19 Nisan 2019
  • Bolu5°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara9°C

İTHAL HAYVAN GELMEDİ, PAZARDA FİYATLAR TAVAN YAPTI

İTHAL HAYVAN GELMEDİ, PAZARDA FİYATLAR TAVAN YAPTI

09 Kasım 2010 Salı 00:00

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları el yakıyor. Karaçayır'daki hayvan pazarında kurbanlık fiyatları bu yıl geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık 2 kat arttı. Fiyat yükselişine ithal kurbanlıkların Bolu'ya gelmemesinin neden olduğu belirtiliyor. Pazarda bayramla ilgisi olmayan; fakat arkadaşlarına destek olmak için orada bulunan sevimli bir de davetsiz misafir vardı.

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, kurbanlık hayvan fiyatlarını araştırmak üzere bu hafta Karaçayır'da bulunan hayvan pazarına gittik.

Sabahın ilk saatlerinden itibaren pazarı hınca hınç dolduran hayvan tüccarları, gün boyunca hayvanlarına alıcı bekledi. Kurban Bayramı öncesi ithal hayvan trafiğinin artmasıyla piyasada fiyatların düşeceğini uman Bolulu vatandaşlar, pazarda hayal kırıklığı yaşadı. Bolu'ya kurbanlık ithal hayvanın gelmemesi nedeniyle fiyatların bir hayli yüksek seviyelerde olduğu gözlendi.

Başta Ankara ve Çorum olmak üzere çevre il ve ilçelerden tüccarların da geldiği hayvan pazarında fiyatlar adeta cep yaktı. Kırmızı ette aylardır yaşanan fiyat artışları nedeniyle tüccarlar büyükbaş hayvanlarını 4 ila 8 bin TL arasında değişen fiyatlarla alıcılara sundu. Büyükbaş hayvan fiyatlarının yüksek olması nedeniyle vatandaşlar, bir hayal kırıklığı da küçükbaş hayvan fiyatlarında yaşadı. Geçtiğimiz yıl 250 ila 750 TL arasında satışa çıkarılan küçükbaş kurbanlıklar, bu yıl 500 ile bin 500 TL'den satışa sunuldu.

Yüksek fiyatların pazarlıkla düşeceğini uman alıcılar, satıcıların sabit fiyat uygulamaları nedeniyle fiyatları istedikleri rakama çekmeyi başaramadı.

BÖYLE DURGUN BİR PAZAR GÖRMEMİŞTİM

Pazara Aktaş Mahallesi'nden gelen hayvan tüccarı Murat Bozkurt, fiyatların yüksek olması nedeniyle vatandaşların hayvan pazarına yeteri ilgiyi göstermediğini söyledi. Bozkurt yaptığı açıklamada, “Bugün 4 büyükbaş hayvanla pazara geldim. Hayvanlardan 2'sini 4 bin TL, diğer ikisini de 5 bin TL'den satışa çıkardım. Ama henüz siftah dahi yapamadım. Yıllardır hayvan tüccarlığıyla uğraşıyorum; fakat bu bayram öncesi gibi durgun bir pazar görmemiştim. Vatandaş fiyatı soruyor, pazarlık yapmaya dahi yanaşmadan gidiyor. Böyle giderse hiç hayvan satamadan Kurban Bayramı yapacağız” dedi.

Çorum'dan büyükbaş, Ankara'dan da küçükbaş hayvan satıcılarının Bolu'ya geldiğini belirten Bozkurt, bu satıcıların piyasayı az da olsa kırdığını belirtti.

SATIŞ OLMADIĞI İÇİN HAYVANLARIMI KAMYONDAN İNDİRMEDİM

Mudurnu'nun Keçikıran köyünden bir kamyon dolusu küçükbaş hayvanla pazara gelen Adem Savaş ise, pazardaki durgunluğu şu sözlerle ifade etti: “Büyükbaşta hayvan fiyatlarının yüksek olacağı, bu nedenle vatandaşların küçükbaşı tercih edeceğini düşünerek, elimde bulunan bütün hayvanlarımı kamyona yükleyerek pazara geldim. Ama pazarda yaprak dahi kımıldamıyor. Büyükbaş fiyatlarını yüksek bulan vatandaşlar, küçükbaş da pahalı diyerek almaya yanaşmıyor. Satış olmadığı için ben de hayvanlarımı kamyondan indirmedim.”

HAYVAN FİYATLARINDAKİ ARTIŞ BIÇAK SATICILARINI DA VURDU

Hayvan pazarında yaşanan durgunluk, çevrede tezgah açarak satış yapan diğer satıcıları da olumsuz etkiledi. Düzce'den Bolu hayvan pazarına gelen bıçak satıcısı Mustafa Şen de hayvan fiyatlarından olumsuz etkilenenler arasında yer aldı.Pazarda satışların düşük olmasından dolayı kurban bıçağına yeteri kadar ilgi olmadığını belirten Şen, “Hayvan fiyatlarındaki artış bizi de olumsuz etkiledi” diyerek durumunu anlattı.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.