23 Eylül 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara13°C

BELEDİYELERE MAAŞ ÖDEMELERİNDE SIKI DENETİM

Belediyelere maaş ödemelerinde sıkı denetim

02 Aralık 2010 Perşembe 00:00

Hazırlık çalışmaları sürdürülen Başbakanlık Genelgesi Taslağı’nda öncelik maaş ödemelerinde sorun yaşayan belediyelere ve buralarda çalışan personele ayrıldı. Taslakta, belediye çalışanlarının maaşlarının zamanında ödenmesine yönelik titizlik gösterilmesi istendi.

Hükümet ve memur sendikaları arasında yürütülen toplu görüşmelerde mutabakata varılan konuların hayata geçirilmesine yönelik bir Başbakanlık Genelgesi Taslağı hazırlandığı bildirildi.

Memur-Sen’e bağlı Bem-Bir-Sen’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakanlık tarafından hazırlanan ve konunun taraflarına gönderilen taslağın ilk maddesi, maaş ödemelerinde sorun yaşanan belediyeler ile buralarda çalışan kamu personeline ayrıldı.
Taslakta, belediye çalışanlarının maaşlarının ödenmesine yönelik kanuna titizlikle uyulması ve ödeme yapılmayan belediyelerde maaş alacağı bulunan kamu görevlilerinin aylıklarının öncelikli olarak ödenmesi istendi.

TASLAKTA MAAŞLARIN ZAMANINDA ÖDENMESİ VURGULANDI

Başbakanlık tarafından hazırlanan genelge taslağı şu maddelerden oluşuyor:

-Belediyelerde çalışan ve aylıklarını zamanında alamayan kamu görevlilerinin aylıklarının zamanında ve öncelikle ödenmesinde amir 5393 sayılı Kanunun 49’uncu maddesi hükmüne titizlikle uyulacaktır.

-Katılımcı ve demokratik yönetim anlayışının gerçekleştirilmesi ve şeffaflığın sağlanması açısından kamu personelini ilgilendiren lojman, kreş ve benzeri sosyal haklara ilişkin olarak yapılan çalışma ve komisyonlara, uygulamanın kapsamına giren kurum, birim veya iş yeri bazında en çok üye kaydetmiş sendikadan bir temsilcinin katılımına imkân sağlanacaktır.

-Disiplin hükümlerinin uygulanmasına yönelik olarak:

-657 sayılı Kanuna tabi kurum ve kuruluşlarda 2005 yılında yapılan düzenlemeyle gerçekleştirildiği gibi 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi personel istihdam eden kuruluşlarda çalışan kamu görevlilerinin üyesi olduğu sendikanın temsilcisinin de disiplin ve yüksek disiplin kurulu çalışmalarına katılmalarına imkân sağlanması,

-Disiplin soruşturmalarının mümkün olan en kısa sürede tamamlanması,

-Disiplin soruşturmasını gerektiren fiil ve hallerin neler olduğunun tereddüde yer vermeyecek şekilde savunmanın alınmasına ilişkin süreçte kamu görevlisine bildirilmesi ve savunma hakkının kullanımında etkinliğin sağlanması amacıyla gerekli tedbirlerin alınması,

-Disiplin kurullarının kararlarına esas toplantılarda tutanak tutulması hususlarına azami özen gösterilecektir."

“MAAŞ SIKINTILARINI BELEDİYE BAŞKANLARI ÇÖZECEK"

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, konuya ilişkin değerlendirmesinde, yayımlanacak genelge ile belediye başkanlarının maaş sıkıntıları için çözüm üreteceklerine ve ayak diremeyeceklerine inandıklarını belirterek, "Sendikamız Sayın Başbakanın bu konuya el atmasını defalarca çeşitli platformlarda dile getirmiştir. Konunun çözüleceğini umut ediyoruz"


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.