16 Temmuz 2019
  • Bolu13°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara20°C

ÇOK İLGİNÇ BİR YAŞAM ÖYKÜSÜ
KUVEYT'İ İNŞA EDEN BOLULU ANLATTI

Çok ilginç bir yaşam öyküsü Kuveyt'i inşa eden Bolulu anlattı

04 Aralık 2010 Cumartesi 00:00

Maket yapımına adanmış bir yaşam Sabri Hazinedaroğlu'nunki. Hayatında yaşadığı hiçbir şey maket yapmak kadar ona mutluluk getirmemiş. Profesyonel anlamda İstanbul'da başladığı maketçiliğe Kuveyt'te devam eden Hazinedaroğlu, bugün ilimizdeki huzurevi sakinlerinden. Görenleri büyüleyen güzellikteki Bolu Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü binaları maketlerinin sahibi Hazinedaroğlu'nun tek isteği ise maket yapımına devam edebilmek için kaldığı huzurevinde sanat odasının yeniden hayata geçmesi. Haznedaroğlu ile ilginç yaşam öyküsü ve çocukluğunda fark ederek geliştirdiği yeteneği üzerine konuştuk.

Yaptığı maketlerle adından söz ettiren Sabri Hazinedaroğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajın ayrıntıları şöyle:

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Nüfus cüzdanıma göre, 9 Haziran 1931 tarihinde Bolu'nun Sazak Kandamış köyünde doğdum. Aslında 83 yaşındayım. Bugün üniversite olan İstanbul Yıldız Teknik Okulu İnşaat bölümünde okudum. Eğitimim sırasında İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde bir yazıhanem vardı. Okuldan mezun olamadım, ama mesleği öğrendim. Burada inşaat projeleri çiziyordum ve bina maketleri yapıyordum.

Ya sonra…

27 Mayıs 1960 ihtilalı sırasında iflas ettim. Alacaklılar peşime düştü, çareyi bir arkadaşımdan aldığım 100 dolar borçla 1964'te Kuveyt'e kaçmakta buldum. 26 sene Kuveyt'te yaşadım ve orada mimarlık yaptım. Kuveyt'i inşa ettik. Daha sonra 1990 yılında Türkiye'ye döndüm. Bir süre Kuveyt'te biriktirdiğim parayla geçimimi sağladım.

Bazı sorunlar yaşadım ve artık dinlenmek için 2006 yılında da Huzurevi'ne yerleştim.

Yaşadığınız sorunları bizimle paylaşmak ister misiniz?

Hayatım boyunca üç defa evlendim. İlk eşim İstanbulluydu. Ondan üç çocuğum dünyaya geldi. İkinci eşim Lübnanlıydı. Üçüncü eşim de şu an İzmir'de yaşıyor. Biraz asabi bir insanım. Hepsiyle anlaşamama nedeniyle ayrıldım. Çocuklarımdan biri İstanbul'da, biri Sudan'da, bir diğeri de Mersin'de. Türkiye'ye küçük kızımı okutmak için dönmüştüm. Ama o da ayrıldığım annesinin peşinden gitti ve benden ayrıldı. Yalnız kaldım. Akrabalarımdan maddi olarak büyük zararlar gördüm. Bana akreplik yaptılar.

Neden Kuveyt'i tercih ettiniz?

Cemal isimli bir arkadaşım bana dedi ki, “Doktor tanıdıklarım var. Sana sahte akıl hastası raporu alalım. Kurtul” dedi. Ben de elim de mesleğimin olduğunu söyleyerek, istemediğimi belirttim. Benim ilk planım Afrika'ya Johannesburg'a gitmekti. Oraya yerleşip altın madeninde çalışmayı planlıyordum, ama tam o sırada Kongo harbi başladı.

Harp nedeniyle Johannesburg'a giriş çıkışlar yasaklandı. Oraya gidemeyince Kuveyt'e gitmeye karar verdim.

Peki, maket yapmaya ne zaman başladınız?

Çocuk yaştayken başladım maket yapmaya. İlgi duyuyordum çünkü. İlgimden dolayı da sonraki dönemlerde devam ettim. Ve gençlik yıllarımda maket yapmam sayesinde çok paralar kazandım.

Gençlik yıllarınızda maket yapımı sayesinde çok paralar kazandığınızı söylüyorsunuz. O dönem Kuveyt'te mi maket yapımından para kazandınız?

Evet, Kuveyt'te sayısını bile bilmediğim kadar bina maketi yaptım. Mimarlığı bildiğim için ayrıca proje çizerdim. Kuveyt'te bulunan eserlerin birçoğunun maketini yaptım.

Oradaki mühendislere maketlerimi gösterdim. Onlara önce yapılacak binaları maketlerle görüp, ardından inşaata başlanmasının daha yerinde bir uygulama olacağını anlattım.

Binayı yapıp ardından yıkıp yeniden yapmanın çok büyük maliyetlere neden olduğunu söyledim. Maket uygulamasının ise maliyeti düşürdüğünü de belirttim. Bunun üzerine Kuveyt'teki mühendislerde bu teklifimi olumlu karşıladılar. Maketleri görenler önce maket istediler ve ardından inşaata başladılar. Ve yaptığım her maketten paralar kazandım. Kuveyt'te İmar ve İskan Bakanlığı'nda çalışmaya başladım. Devlet bana her yıl maket malzemesi almam için Avrupa'ya gidiş dönüş uçak bileti verirdi. Ve ben de malzemeleri Avrupa'dan getirir ve maketlerimi yapardım.

Kuveyt'teki başarılı iş yaşamınız sanırım ülkemizde de yankı uyandırmış.

Evet. Günaydın gazetesinde “Kuveyt'i inşa eden Türk” başlığıyla hakkımda haberler yayınlandı. Hatta bana orada Kuveyt vatandaşı olmamı teklif ettiler. Ama Türk vatandaşlığından çıkmam istendi. Ben de “Doğduğum, büyüdüğüm, meslek sahibi olduğum vatanla neden bağımı koparayım? Hayır, bunu yapamam.” dedim.

Peki, Bolu'da kaç maket yaptınız?

Bolu'da üç maketi tamamladım. İlki kaldığım huzurevinin maketi oldu. Bu maketim oldukça beğeni topladı. Ardından dönemin Bolu Vali Vekiline giderek, Bolu Valiliği binasının maketini yapmak istediğimi söyledim. Ve onu da bitirdim. Üçüncü maket çalışmam da İl Emniyet Müdürlüğü binası oldu. Bu kurumların girişinde halen sergileniyor yaptığım maketler.

Maketlerinizde kullandığınız malzemeler nelerdir?

İlk başladığım zamanlarda kartondan maketler yapıyordum. Daha sonra ise plastik maddeler kullanmaya başladım.

Peki, bir maketi ne kadar sürede yapabiliyorsunuz?

Maketlerin yapımı benim çalışma performansıma göre değişiyor. Çünkü çok ince bir işçilik gerektiriyor. Ama genellikle 2-3 ay içerisinde tamamlayabiliyordum.

Yaptığınız maketleri görenler nasıl tepki veriyorlar?

Bugüne kadar eserlerin gerçeğine birebir sadık kalarak yaptım maketlerimi. Görenler oldukça beğeniyorlar.

Peki, en çok yapmak istediğiniz maket hangisi oldu?

İzzet Baysal'ın eserlerini yapmayı çok istedim; fakat şu an kaldığım İzzet Baysal Huzurevi dışında bir eserini yapamadım.

Kuveyt'te yaptığınız maketlerden büyük kazançlar elde ettiğinizi söylediniz. Bolu'daki çalışmalardan da maddi bir kazancınız oldu mu?

Hayır, ben onları kendi isteğimle yaptım. Maketlerimin kurumlarda sergilenmesi bile benim açımdan büyük gurur verici.

Başka maket yapmayı düşünüyor musunuz?

Bundan sonra maket yapabileceğimi zannetmiyorum. Bıraktım değil, ama bırakmak mecburiyetinde kaldım. Eğer huzurevindeki sanat odası kapanmasaydı yine maket yapmaya devam ederdim. Çünkü maket yapmak bana meşguliyet sağlıyordu. Malzeme sıkıntısı da çekmem. Eğer bir sanat odası olsa yarım bıraktığım Köroğlu Devlet Hastanesi maketini tamamlamak istiyorum.

Şimdi huzurevindeki günlerinizi nasıl geçiriyorsunuz?

Çoğu zamanımı istirahat ederek geçiriyorum. Bunun dışında zaman zaman kendime ve arkadaşlarıma yemek yapıyorum. Bende biraz aşçılıkta vardır. Günlerim bu şekilde geçiyorum. Yaşlılığın getirdiği rahatsızlıklar dışında herhangi bir sağlık problemim yok. Maketlerimi görüp beni tanımak isteyen insanlar var. Huzurevine kadar gelip sağ olsunlar beni ziyaret ediyorlar. Askeriyeden paşalar bile maketlerimi gördükten sonra beni ziyarete geldiler. Bu da beni mutlu ediyor.

Sayın Hazinedaroğlu, gazetemize verdiğiniz röportaj için teşekkür ederiz.

Gazetenizde yer aldığım için ben teşekkür eder, çalışmalarınız başarılar dilerim.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.