22 Şubat 2019
  • Bolu10°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara12°C

İLAHİYATÇILAR TARAFINDAN YENİDEN TARTIŞILAN ÇOK EŞLİLİK KONUSUNA LÜTFÜ KARADAŞ YORUM GETİRDİ: 'ÇOK EŞLİLİK CAİZDİR, AMA...'

İlahiyatçılar tarafından yeniden tartışılan çok eşlilik konusuna Lütfü Karadaş yorum getirdi: 'ÇOK EŞLİLİK CAİZDİR, AMA...'

02 Aralık 2010 Perşembe 00:00

Yıllardır tartışmalara konu olan “Erkekler birden fazla eşle evlenebilir mi?” sorusuna, "Madem öyle, niye ilk erkek Âdem çok eşli yaratılmadı?" şeklindeki tezle yanıt veren Prof. Dr. Beyza Bilgin'e emekli din görevlisi Lütfü Karadaş karşılık verdi. Hz. Âdem'in zaruretten dolayı tek evlilik yaptığını belirten Karadaş, İslam'ın bazı şartları yerine getirmek kaydıyla çok eşliliğe cevaz verdiğini söyledi.

"Erkek genetik olarak çok eşli yaratılmıştır. İslamiyet de çok eşliliğe izin veriyor; çünkü erkeğin genlerinde var."

Yüzyıllardır bu söylemlerle savunulan, bilimsel ve dini gerekçelerle oturtulmaya çalışılan ve erkeklerin birden fazla kadınla birlikte olma arzusu, yeniden ilahiyatçılarca tartışılmaya başlandı.

Türkiye'nin ilk kadın vaizi ilahiyatçı Prof. Dr. Beyza Bilgin'in konuya ilişkin, “Madem öyle, niye ilk erkek Âdem çok eşli yaratılmadı?" tezini ortaya atmasıyla yeniden tartışılan konuda, Bilgin'e kimi ilahiyatçılar karşı çıktı, kimi de destek verdi. Tartışmalara ise ilimizden tanıdık bir isim olan emekli din görevlisi Lütfü Karadaş katıldı.

“HZ. ADEM ZARURETTEN DOLAYI TEK EŞLE EVLENMİŞTİR”

Prof. Dr. Bilgin'in tezine karşı çıkan Karadaş, Hz. Âdem'in zaruretten dolayı tek eşle evlendiğini söyledi. Karadaş açıklamalarında, “Hz. Âdem insanlığın babası, Hz. Havva da insanlığın ilk annesidir. İnsanlık bu ikisinden türedi ve günümüze kadar geldi. Hz. Havva'dan başka bir hanım olmadığına göre, Hz. Âdem onunla evlenmiştir ve bu nedenle tek evlilik yapmıştır. Çünkü evlenebileceği bir başka bayan yoktu karşısında. Çocuklarıyla ya da torunlarıyla evlenmenin yasak olduğu için de onlarla evlenmemiştir” dedi.

KARADAŞ, ÇOK EŞLİLİK “OLABİLİR” DEDİ, ŞARTLARINI SIRALADI

Erkekler için çok eşliliğe İslam dinin bakışı hakkında açıklamalarda bulunan Karadaş, birçok ilahiyatçının aksine görüş belirtti. İslam'ın çok eşliliğe cevaz verdiğini; ancak bunun birtakım şartları yerine getirmek kaydıyla mümkün olabileceğini ifade eden Karadaş, şu açıklamalarda bulundu: “Kur-an'ı Kerim'de iki, üç, dört diye eş sayısını ayette belirtilmiş. Ancak tartışmalarda sadece bu kıstas alınmış. Bu ayetten sonraki ikinci ayeti ele alan yok. O ayette ne diyor? Evlenin, ama eşler arasında adaleti sağlayın, diyor. Yani sevgi aynı olacak, ihtiyaçlarının giderilmesinde adalet olacak. Örneğin 30 yıl evli kalmış bir karı koca. 30 yıl sonra adam bulmuş genç bir bayan ve onunla evlenmiş. Bu durumda aynı sevgi olur mu? 30 sene sonra evlendiği güldür; şimdi o gülle diken birlikte sevilebilir mi? Bir eşin diğerinden güzelliği, cazibesi noksansa, yaşantısı noksansa ve bu nedenle eşit sevemiyorsan o zaman tek eşte kalacaksın. Çok eşlilik, ancak ve ancak adalet ölçütünde yapılabilir. Sevgi de, ihtiyaçların karşılanmasında adalet olmayınca tek evlilik gerekir.

KARADAŞ, ÇOK EŞLİLİK DÜŞÜNEN BEYLERE SESLENDİ

Tarih boyunca erkeklerin çok eşlilik yaptıklarını belirten Karadaş, bunun geçerli sayılabilecek nedenlerinin olduğunu söyledi. Savaşlar nedeniyle çok sayıda bayanın dul kaldığını ifade eden Karadaş, haramdan çekmek için insanların evlenmelerinin sağlandığını belirtti.

Açıklamalarının devamında çok eşliliği düşünen beylere seslenen Karadaş, ilk eşten rıza alınmadan yapılacak evliliğin dini açıdan kabul edilemeyeceğini belirtti.

 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.