22 Ağustos 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara16°C

PROF. DR. OSMAN BEKTAŞ; “KUZEY ANADOLU FAYI BOLU'DAN SONRA TIPKI AÇILAN PARMAKLAR GİBİ”

Prof. Dr. Osman Bektaş; “Kuzey Anadolu fayı Bolu'dan sonra tıpkı açılan parmaklar gibi”

23 Kasım 2010 Salı 00:00

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş, "Beklenen İstanbul depreminden önce Marmara bölgesinde Kuzey Anadolu fayının herhangi bir kolu üzerinde yıkıcı bir deprem olması hiç şaşırtıcı değildir" dedi. Fay hattında oluşacak hareketlenmelere dikkat çeken Bektaş, Kuzey Anadolu fay hattının Bolu'dan sonra açılan parmaklara benzetti.

Prof. Dr. Bektaş, yaptığı açıklamada, Kuzey Anadolu fayının Marmara bölgesinde paralel faylar üzerinde ardışıklı deprem çiftlerini oluşturacak şekilde kırıldığını belirterek, "Doğudan batıya deprem göçü modeli Marmara'da geçerli olsaydı, son 100 yılda 1912 Mürefte, 1963 Yalova, 1999 Kocaeli depremlerinden sonra İstanbul depremi yaşanabilirdi" diye konuştu.

İSTANBUL DEPREMİ 7.4'DEN KÜÇÜK OLABİLİR

Kuzey Anadolu fayı üzerinde bin metre derinliğe sahip batı, orta ve doğu Marmara çukurlarını oluşturan jeolojik olayların, kabuğun önemli ölçüde zayıflamasına neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Bektaş, şunları söyledi:"Bu nedenle fayın çok parçalı kırılması ve beklenen İstanbul depreminin 7.4'den küçük olması kuvvetle muhtemeldir.

Kuzey Marmara'da, Kuzey Anadolu fayının geometrik olarak kuzeydoğu doğrultulu çekme gerilmesiyle, elips şeklindeki 'Griffith Kırığı'nı andırır. Bu tür kırıkların uç kısımlarındaki gerilme, orta kısımlara göre 8-9 kat daha fazladır. Fayın batı ucunda oluşmuş 1912 Mürefte depremi, doğu ucunda oluşmuş 1963 Yalova ve 1999 Kocaeli depremlerine ait kırılmaların orta Marmara'da sonlanmaları bu teoriyi destekler niteliktedir."

YIKICI BİR DEPREM OLMASI HİÇ ŞAŞIRTICI DEĞİLDİR

Prof. Dr. Osman Bektaş, "Paralel kollar üzerinde ardışıklı oluşmuş deprem çifti teorisi ve 'Griffith Kırılma' prensibine göre, beklenen İstanbul depreminden önce Marmara bölgesinde Kuzey Anadolu fayının herhangi bir kolu üzerinde yıkıcı bir deprem olması hiç şaşırtıcı değildir" diyerek, sözlerine şöyle devam etti: "Erzincan'dan Bolu'ya kadar tek bir kol halinde uzanan Kuzey Anadolu fayı Bolu'dan sonra tıpkı açılan parmaklar gibi Marmara'ya uzanmakta ve Marmara Denizi'ni oluşturmaktadır. Kuzey Anadolu fayının bu farklı deformasyon yapısı deprem üretmeyen, plastik ve akma özelliği olan alt kıtasal kabuktaki akmaların, üstteki deprem üretme özelliği olan üst kabuğu kırması ve parçalamasıyla açıklanabilir. Bu modele göre kuzey ve güney paralel kollar arasında stres transferi olduğundan, fayların birbirlerini tetiklemeleri ve ardışıklı deprem çifti oluşturmaları söz konusudur."UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.