20 Haziran 2019
  • Bolu20°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara23°C

BİR GAZETEYİ 22 YIL YAŞATMAK…

BİR GAZETEYİ 22 YIL YAŞATMAK…

04 Aralık 2010 Cumartesi 00:00

O gazeteyi okunur kılmak, halkın güvenine mahzar olmak, gazetenin mutfağında gün boyu yaşanan trafik, gazetenin finansman akışını düzgün sağlamak, matbaanın ham madde ihtiyaçlarını gününde ve kalitesine dikkat ederek temin etmek…

Bunları kesintisiz 22 yıl gerçekleştirmek.

Düşünsenize bir kere, bu 22 yıl içinde 5 Nisan 1994 krizi, deprem, 2001 Kasım ve Şubat krizleri, 2009 Dünya Ekonomik Krizi ve süregelen artçı şokları, durgunluk, enflasyon, kur ayarlamaları...

Şimdi gelişmekte olan ama bu 22 yılın büyük bölümünü küçük bir kent olarak geçiren Bolu'da yerel bir gazeteyi yaşatmak.

Bu zaman diliminde kaç Vali, kaç Belediye Reisi gelmiş geçmiştir,

“Gelene ağam, gidene paşam” demeden kamunun menfaatlerini esas alan bir yayın politikası izlemek.

Evet, Bolu Gündem Gazetesi'nin ilk 20 yılını kazasız belasız geçirten, Bolu Gündem'i Bolu'nun önem verilen bir gazetesi haline getiren ve yeni yönetime, imtiyaz sahibine devrederken, yine Bolu Gündem ismini düşünerek hareket eden Fatih Melih Maradit'e buradan teşekkürlerimizi gönderiyoruz. Ülke yerel basınının duayenlerinden Bedrettin Maradit'e de sağlık, sıhhat ve uzun ömürler dileriz.

İsterseniz biraz da 20 aydır yönetmekte olduğumuz Bolu Gündem'den, gazetenin mutfağından ve yerel basından söz edeyim.

Gazete 13 kişiden oluşan bir kadro tarafından üretiliyor.

Bir yerel basın organı için ilk bakışta fazla bir istihdam olarak kabul edilebilir.

Doğrudur da!

Bir yerel gazeteyi daha az sayıda bir kadro tarafından çıkartmakta mümkün.

Ancak, matbaasından ön bürosuna kadar daha az ve kısıtlı bir istihdam kadrosu ile gazeteyi çıkartma noktasında, yapacağınız şey “kaliteden ödün” vermek.

Bu da Bolu halkının bir haberi doğru ve zamanında öğrenme hakkını umursamamak manasına gelmekten öteye başka bir anlam taşımaz.

Bu bağlamda Bolu Gündem kadrosu, gelişmekte olan bir kent olan Bolu'da halkın haber alma özgürlüğüne saygının bir gereği olarak, kar vs. ticari gaileler gütmeden çabalamakta.

Tabii bu işin kendine has o kadar farklı sıkıntıları var ki, onlardan da bahis etmemek olmaz.

Bir haber sizin daha önceden tanıdığınızın, arkadaşınızın, akrabanızın hoşuna gitmeyebilir. Zaman zaman da bunu yaşamaktayız. İşte temel ölçü bu noktada ortaya çıkmakta…

İlgili haberi birkaç plandan check edip, doğrulayıp yayınlamaktan başka çare bulamıyoruz.

“Bolu Gündem yazıyorsa doğrudur” , “Bolu Gündem bir konuyu inceliyorsa ayrıntıya girer, konunun bütün taraflarına söz hakkı verir”, “Ben kentin sorunlarını ve hatta bireysel sorunlarımı Bolu Gündem'e anlatırsam benim sesime kulak verir” imajını biz Bolu halkına verebildi isek bu öncelikle “Halkın bir haberi doğru ve zamanında alma özgürlüğü” ilkesine sıkı sıkıya bağlılığımızın eseridir.

Elbette zaman zaman eleştirildik, sehven hatalar da yaptık.

Eleştirilere kulak vermeye gayret ettik, yaptığımız hatalarla ilgili Bolu Gündem okuyucularından özür dilemesini bildik.

Bu süreçte şunu da belirtmemiz gerekir, hiçbir siyasi baskıya maruz kalmadık. Bolu'daki idari yapıyı yönlendiren atanmış ve seçilmişlerin ya da muhalefetin eleştirilerine muhatap olduk ama siyasi baskıya muhatap olmadık, “şunu yaz, bunu yazma” diye buyuran birkaç örnek dışında hiç olmadı. Bu da diğer kentlere nazaran Bolu'daki yöneticilerin demokrasi kültürünü daha fazla özümsediğini göstermez mi?

Aynı konuda imtiyaz sahibinin gazetenin hiçbir sayısına, sayfasına müdahale etmediğini, onun da gazeteyi sizler gibi sabah evinin posta kutusunda alıp okuyup değerlendirdiğini söylemeden geçemeyeceğim.

Alışılanın çok dışında bir patron profili çizen gazetemizin imtiyaz sahibi Durmuş Erdinç'e de teşekkür ediyoruz.

Bu 20 ay boyunca kendi olanakları ile ayakta durmayı becerebilen Bolu Gündem, ilerleyen yaşlarında sizlere çok daha iyi, kaliteli, görsel bir gazete sunmaya devam edecek.

Teşekkürler öz verili Bolu Gündem çalışanları,

Teşekkürler Bolu Gündem Okuyucuları,

Teşekkürler Bolu Halkı…

04.12.2010

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.