26 Nisan 2019
  • Bolu9°C
  • İstanbul12°C
  • Ankara10°C

TANJU ÖZCAN;“BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Tanju Özcan;“Bu işin peşini bırakmayacağız”

29 Kasım 2010 Pazartesi 00:00

CHP Bolu İl Başkanı Tanju Özcan, Çınar Otel'in yıkılmasının ardından ortaya çıkan maddi kaybın muhatabının İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu olduğunu söyledi. Kutlu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Özcan, “Bu işin peşini bırakmayacağız dedi.

Parti binasında basın mensuplarına açıklama yapan CHP İl Başkanı Tanju Özcan “Çınar Otel'in yıkılmasında ihmali ve gafleti bulunan ve görevini yerine getirmeyerek, Bolu'nun menfaatlerini korumayarak Bolu halkının malının yıkılmasına sebebiyet veren İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'Görevi kötüye kullanma' suçundan dolayı suç duyurusunda bulunduğumu bildirmek istiyorum. Gerçekten ana muhalefet partisi olarak genelde ve yerelde bizim asli vazifemiz, yöneticilerin icraatlarını takip etmek ve varsa usulsüzlüklerini gözler önüne sermektir. Bizde bu konuda Bolu halkına bir söz vermiştik. Madem Bolu halkı bize muhalefet görevini verdi. Madem bolu halkı bizim hakkımızı hukukumuzu koru dedi. Madem yerel yöneticilerin icraatlarını eleştir dedi. İcraatlarını denetle dedi. Bizde bu düşünceden hareketle bu konuyu değerlendirmeye karar verdik” dedi.

HALİL İBRAHİM AKPINAR'I DA ŞAHİT OLARAK GÖSTERDİM

Önceki Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar'ı konuyla ilgili şahit gösterdiğini söyleyen Özcan “İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu'nun hukuki ve siyasi olarak gerekli müdahalelerde bulunmadığını gördük. Çok ağır bir ihmal içinde olduğunu gördük ve bunun sonucunda 2-3 Milyon TL değerindeki malının nasıl elimizden kayıp gittiğini net bir şekilde gördük. Tabi ben suç duyurusu dilekçesinde ayrıntılı olarak ihmaliyle ilgili konuları ayrıntılı olarak yazdım. Sayın Cumhuriyet Başsavcımıza verdim ve bu süreci en yakından bilen Sayın Halil İbrahim Akpınar'ı da şahit olarak gösterdim. Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan da bu süreçle ilgili görüşlerinin alınmasını tanık olarak ifadesinin alınmasını talep ettim” dedi.

CUMHURİYET HALK PARTİLİ GÖZÜYLE BAKMIYORUM OLAYA BOLULU TANJU ÖZCAN OLARAK BAKIYORUM

Çınar Otel'in yıkımının geçmişteki yöneticilere mal edilmemesi gerektiğini söyleyen Özcan “Çınar Otel meselesi elbette şuan ortaya çıkmış bir mesele değil. Düzce'nin ayrılma süresinde görev alan mülki ve idari amirler o dönemde görevini yapmamış olsaydı zaten o zaman Bolu'nun menfaatleri yönünde hareket etmemiş olsaydı o zaman Çınar Otel Bolu'nun değil Düzce'nin İl Özel İdaresi'nin malı haline gelecekti. O dönemdeki basiretli yöneticilerin tavrı sebebiyle Çınar Otel Bolu İl Özel İdaresi'ne kazandırıldı. Tabi Çınar Otel'le ilgili meseleler sadece bu günün meselesi değil. Akçakoca'nın yeni seçilen Belediye Başkanının seçim konusunda belli bir vaadi vardı. O Belediye başkanının bizim partimizden olması da o kadar önemli değil. Ben bu noktada biz önce Cumhuriyet Halk Partili gözüyle bakmıyorum olaya Bolulu Tanju Özcan olarak bakıyorum. Önce otelin alanının Akçakoca Belediyesi yeşil ilan etti. Sen bu konuda etkin bir mücadele başlattın mı? Başlatmadın. Kale bile almadın ciddiye bile almadın İl Genel Meclisi Başkanı olarak. Sonra Akçakoca Belediye meclisi bir karar daha aldı. 'Tehlike arz eden yapıdır' dedi ve bu yazıyı sana tebliğ etti. Sen bu yazıyı da ciddiye alıp herhangi bir girişimde bulunmadın. Düzceli Akçakocalı mimar ve mühendislerden oluşan bir ekibe bu binayı yıkacağım dedi sen bu konuya da itiraz etmedin” dedi.

SEN MALINA SAHİP ÇIKMAZSAN KİMSE SENİN MALINA SAHİP ÇIKMAZ

Yaşanan sorunun giderilmesi için belli adımların atılmaya çalışıldığını söyleyen Özcan “Akçakoca Belediye Başkanı Bolu'ya defalarca gelip bu meseleyi halletmek için çaba sarf etti İl özel İdare Sekreteri kaçtı bir yerlere, İl Genel Meclisi Başkanı randevu vermedi. Sonra adam gitti Akçakoca halkına verdiği seçim sözünü yerine getirdi ve yıktı.

Yani özetle sen malına sahip çıkmazsan kimse senin malına sahip çıkmaz. Bundan önceki süreçte burayla alakalı sıkıntılar vardı, ama en azından o zamanki yöneticiler daha basiretli davrandı. Eski mülkü amirlerimiz daha basiretli davrandı. Eski il genel meclisi başkanlarımız daha basiretli davrandı. Halit Yıldız şimdiki İl Genel Meclisi Başkanından daha çok Bolu'nun hakkına ve hukukuna sahip çıktı. Ali Serindağ bu noktada çok başarılı bir validir. Mehmet Ali Türker, bu otelin kazandırılması noktasında elinden gelen her şeyi yapmıştır. Hatta Sayın Halil İbrahim Akpınar dahi bu sorunun çözümü için elinden gelen her şeyi yaptı” dedi.

BUNUN ADI BOLU'YA İHANETTİR

Özcan açıklamasının sonunda “Ancak biz Bolu olarak son derece şanssız bir iliz. 2005'te il genel meclisi başkanının yetkilerinin arttırılması veya il genel meclisi başında eskiden vali varken, daha sonra seçilmiş il genel meclisi üyelerinden bir tanesinin bu görevi üstlenmesi neticesinde il genel meclisi başkanımız ki bu kişi aynı zamanda il özel idareyi de fiilen yöneten kişidir. Çınar Otel'in sahibi olduğu Bolu Öztur AŞ firmasının da yönetim kurulu üyesidir. Hem il genel meclisi başkanı olarak, hem de il genel meclisi üyesi olarak huzur hakkı alacaksın, hem de bu şirketten maaş alacaksın. Ne için alacaksın bunları? Şirketin malına mülküne, Bolu halkının malına mülküne sahip çıkmak için maaş alacaksın, buna rağmen yapmayacaksın. Bunun adı Bolu'ya ihanettir. Bunu çok açık olarak söylüyorum ve bu suç duyurusunu çok ciddi biçimde takip edeceğim.

Ayrıca İl Özel İdare'den gelen pek çok da hoş olmayan duyum var. CHP İl başkanı olarak, il genel meclisi üyelerimize talimat verdim. Önümüzdeki aylarda asli öncelikleri İl Genel Meclisi'nin son birkaç yıl içerisinde aldığı kararları yeniden gözden geçirmek. İl Özel İdare'nin yaptığı tüm ihaleleri, mal ve hizmet alımlarını tekrar kontrol etmek olacaktır. Önümüzdeki günlerde çok sürpriz şeylerle de karşılaşabileceğiz. Bunu da şimdiden kamuoyuyla paylaşmak istiyorum” dedi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.