. Burada da kamuoyunun kafasında sorular oluşacak. Orada iş başlasın demek daha doğru. Oradaki 2 trilyonu almak altın yumurtlayan tavuğu kesmek oluyor. Bize halbuki orada 300-500 kişinin istihdamı, oraya gidip gelen minibüsler, domatesçinin kazanmasına kadar böyle bir sirkülasyonun olması, Abant yolundaki gibi bir canlılığın olmasını ben daha çok tercih ediyorum. Ama burada kafalarda oluşabilecek sorulardan korkumuzdan dolayı bu işe giremiyoruz. Ve mahkeme süreci devam ediyor. Mahkeme bitmeden de bir şey yapmak mümkün değil. Çok üzücü bir durum maalesef. Mahkemenin ne zaman biteceğini de bilemezsiniz. Önümüzde dünya çapında bir firma var ve firma çok alınganlık gösteriyor. Hâlbuki uzatmalarda ilk önce 6 ay uzatıldı. Anlaşılıyor ki burada bir hissilik var. Devlet adamı hissilik göstermemeli dedi.

BENİMLE İLGİLİ OLMAYAN BİR KONUDA DA BİR ŞEY SÖYLEMEM DOĞRU OLMAZ

Özçimen, son olarak Kızılay meydanında Belediye ile Valilik arasında süren davayı şu şekilde değerlendirdi “Dava devam ediyor. Mahkeme belediyenin yürütmesini durdurdu. Şu an bizim lehimize yani” Özçimen “Kızılay Parkı sizce nasıl değerlendirilmeli? Sorusunu şu şekilde cevaplandırdı “Eskiden Vali'nin konumu il genel meclisinin de başkanıydı. Şu an il genel meclisinin başkanı seçilmiş bir kişidir. Gayri menkullerle ilgili kararları il genel meclisi alıyor. İl genel meclisiyle ilgili benim neredeyse yetkim yok.

Benimle ilgili olmayan bir konuda da bir şey söylemem doğru olmaz. Yani kanunların yetki verdiği kurumlar söz sahibi olmalı. Ben vali olarak yönlendirme yapmak istemem. Çünkü onların daha sağlıklı karar vereceklerini düşünüyorum. Çünkü onların torunları da burada yaşayacak.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.