15 Eylül 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara14°C

İŞ Mİ ARIYORSUNUZ? BU HABER SİZE...

İŞ Mİ ARIYORSUNUZ? BU HABER SİZE...

12 Kasım 2010 Cuma 00:00

İşsiz nüfus oranının tam olarak bilinmediği Bolu'da, Türkiye İş Kurumu'nun organize ettiği iş garantili kursları mercek altına aldık. Kurslara kimler başvurabiliyor? Kursiyerlere ne kadar ücret ödeniyor? Kursiyerlerin yüzde kaçı iş sahibi olabiliyor? İlimizdeki binlerce işsizin dikkatini çekecek konunun ayrıntılarına ilişkin bilgileri, konunun muhatabı Türkiye İş Kurumu İl Müdürü Zeki Arıkan'a sorduk.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)'nun Türkiye genelinde organize ettiği iş garantili kurslarla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan İŞKUR İl Müdürü Zeki Arıkan, iş bulma umudunu kaybeden binlerce işsize yönelik önemli açıklamalarda bulundu. 81 ilde düzenlenen ve katılımcılara ücret ödenen iş garantili kurslarla ilgili bilgiler veren Arıkan, “İstihdam garantisi olan kurslarımızı 2010 yılı boyunca sürdürdük. İŞKUR'a kayıtlı işsiz vatandaşlarımızdan bugüne kadar bay bayan toplam 700 kişi bu kurslara katılım gösterdi. Kurs bitiminde de katılımcıları başarı sınavına aldık. Sınavda başarılı katılımcıları sertifikayla ödüllendirdik ve eğitim aldıkları alanda iş sahibi olmalarını sağladık” dedi.

KURSA KATILANLARA ÜCRET ÖDENİYOR

Kursiyerlerde İŞKUR'a kayıtlı işsiz olma şartını aradıklarını belirten Arıkan, kurs kontenjanına girmeyi hak eden adaylara günlük 15 lira ödendiğini ifade etti. Kurs sürelerinin çeşidine göre değiştiğine dikkat çeken Arıkan, “23 ve 6 aylık kurslar açtık. Kurslarımız günde en az 5, en fazla ise 8 saat. Kurslarımız işsiz adaylarımıza iş sahibi olmalarını sağlamasının yanı sıra, sertifikaları ile de aynı zamanda iyi bir de referans oluşturuyor” diye konuştu.

BAŞARILI KURSİYERLERİN YARISI ŞU AN İŞ SAHİBİ

2010 yılında sınavda başarı gösteren kursiyerlerin yüzde 50'sine istihdam sağladıklarını belirten Arıkan, ağırlıklı olarak hangi alanlarda kurs açıldığına ilişkin olarak, “Kurslarımız İl İstihdam ve Meslek Eğitim Kurulu'nda karara bağlanıyor. Dolayısıyla kurslar, ilin ve işgücü piyasasının ihtiyacına göre belirleniyor. Yani ilimizde hangi iş kolunda daha çok ihtiyaç varsa, bu ihtiyacı karşılamak üzere kurslar düzenliyoruz” ifadelerini kullandı.

BOLU, GİRİŞİMCİ YETİŞTİREMEDİ

Patron olmak isteyenler için ülke genelinde açılan 'girişimcilik' kurslarının Bolu'da hayata geçemediğini kaydeden İŞKUR Bolu İl Müdürü, nedenleri hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: “Girişimcilik konusunda da kurs açma imkânımız vardı. Biz bunun için ilana dahi çıktık; fakat bize bu konuda herhangi bir teklif gelmedi. Bu nedenle kurum olarak biz bunu açamadık.”

BOLU'DA İŞSİZLİĞİN BİLANÇOSU BİLİNMİYOR

Bolu'da İŞKUR'a kayıt yaptırmış 5 bin 500 kişinin bulunduğu bilgisini veren Arıkan, kuruma kayıt yaptırmayan işsizlerin hesaba katıldığında bilançonun belirsiz olduğunu söyledi. Bu rakamın tespit edilebilmesinin tek yolunun, işsizlerin İŞKUR'a kayıt yaptırmaları olduğunu belirten Arıkan, bu sayede işsiz vatandaşların iş bulmalarının daha kolay olacağını dile getirdi. İlerleyen dönemde de iş garantili kurslar açmaya kurum olarak devam edeceklerini kaydeden Arıkan, “2010 yılında 700 işsizimizin iş sahibi olmasını sağladık. Daha önce kayıt yaptırmamış işsiz vatandaşlarımızın bir an önce kurumumuza başvuru yapmalarını öneriyoruz. Kurslarımızı ilerleyen günlerde de sürdüreceğiz. İşsiz vatandaşlarımız İŞKUR'un ilanlarını takip etmeleri, onların daha çabuk iş bulmalarını sağlayacaktır.” diyerek açıklamalarını tamamladı.

 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.