17 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara18°C

MÜCAHİT KUTLU, ÖZTUR A.Ş'DEN ALDIKLARI ÜCRETİ AÇIKLADI

Mücahit Kutlu, Öztur A.Ş'den aldıkları ücreti açıkladı

07 Aralık 2010 Salı 00:00

Bolu Öztur A.Ş. üyelerinin yüksek düzeyde maaş aldıkları yönündeki iddialara ilişkin ilk kez açıklama da bulunan Mücahit Kutlu, şirketten aldıkları maaşı şöyle açıkladı: “Vali Bey dahil şirketin yönetim kurulu üyesi 5 kişi aylık 1000'er lira maş alıyor.” Tartışmalara konu olan Bolu Öztur A.Ş. hakkında Vali Özçimen'in “Şirketi fesh edebilirim” şeklindeki çıkışına, Kutlu'dan yanıt geldi. Şirketin kapatılmaması gerektiğini belirten Kutlu, Vali Özçimen'in konuyla ilgili çıkışını ise, “Duygusallığına vermek lazım” diyerek yorumladı.

AK Parti Bolu Milletvek-ili Yüksel Coşkun-yürek, AK Parti İl Başkanı Ali Ercoşkun, İl genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu, partinin gençlik ve kadın kolları üyeleri, dün Köroğlu Gazeteciler Cemiyetİ'ni ziyaret etti. Hüseyin Aykan başkanlığındaki cemiyet üyeleriyle bir araya gelen siyasiler, Bolu gündemine ilişkin konular üzerine açıklama da bulundu.

Ziyarette, Sakarya Bölge İdari Mahkemesi'nin kararıyla Akçakoca Belediyesi tarafından yıkılan ve ardından alevli tartışmalara konu olan Çınar Otel'le ilgili İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu açıklama yaptı. Çınar Otel'in mülkiyetine sahip olan Bolu Öztur A.Ş hakkında Vali İbrahim Özçimen'in “Bu konu kamuoyunun midesini bulandırır seviyeye geldi. Durum öyle bir hale geldi ki Bolu Öz Tur Şirketi'ni fesh bile edebilirim. Bütün gelir ve mal varlıklarını Özel İdare'ye aktarırım. Yönetim Kurulu'nda böyle bir karar almadık ama gidişat oraya gidiyor.” şeklindeki ifadelerinin hatırlatılması üzerine İl Genel Meclisi Başkanı Kutlu, konuyla ilgili açıklama da bulundu.

“ÖZTUR FİRMASI KAPATILMAMALIDIR”

Vali Özçimen'in şirketi kapatma konusunu gündeme getirmesini değerlendiren Kutlu, kendisinin kapatma taraftarı olmadığını; nacak küçültmeye gidilebileceğini söyledi. Kutlu şöyle konuştu: “Bolu Öztur A.Ş. İl Özel İdaresi'ne bağlı bir şirkettir. Bolu Öztur şirketi ilimiz için bir şanstır. Şu anda İl Özel İdare olsun, belediyeler olsun bir şirket kurmaya kalksa, Bakanlar Kurulu'ndan yetki almaları söz konusudur. Örneğin Bolu Belediyesi'nin kaç tane müracaatı var; fakat kurulamıyor. Vali Bey, Bolu Öztur A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı'dır. Dolayısıyla şirketi temsil etme yetkisine sahip. Kapatma kararı da yönetim kurulu kararıyla alınabilir. Ama benim düşüncem şirketi kapatmak yerine küçültmeye gidilmesidir.”

“VALİ BEY'İN AÇIKLAMALARI DUYGUSAL”

Kutlu, Vali Özçimen'in açıklamalarına ilişkin olarak yaptığı son değerlendirmesinde “Vali Bey'in Bolu Öztur A.Ş. konusunda yaptığı açıklamalarını kendilerinin duygusallığına vermek lazım.” ifadelerini kullandı.

“HİÇBİRİMİZ GÖREVİMİZİ SUİSTİMAL ETMEDİK”

Açıklamalarının devamında kendilerine yönelik bugüne kadar haksız ifadelerle eleştiriler yöneltildiğini söyleyen Kutlu, Bolu Öztur A.Ş Yönetim Kurulu üyelerini şu sözlerle savundu: “Bu konu öyle tartışmalara sahne oldu ki, sanki bu alan birilerine verilmiş, peşkeş çekilmişçesine ifadeler kullanıldı. Menfaat sağlayanlar olarak da yönetim kurulu başkanı Vali Bey ve şirketin yönetim kurulu üyesi bizler olarak gösterildik. Böyle bir şey asla söz konusu değil. Bu konuda ne yönetim kurulu başkanımız, ne de yönetim kurulu üyelerimiz kesinlikle görevlerini suistimal etmedi. Veya görevlerini geciktirmeleri söz konusu değildir. Dolayısıyla Bolu Öztur A.Ş. şirketi kapatılmamalıdır, devam ettirilmelidir. Çünkü bizim bugüne kadar Bolu'nun ve İl Özel İdaresi'nin menfaatlerinden tarafa tavrımız ve duruşumu söz konusu olmuştur. Bunun dışında hiçbir kuruma ya da kişiye menfaat sağlamak gibi bir düşüncemiz olmadı.”

KUTLU, ÖZTUR ŞİRKETİNDEN ALDIKLARI MAAŞI AÇIKLADI

Bolu Öztur A.Ş. üyelerinin yüksek düzeyde maaş aldıkları yönündeki iddialara ilişkin ilk kez açıklama da bulunan İl Genel Meclisi Başkanı, şirketten aldığı maaş miktarını açıkladı. Kutlu, “Konu gazetelerde yazıldığı çizildiği gibi değil. 3-4 yıl önce şirket maaşlarına zam yapılabilirdi, ama 'Kesinlikle zam olmasın' diye teklifte bulunduk. Şirketin yönetim kurulu üyesi 5 kişi Vali Bey dahil aylık 1000'er lira maş alıyor.” açıklamasında bulundu.

“BOLUSPOR'A YAPILAN YARDIM AYLAR ÖNCESİNDEN KARARLAŞTIRILDI”

Çınar Otel'ın yıkımı sonrası tüm gözlerin çevrildiği Bolu Öztur A.Ş tarafından Boluspor'a 178 bin lira aktarılmasıyla ilgili yapılan eleştirel yaklaşıma ise Kutlu, şu sözlerle karşılık verdi: “Boluspor'a 178 bin lira yardım sağlanmasını biz bu tartışmaların başlamasından iki ya da üç ay öncesinde planladık. Ve biz bu parayı 3 taksitte ödemeyi kararlaştırdık. Bu yönetim kurulu kararlarında da var. Ben bunu Emin Semercioğlu'na da ilettim, ama kendileri bu kaynağa ihtiyaç duyduklarını söyleyince bizde 'Nasıl olsa bu parayı vereceğiz. Yeterli imkânımızda var.” dedik ve ödeme yaptık.”

“İKTİDARIMIZ DÖNEMİNDE BOLU'YA 2,7 MİLYARLIK YATIRIM YAPILDI”

İki dönemdir AK Parti Bolu Milletvekilliği yapan Yüksel Coşkunyürek, ziyarette yaptığı açıklama da 8 yıllık iktidarları döneminde Bolu'ya yapılan yatırımlara ilişkin bilgiler verdi. Milletvekili Coşkunyürek, şöyle konuştu: “8 yıllık AK Parti iktidarı döneminde geriye dönüp baktığımızda Bolu'da yaklaşık 2,7 milyar liralık yatırım var. Burada hem genel bütçeden yapılan yatırımlar, hem de belediye bütçesinden yapılan yatırımlar var. Bunlar küçümsenecek rakamlar değil. Aynı şekilde karayollarının Bolu'ya yaptığı yatırım miktarı da 650 milyon lira civarında. Bu rakamın içerisinde Bolu Tüneli'ne yapılan harcamalar dahil değildir. Bolu'da ayrıca da sağlıkta ve eğitimde önemli yatırımlar gerçekleştirildi.”

Ziyarette konuşan AK Parti İl Başkanı Ercoşkun ise, basının kendilerine bugüne kadar her zaman yön gösterici olduğunu belirterek, bundan böyle de basınla koordinasyon içerisinde çalışmalarını sürdürmeyi planladıklarını ve eksikliklerin giderilmesi konusunda basına büyük önem verdikleri söyledi.
Cemiyet Başkanı Aykan ise, ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ederek, siyasilere seçim öncesi çalışmalarda başarılar diledi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.