24 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul0°C
  • Ankara3°C

KADIN VE AİLEDEN SORUMLU DEVLET BAKANI SELMA ALİYE KAVAF: “AİLE İÇİ ŞİDDET VAKALARI BOLU'DA ORTALAMANIN ALTINDA”

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf: “Aile içi şiddet vakaları Bolu'da ortalamanın altında”

15 Kasım 2010 Pazartesi 00:00

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, hafta sonu Bolu'daydı. İlimizde bir dizi ziyaretler gerçekleştiren Bakan Kavaf, aile içi şiddet olaylarının Bolu'da Türkiye ortalamasının altında yaşandığını söyledi. Bu durumun eğitimdeki başarı ve gelişmişlikle doğrudan ilişkili olduğuna dikkat çeken Bakan Kavaf, “Amacımız toplumda şiddeti en aza indirmektir.” dedi.

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, geçtiğimiz Cumartesi günü Bolu'ya geldi. İlimizde bir dizi ziyaretlerde bulunan Bakan Kavaf, ilk ziyaretini Bolu Valiliği'nde gerçekleştirdi. Valiliğin önünde tören mangasını selamlayan Bakan Kavaf, Valilik Özel Defteri'ni imzaladı. Bolu Valisi İbrahim Özçimen makamında, Bakan Kavaf'a kent ile ilgili bilgiler verdi. Kavaf, daha Bolu Belediye Başkanı Ak Partili Alaaddin Yılmaz'ı makamında ziyaret etti. Yılmaz, Bakan Kavaf'a reçel, tarhana, saray helvası, erişte, Bolu çikolatası gibi ürünler ile çiçek hediye etti. Belediye ziyaretinin ardından Bakan Kavaf, AK Parti İl Başkanlığı binasında partililerle bir araya geldi.

ADLİ VAKALARI TOPLUMDA SIFIRLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Bakan Selma Aliye Kavaf burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Aile içi şiddet olaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan, “İnsanların medeni ölçüler içerisinde anlaşmazlıklarını da konuşarak halletmeleri ve ona göre bir yol haritası benimsemelerini isteriz; ancak istenmemesine rağmen dünyanın her yerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de şiddet olaylarına rastlanıyor. Amacımız bunları en aza indirmek. Ama adli vakaları ortadan kaldırmak ya da sıfırlamak mümkün değil. Bu insanla alakalı bir şey. Toplumun yapısında her zaman psikolojisi bozuk, ruhi dengesi bozuk insanlar vardır. Bundan sonra da olmaya devam edecektir. Ve bunlardan kaynaklanan birtakım şiddet olayları yaşanabilir. Amacımız bunları en aza indirmektir. Psikolojik desteğe ihtiyacı olan fertler için kurumlarımızda toplum merkezi ve aile danışma merkezlerimiz var. Ayrıca gençlik merkezlerimiz var. Burada da küçük müdahalelerle gençlerimizin sorun çözme kabiliyetlerini ve dayanıklılıklarını arttırıyoruz.” dedi.

BOLU HAYAT KALİTESİ BAKIMINDAN ÜST SIRALARDA
Aile içi şiddet konusunda Bolu'ya dair değerlendirmelerde bulunan Bakan Kavaf, şu açıklamalarda bulundu: “Aile içi şiddet olaylarının azlığı bakımından Bolu ilk onun içerisinde yer alan bir şehir. Zaten Bolu birçok konuda ilk sıralarda yer alan bir ilimiz. Eğitimdeki başarı da, gelişmişlikte, şehircilik standardı ve insan hayatının kalitesi anlamında üst sıralarda. Bahsettiğim konular birbiriyle zincirlemedir. Bir konuda iyiyseniz, diğer konularda da mutlaka başarılısınızdır. Bu nedenle Bolu'da şiddet olayları az olduğu söylenebilir.”

KURUM BÜTÇEMİZ ARTTI

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın 2011 yılı bütçesi hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Kavaf, şu açıklamalarda bulundu: “3 milyar 274 milyon lira olarak geçtiğimiz hafta Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüştük. 2002'de kurumun bütçesi (eski parayla) 120 trilyon idi. Bugün (eski parayla) 3 katrilyon 274 milyon liraya ulaştık. Bunun 83 milyonu yatırım bütçemiz. Diğerleri de kurumlarımızda kalan insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere tahsis ettiğimiz bir rakam. Yani kurumumuzun bütçesinde yüzde 2 bin 29 kat artış sağlandı.”

BAKAN KAVAF, BAKANLIK ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı hizmet modellerine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Kavaf, “Villa tipi evlerden oluşan 35 tane sevgi evi sitemiz var. Ayrıca çocuk evlerimiz var. Bunun da sayısı 284 oldu. Bunlarda muhtelif semtlerde kiraladığımız, kamunun vicdanına emanet ettiğimiz birimler. Ailesi tarafından sokağa bırakılmış, suça itilmiş çocuklarımız için rehabilitasyon merkezlerimiz var. Özürlülerimiz için rehabilitasyon merkezlerimiz var. Vatandaşlarımıza 24 saat bakım hizmeti verdiğimiz birimlerimize bir yenisini daha ilave ediyoruz. Özürlü aile ferdine sahip olan vatandaşlarımızın kendilerine zaman ayırmak istediklerinde istediği zaman dilimi aralığında bırakıp, özürlü ferdini alabileceği, yani kısa süreli bırakabileceği bir bakım modeli geliştiriyoruz. Çocuk yuvalarımız var. İnşallah 5 yıl içerisinde bu yuvaları çocuk evlerine ve sevgi evlerine dönüştürmüş olacağız.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİM YAŞIYOR

Kadına yönelik baskı ve şiddet olaylarında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin ilk sıralarda gelişini değerlendiren Bakan Kavaf, “Münferit olaylar olabilir, ama hakim demek ya da orada o şekilde yerleşmiş bir anlayışın hüküm sürdüğünü söylemenin çok doğru olmadığını düşünüyorum. Türkiye'nin içindeki bölgelerde kendi içlerinde çok hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. Bu değişimi hızlandıran etkenlerin başında da eğitim geliyor. Kız çocuklarının okula gönderilmesini sağlamak için bölgeye yönelik yoğun eğitim kampanyaları düzenleniyor. Yine bizim toplum merkezlerimizin sayıca yoğunluğu orada. Bu nedenle doğu bölgelerimiz de toplumsal anlam da ve zihinsel olarak hızlı bir değişim dönüşüm yaşanıyor. Türkiye'nin her bölgesinde yaşanan olaylara bu bölgelerimizde de rastlamak mümkün, ama tek bir bölgeye has olaylarmış gibi bakmak doğru değil.” şeklinde konuştu.
Açıklamaların ardından Bakan Kavaf, basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda partisinin teşkilat üyeleriyle bir araya geldi.
Bakan Selma Aliye Kavaf, ayrıca Kurban Bayramı öncesi Bolu'nun Gerede İlçesi'nde huzurevinde yaşlıları ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleşen ziyarette Bakan Kavaf, yaşlılarla sohbet edip, bayramlarını kutladı.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.