23 Eylül 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara23°C

FATİH METİN'DEN KAZA GEÇİREN ASKERE MÜJDELİ HABER

Fatih Metin'den kaza geçiren askere müjdeli haber

07 Aralık 2010 Salı 00:00

Fatih Metin ve arkadaşlarının mecliste hazırladığı teklif kaza geçiren askere umut oldu.

Vatani görevini yaparken trafik kazası geçirip mağdur olan er-erbaş ve yedek subaylara tazminat verilecek. Bugünkü rakamlara göre, 3 yıl süreyle erat yaklaşık 1200, yedek subaylar ise 1600 lira maaş alacak. AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin ve arkadaşlarınca hazırlanan kanun teklifi, askerlik kanununda da değişiklikler getiriyor. Vatani görevini yaparken trafik kazası geçiren ve uzun süre tedavi görmek zorunda kalan yada malullük aylığı bağlanıncaya kadar geçen sürede mağdur olanların durumu, kanuni değişikliklerle düzeltilecek. Öngörülen değişikliğe göre, vatani görevini yaparken görev esnasında ya da görev dışında bir saldırıya, kazaya uğrayan erbaş ve erlere, 36 ayı geçmemek üzere tedavi yardımı olarak tazminat ödenecek. Terhis olduğu tarihten itibaren de tedavi gördüğü hastanenin düzenleyeceği “tedavisinin devam ettiğini belirtir” kurul raporuyla yardım sürecek. Yardımlar kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı bütçelerinden ödenecek. Yardımlar personelden tahsil edilemeyecek.

YARDIMLAR NET MAAŞIN 3'TE İKİSİ OLACAK

Bütün bu şartların gerçekleşebilmesi için yardım alanların saldırıya uğradığı ya da kaza yaptığı dönemde keyif verici içki ve diğer maddeleri kullanmamış olması gerekecek.

Sarhoş olan başkasına menfaat sağlamak veya zarar vermek isteyen yardımdan yararlanamayacak. Malullük aylığı bağlananlar ve malullük durumu oluşmadan sağlığına kavuşanların yardımı kesilecek. Yine öngörülen değişiklikle yedek subaylara da kaza tarihinden itibaren 36 ayı geçmemek üzere, kurul raporuyla aynı sağlık yardımı yapılacak. Bu tazminatlar er ve erbaşlarda uzman çavuş net maaşının yedek subayda da emsalin aldığı net maaşın 3'te 2'si olacak. Bu günkü rakamlarla batıda görev yapan bir uzman çavuş yaklaşık bin 800, yedek subay ise 2 bin 300 lira civarında bir maaş alıyor. Bu nedenle askerliğini er-erbaş olarak yapmış olan mağdurlara verilecek aylık maaş bin 200, yedek subaya verilecek aylık maaş ise bin 600 lira civarında olacak. Değişikliğin özellikle askerlik sırasında trafik kazası sonrasında mağdur olan askerler düşünülerek hazırlandığı öğrenildi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.