23 Eylül 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara13°C

GÜLAY ALBAYRAK: "DERNEĞİMİZ HAKSIZ YERE ELEŞTİRİLERE MARUZ KALMIŞTIR”

GÜLAY ALBAYRAK: "DERNEĞİMİZ HAKSIZ YERE ELEŞTİRİLERE MARUZ KALMIŞTIR”

09 Kasım 2010 Salı 00:00

İlimizde, eşinin evde beslediği 2 aylık yavru kediye yaptığı işkence dolayısı ile kamuoyunu ve hayvan severleri kızdıran Ahmet Aslan'ın özür dilemesinin ve Hayvanları Koruma Derneğine (HAYKO) üye olacağını bildirmesinin ardından, sivil toplum kuruluşlarından ve hayvanseverlerden tepki alan BOLHAYKO Başkanı Gülay Albayrak, yazılı basın açıklaması yaptı. Albayrak; "Son olayda kameralar önünde bağırıp çağırmadığımız, şov yapmadığımız için derneğimiz haksız eleştirilere maruz kalmıştır” dedi.

Gülay Albayrak yaptığı basın açıklamasında şöyle kaydetti,”Olaydan sonra yavru kediye işkence yapan Ahmet Aslan, derneğimize gelerek çok pişman olduğunu, yaptığının affedilebilir bir davranış olmadığını, affedilmek istenmediğini, bilakis cezasını çekmek istediğini belirtmiştir. 4 Kasım Perşembe günü Ahmet Aslan derneğimizde, bir basın toplantısı düzenlemiş, tüm Türkiye'den ve hayvanseverlerden özür dilemiş, yaptığının doğru olmadığını ve cezasını çekmek istediğini tüm kamuoyu önünde dile getirmiştir. Bu açıklamanın ardından ülkemizde faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu derneğimize tepki göstererek, 'İşkencenin özür dilemesi olmaz' şeklinde basın açıklaması yapmıştır. İnsanların farklı düşüncelerine her zaman saygı gösteren BOLHAYKO, bu kuruluşun da görüşüne saygı göstermektedir.

“İnternet forumlarında derneğimize karşı bir linç kampanyası başlatılmıştır”

Fakat son gelişmelerden sonra özellikle internet forumlarında derneğimize karşı bir linç kampanyası başlatılmıştır. Sanal alemde idam sehpaları kurularak, işkencecileri asan bu kişilerin, Bolu'da olup bitenleri algılayamadıkları ortadadır. Uzaktan eleştirerek, sanal ortamlarda kalem kırarak, BOLHAYKO'nun faaliyete geçtiği 2005 yılından itibaren Bolu'ya ve Bolu'daki hayvanlara yaptığı hizmetleri görmezden gelerek topluma hayvan sevgisinin aşılanmayacağı ya da sorunların çözülmeyeceği ortadadır

“Ahmet Aslan'ı affetme gibi bir lüksümüz yoktur”

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; bizim Ahmet Aslan'ı affetme gibi bir lüksümüz yoktur. Dernek olarak Ahmet Aslan'ın ve O'nun gibi davranan herkesin hak ettikleri cezayı alması gerektiğini düşünen bir derneğiz. Fakat yaptığından pişman olmuş ve özür dileyen birisine de, 'Hayır sen pişman olamazsın, özür dileyemezsin' deme hakkımız da yoktur. Bizler hakim, savcı ya da hukukçu değiliz. Sadece hayvanların yararına çalışan ve de toplumdaki hayvan sevgisinin artması için uğraşan sivil toplum kuruluşuyuz.

“Şov yapmadığımız için derneğimiz haksız eleştirilere maruz kalmıştır”

Son olayda kameralar önünde bağırıp çağırmadığımız, şov yapmadığımız için derneğimiz haksız eleştirilere maruz kalmıştır. BOLHAYKO'nun çalışmalarını Bolu halkı gayet iyi bilmekte ve takdir etmektedir. Farklı düşüncelerin ve tavırların olmasını gayet doğal karşılıyoruz. Fakat, bazı kişilerin kendini hakim savcı yerine koyup, bir başkası hakkında hüküm vermesini, 'pişman olamazsın biz kabul etmiyoruz' tarzındaki tepkilerine anlam veremiyoruz. Pişman olmuş ve özür dilemiş birisine 'Cani' sıfatı yapıştırıp dışlamak yerine, insanların pişman olabileceklerine kanaat getirilmesinin daha doğru bir davranış olduğunu düşünüyoruz. Yüzyıllar boyunca tüm insanlığa adalet ve hoşgörüyle hizmet etmiş büyük Türk milleti'nin özünde olan 'sevgi' ve merhamet anlayışının bilincinde olarak, bolu'nun ilk ve tek hayvansever derneği olan BOLHAYKO'nun bundan sonra da, şov'dan uzak, Türkiye'nin ve bolu'nun gerçeklerini temel alan, yıkıcı değil yapıcı, kavgacı değil uzlaşmacı tavrından taviz vermeden çalışmalarına devam edeceğini kamuoyuna bildiririz. “diye konuştu.

 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.