22 Temmuz 2019
  • Bolu25°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara26°C

BAYRAK, İLK KEZ KONUŞTU; “ARALARINDAKİ ÇEKİŞME BİZİ MAĞDUR ETTİ”

Bayrak, ilk kez konuştu; “Aralarındaki çekişme bizi mağdur etti”

29 Kasım 2010 Pazartesi 00:00

Çınar Otel, tadilatı yapıldı yapılmadı derken sonunda yıkıldı ve bütün bu süreç devam ederken üç vali Bolu'dan geldi geçti. Çınar Otel'in ihalesine 2003 yılında girerek Çınar Otel'i İl Özel İdare'den kiralayan Yusuf Bayrak, yaşanan süreci bütün detayları ile anlattı.

Yusuf Bayrak, otelin kiralanma sürecini şu şekilde anlattı “2003 yılında Mehmet Ali Türker'in vali olduğu dönemde Çınar Otel'i ihaleye girerek 15 yıllığına kiraladık. Otelin kullanılabilir hale gelmesi için tadilat planı gerekiyordu. O dönemde ki Akçakoca Belediyesi otel'in tadilatı için ağırlaştırılmış tadilat planı istedi. Bizde talebe göre ağırlaştırılmış tadilat planını yaptık. Tadilat planını yaptırdıktan sonra Belediye 294 BİN TL otopark katılım payı talep etti. Bu payın İl Özel İdare tarafından ödenmesi gerektiğini söyledi. Bu park parası nedeniyle Özel İdare ile Akçakoca Belediyesi mahkemelik oldu. Sakarya Bölge İdare Mahkemesi'nde görülen davasının ilk aşamasını Akçakoca Belediyesi kazandı. Davanın devamında ise mahkeme Bolu İl Özel İdare lehinde karar verdi” dedi.

BÜTÜN ŞARTLARI YERİNE GETİRDİK

Talep edilen bütün şartların kendileri tarafından yerine getirildiğini söyleyen Bayrak “Otelin kiralanmasında bizden istenilen bütün şartları yerine getirdik. Benden o dönemde 100 Bin TL'lik banka teminatı istediler. Bende TEB Bankası'nda 100 Bin TL'lik teminat gösterdim. Biz oteli aylık 4000 TL'ye kiraladık daha sonra kira bedeli 5200 TL'ye çıktı. Müstecir olarak oteli çalıştıramamamıza rağmen 2003-2006 yılları arasında her ay düzenli olarak bu kira bedelini ödedik. Otele o dönemde faturalandırılmış şekilde 700 Bin TL'lik tadilat yaptık ama bir türlü işletmemiz mümkün olmadı” dedi.

VALİ BEY BİR TÜRLÜ BU İŞİN ÇÖZÜMÜNE YANAŞMADI

Bayrak yaşanan gelişmeleri şu şekilde aktardı “Biz otelin ihalesine Mehmet Ali Türker zamanında girdik. Daha sonra vali değişti ve Mehmet Ali Bey'in yerine Vali Ali Serindağ göreve geldi. Ben kendisinden defalarca randevu talebinde bulundum. Kendisiyle görüşmek istedim ama Sayın Vali o dönemde bizimle görüşmek istemedi. Defalarca il genel meclisine giderek 'Bu konunun çözülmesi için ne gerekiyorsa yapalım' dedik. O dönemde görev yapan arkadaşlarımız bu işin çözülmesi için aracı olmak için çeşitli girişimlerde bulundular ama bir türlü bu iş çözülmedi. O dönemki AK Parti Akçakoca Belediye Başkanı Nazmi Çiloğlu'nun yanına gittim. 'Başkanım bu iş Bolu'nun onuru gururu bu işi yetkili mercilerle görüşelim bu işi çözelim' dedim. Sayın Çiloğlu o dönemde Ali Serindağ'la bu konuda görüşme yaptı. Ancak yine bir netice alamadık. O taraftan netice alamayınca bu defa il genel meclisinde görev yapan arkadaşlarımızla görüştüm onlarda aynı şekilde bu işin sadece bir tadilat işi olmadığını bu otelin Bolu'nun gururu meselesi olduğunu söyledim. Onlarda benim fikirlerime hak verdiler ama Vali Bey bir türlü bu işin çözümüne yanaşmadı”

BİR TÜRLÜ NETİCE ALAMADIM

Ali Serindağ döneminin ardından Valilik makamına gelen Halil İbrahim Akpınar döneminde yaşanan ayrıntıları bayrak şu şekilde anlattı “Bende üç yıl boyunca kira ödedim ama bir türlü netice alamadım. Bu yatırımla ilgili mahkemeye başvurmaya karar verdim ve bu konuda İl Özel İdare'ye zarar ziyan davası açtım. Bu hukuki durum devam ederken Valilik makamında değişiklik oldu Ali Serindağ'ın görevine Halil İbrahim Akpınar geldi. Sayın Akpınar'da bu işin çözümü için adım atılması gerektiğini mevcut binanın iyileştirilmesi için ne kadar harcamanın yapılması gerekiyorsa araştırılma yapılması için talimat verdi. Ancak geçen zaman içinde bu konuda da herhangi bir gelişme olmadı”

ETTİĞİMİZ ZARARIN MAHKEME KARARI İLE KARŞILANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

Bayrak açıklamasının sonunda “Yaşadığımız bütün bu zararın nedeni Ali Serindağ döneminde meclis üyeleri ile Sayın Vali arasında devam eden yönetim çekişmesinden kaynaklanmıştır. Onların kendi aralarındaki anlaşmazlıkları bize yansıdı bir türlü bu işi gerçekleştirmedik ve mağdur olduk. En son Akçokoca Belediye Başkanı mevcut binayı yıktı. Yazık oldu. Diyecek bir şey bulamıyorum. Bolu bu noktada kaybetti. Süren davamızın on ikinci ayda neticeleneceğini düşünüyoruz ve ettiğimiz zararın mahkeme kararı ile karşılanacağını düşünüyoruz” dedi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.