22 Ağustos 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara15°C

LÖSEMİ HASTASI GÖRKEM'İN ARTIK UMUT'U VAR

Lösemi hastası Görkem'in artık Umut'u var

10 Kasım 2010 Çarşamba 00:00

Bolu’da, lösemi hastası 6 yaşındaki Görkem Karaaağaç'a kan verecek donör bulunamaması üzerine doktorlar, anne- babadan çocuk yapmalarını istedi. Gülten ve Ayhan Karaağaç çiftinin dün dünyaya gelen ve ‘Umut’ adı verilen bebeğin kordonundan alınan kan ağabeyine nakledilecek.

Bolu merkeze bağlı Vakıfgeçitveren Köyü'nde oturan Karaağaç çiftinin 6 yaşındaki oğulları Görkem, geçen yıl rahatsızlandı. Doktorlar, Görkem'in lösemi hastası olduğunu belirledi. Karaağaç Ailesi'nde Görkem'e uygun donör bulunamayınca, doktorlar Karaağaç çiftinin bir çocuk daha yapmalarını istedi. İkinci kez hamile kalan Gülten Karaağaç, dün Özel Çağsu Hastanesi’nde doğum yaptı. Opr. Dr. Cengizhan Kolata, ‘Umut’ adı verilen bebeğin kordonundan kan alıp bebeği dünyaya getirdi. Ayhan Karaağaç, özel bir kaba konulan kanı, Ankara Hacettepe Hastanesi’ndeki kan bankasına götürdü. Umut bebekten alınan kordon kanı gerek görüldüğünde ağabeyi Görkem Karaağaç'a nakledilecek. Elindeki oyuncağı ile bugün ilk kez gördüğü ve kendisine hayat verecek kardeşi Umut’un yanından bir an olsun ayrılmayan Görkem Karaağaç’ın sevinci gözlerine yansıdı.

Anne Gülten Karaağaç, Umut bebeğin ağabeyi Görkem’e hayat vereceğini söyleyerek, “Görkem’e geçtiğimiz yıl kan kanseri teşhisi konuldu. Doktorlar ailemizde donör olmadığı için bir çocuk daha yapmamızı istedi. Dün doğum yaptım. Görkem, kardeşine Umut adını koydu. İnşallan Umut, ağabeyi Görkem’e hayat verecek” dedi.

Bir fabrikada işçi olarak çalışan baba Ayhan Karağaç ise, Umut’un kendilerini umutlandırdığını belirterek, “Geçtiğimiz yıl Görkem’e kan kanseri teşhisi konuldu. Görkem’in kurtulması için bir çocuk daha yaptık. Görkem kardeşine umut adını koydu. Umut’un doğumu sırasında kordon kanı alındı. Gerek görüldüğü zaman ağabeyine nakledilecek” diye konuştu.

Doğum sırasında bebeğin kordon kanını aldıklarını açıklayan Opr. Dr. Cengizhan Kolata ise “Başarılı bir operasyon sonunda hem bebek dünyaya geldi, hem de kordonundan kan aldık. Şu anda bebeğin sağlığı iyi durumda. Kordonundan alınan kanla bebek, kan kanseri olan ağabeyine hayat verecek” dedi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.