18 Kasım 2019
  • Bolu4°C
  • İstanbul15°C
  • Ankara7°C

AMCASININ İZİNDE

Amcasının izinde

24 Kasım 2010 Çarşamba 00:00

Bolu'ya eğitim ve sağlık alanında bugünkü değeriyle 200 milyon TL'yi bulan 225 eser kazandıran hayırsever İzzet Baysal'ın yeğeni Ahmet Baysal, Bolu'ya anne ve babasının adını verdiği lise yaptırdı. Ahmet Baysal'ın 18'inci eseri olan okul, atılan imzaların ardından Milli Eğitim Bakanlığı'na devredildi.

Hayırsever İzzet Baysal, memleketi Bolu'ya aralarında üniversite, tıp fakültesi, hastaneler ve okullar olmak üzere eğitim ve sağlık alanında bugünkü değeri 200 milyon TL'yi bulan 225 eser kazandırdı. İzzet Baysal'ın ölümünün ardından adına kurduğu vakıf kente yeni eserler kazandırmaya devam etti. Vakfın başkanlığını yürüten İzzet Baysal'ın yeğeni Ahmet Baysal da amcasının yolundan ilerleyerek eğitim kurumları yaparak devlete bağışlamaya başladı. Aralarında okul, yurt ve bir öğretmen evinin bulunduğu 7 eğitim kuruluşu, 5 bilgisayar laboratuvarı ve 5 prefabrik okulu eğitime kazandıran Ahmet Baysal, son olarak Sağlık Mahallesi'ne bir lise yaptırdı. Okula anne ve babasının ismini veren Ahmet Baysal'ın, 4 bin 800 metrakare kapalı alana sahip, 16 derslik, 7 laboratuvar ve 480 öğrenci kapasiteli Emine ve Mehmet Baysal Lisesi'nin devir teslim töreni bugün yapıldı. Bolu Solmaz-Ahmet Baysal Öğretmenevi'nde Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Bolu Belediye Başkanı Ak Partili Alaaddin Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Albay İbrahim Ertaş, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hayri Coşkun, Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal ve öğrencilerin katıldığı 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama töreninde okulun Milli Eğitim Bakanlığı'na devri gerçekleşti. Vali İbrahim Özçimen, Recep Sezer, Ahmet Baysal ve Solmaz Baysal protokolü imzalayarak yaptırdıkları okulu Milli Eğitim Bakanlığı'na devretti.

Törende konuşurken ağlayan Ahmet Baysal, "24 Kasım Öğretmenler Günü'nde öğretmenlerimize ve Bolumuza armağan etmeyi adet edindiğimiz katkılarımızdan ötürü mutluluk duyuyoruz. Bunlar bizim katkılarımız değildir. Herkesin bilmesini istiyorum ki bunlar anne ve babalarımızın hayırlarıdır. Bunlar o muhterem varlıkların bize bıraktıkları mirasın varlıklarıyla ve o varlıklar harcanarak yapılmıştır. Bunlar amcamın, İzzet babamızın Bolu'ya kazandırdıklarının yanında devede kulak kalsa dahi, rahmetlilerin bize bıraktıkları sayesinde bu eserleri Bolu'ya kazandırmanın huzuru içinde son günlerimizi yaşıyoruz" dedi.

Protokol töreninin ardından bu yıl emekli olan öğretmenlere plaket hediye edildi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.