15 Temmuz 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara18°C

90 YAŞINDAKİ ADAM NASIL BABA OLABİLİR?

90 YAŞINDAKİ ADAM NASIL BABA OLABİLİR?

13 Kasım 2010 Cumartesi 00:00

Merhabalar kıymetli okurlarım..

 

Öncelikle bu güzel ve anlamlı hafta da ifade etmek isterim ki,Büyük ve ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü sonsuzluğa uğurlayışımızın yetmiş ikinci yıl dönümünde onu şükranla anıyor ve her geçen gün çok daha fazla özlüyoruz.Mirasının sahipçisi ve bekçisi olmak için elimizden geleni yapacağız ve onu gerçekten anlayabilmek için, öncelikle

kendi kaleminden yazdığı Nutuk adlı eserini mutlaka okuyacağız.. .

 

Geçen hafta bir okurum eşinden sürekli dayak yediğini ve bu durumdan çok hoşnut olduğunu ifade eden bir mesaj yollamış bana.. ne yapabilirim diye de sormuş... Ben Allah eşine güç kuvvet versin diyorum, Memnun olduğuna göre sorun zaten yok. Benim ona tavsiyem eşinin öğünlerini bol karbonhidratlı ve proteinli yiyeceklerle zenginleştirmesi. Böylece hoşnutluğunun gün be gün artacağından eminim.

 

Önümüzdeki hafta içinde Kurban bayramını kutlayacağız. Ben fırsatını bulmuşken hepinizin bayramını şimdiden, kutlamak istiyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

 

Bayramdan sonra görüşmek üzere..Bana yazın.. Aklınıza gelen her şeyi yazın.

 

Yazınki paylaşalım….

 

Paylaştıkça çoğalalım..

 

Sevgilerimle...

 

Perihan

 

boluluperihanabla@hotmail.com

 

RUMUZ:TVWatcher

 

Perihan ablacım, geçen sabah haberlerini izliyordum Televizyonda. Beni çok şaşırtan aklımın hiç almadığı bir olay ile karşılaştım. Gerçi olay başkalarına da garip gelmiş olmalı ki , baksana haber yapmışlar. Ben yirmi yaşındayım. Okumayı planlıyorum. sınavlara çalışıyorum. Benden hepi topu beş yaş büyük bir kız haberlerde, doksan yaşında bir adam ile evlenmiş. İşin garibi şimdi hamileymiş. Benim aklım almadı ablacım. Doksan yaşında bir adam yirmi beş yaşında bir kız ile neden evlenir?, Bu kız nasıl hamile kalır?,doğacak çocuğa doksan yaşında bir adam nasıl babalık yapar. İşin içinden çıkamadım. Ablacım mümkün mü böyle bir şey.

 

Yaşamda her şey insanlar için ve bu evliliğin pek çok nedeni olabilir. Para hırsı olabilir, mal bölünmesin derdi olabilir, olabilir de olabilir, tamamı ile asparagas haber bile olabilir.Ama hazır yeri gelmişken sana bir hikaye ile cevap vereyim;

 

yirmili yaşlarda bir kız ile yetmişli yaşlarında bir adam ile doğum uzmanına gitmiş, kız hamileymiş. Doktor kızın yanındakini babası zannedip çocuğun babasının kim olduğunu sormuş. Bizim yetmişlik göğsünü kabarta kabarta “benim” demiş. Neyse, uzman kadını muayene etmiş. Gayet sağlıklı on beş haftalık hamile kadın.hiç bir sorun yok.Kadın giyinsin diye bizim yetmişlik ile doktor muayene odasından dışarı çıkmışlar.Doktor , sakin bir ses tonu ile bizim yetmişlikle konuşmaya başlamış…………..

 

İki tane adam, dağda yürüyüşe çıkmışlar, ağaçların aralarında yürürlerken, karşılarına bir ceylan çıkmış, bunlara doğru bakıyormuş. Adamlardan biri elindeki şemsiyeyi kaldırmış ve ceylana doğru tutup ateş eder gibi tutmuş ve tetiği çekme hareketi ile bir gürültü kopmuş ve ceylan yere yıkılmış..hikayeyi heyecanla dinlemekte olan bizim yetmişlik “ olmaz öyle şey “ diye bağırmış.. doktor sakin bir ses tonu ile bence de olmaz öyle şey demiş ve eşinin çok sağlıklı bir hamilelik geçirdiğini belirtmiş…..

 

Diyeceğim o ki sen telaşlanma bu habere sakın . okumana çalışmana devam ederek bu tür şeylere kafanı takmazsan daha iyi olur.

 

Rumuz: Aklıbaşında

 

Perihan abla.. Ben aklı başında bir kızım. On yedi yaşındayım. Bir senedir çok sevdiğim bir erkek arkadaşım var. Çok iyi bir çocuk ama bir kusuru var ki aşırı kıskanç. Her giydiğime karışıyor. Yakalarıma sürekli iğneler takıyor. Etek boylarıma laf ediyor. Görsen ben hiç öyle açık saçık giyinen biri de değilim. Nerede olduğumu sürekli bilmek istiyor. Ona haber vermeden bakkala bile gidemiyorum. Bazen bu durumdan çok sıkılıyorum ama onuda çok seviyorum. Ben anneme babama bile bu kadar hesap vermiyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum.

 

Güzelim, belli ki erkek arkadaşında seni çok seviyor. Dahası çok da sahipleniyor. Sevgi ve sahiplenme bunlar güzel duygular olmasına rağmen iş baskı boyutuna ulaşınca sevgi de anlamını yitirip başka bir yere ulaşıyor maalesef. İkinizde gençsiniz. Sevginin, aşkın tanım ve tariflerini ikinizde de yeni yeni öğreniyorsunuz. O seni kendi bildiği gibi seviyor. İşin bu kısmında da olaya birazcık baskı karışıyor belliki. Eğer ona rahatsız olduğunu söylemezsen, bunun seni bunalttığını anlatmazsan o buna devam edecektir. Bence öyle yapma. Sıkıldığını hissettiğin zaman anlat ona. Sevgide temel unsurun güven olduğunu ve senin ona güvendiğin kadar onunda sana güvenmesi gerektiğini, bir ilişkinin güven temeli üzerine oturduğu zaman çok daha anlamlı olacağını söyle. Bırak düşünsün. Zamanla o da bunu anlayacaktır diye düşünüyorum. Ama bu durumu ona izah etmezsen, senin bundan rahatsız olduğunu bilemez ki.

 

Rumuz:sevdalı

 

Perihan abla, Ben yirmi yaşında bir gencim, doğu'da askerlik yapıyorum… Şimdi bayram için izne geldim… Abla, ben bir kızı seviyorum. Tanışalı yaklaşık bir yıl oldu . O benim ilk kız arkadaşım. Onu çok seviyorum ama o bana uzak davranıyor. Bana, onsuz her anım acı veriyor, ben askerlik bittikten sonra onunla evlenmek istiyorum. Onsuz olmak beni çok üzüyor. Bugüne kadar mutlu olması için elimden geleni yaptım ve hiç üzülmesini istemiyorum… Ona defalarca onu sevdiğimi söyledim… O da biliyor sevgimi ama nedense bana sana ısınamıyorum, diyor ne yapacağımı bilmiyorum… Geceleri uyuyamıyorum. Kendimi ona sevdirmek için, onun için ona ne yapacağımı sordum… Bana bilmiyorum diyor. Ben onun her sorununu paylaşmak istiyorum, ama bana doğru dürüst anlatmıyor. Oysa onun sorunlarını kendi sorunum gibi kabul edip, yardımcı olmak istiyorum. Ben bu yaşıma kadar hiçbir kızla çıkmadım abla, onun benim için ilk ve son olmasını istiyorum Lütfen bana yardımcı olursan mutlu olurum…

 

Şimdi yazacaklarım için bana kızar mısın bilmiyorum ama, bana askerliğin verdiği psikoloji ve askerde yalnız olman nedeniyle bu kızı kendi kendine takıntı haline getirmişsin gibi geldi. Başka bir şey düşünmeden tamamen kıza odaklı yaşamaya çalışıyorsun. Kızcağız da belli ki senden gelen bu sevgi seline nasıl cevap vereceğini şaşırmış. Sen uzaktayken belki de gönlünü bir başkasına kaptırmış. Bence biraz daha sakin ol ve mantıklı düşünmeye çalış. Bu kıza karşı hislerini ifade ederken abartmadan ifade edebilirsen daha iyi olur. İlgini başka konulara yönlendirebilirsen daha sağlıklı düşünürsün. Hem zorla güzellik olmaz, o olmazsa başka bir kız arkadaşın mutlaka olacaktır. Kendini yıpratmadan güzel güzel askerliğini bir bitir hele.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.