15 Eylül 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara14°C

KAPSAMI GENİŞLETİLECEK SİGARA YASAĞINI DEĞERLENDİREN İŞLETMECİLER, FERYAT ETTİ:

Kapsamı genişletilecek sigara yasağını değerlendiren işletmeciler, feryat etti:

07 Aralık 2010 Salı 00:00

“KAPLUMBAĞA GİBİ MEKAN TAŞIYACAK HALİMİZ YOK”

Sağlık Bakanlığı'nın sigara yasağını açık alanlarda da genişletmeye yönelik başlattığı hazırlık, ilimizdeki işyeri sahiplerini tedirgin etti. Yapılması planlanan değişiklikle, etrafında en az 1 metre 35 santimetre yükseklikte duvar bulunan açık alanların da yasak kapsamına alınacağını öğrenen işletmeciler, ekonomik olarak zor duruma düşeceklerini söyleyerek, değişikliğe tepki gösterdi.

Sağlık Bakanlığı, 'Dumansız Hava Sahası'nın kapsamını genişletmeye hazırlanıyor. Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof.Dr. Murat Tuncer'in, “Buradaki karar, mimari olarak bir yerin açık ya da kapalı olduğunun kararı değildir. Burada düşünülen şey 'nerede sigara içilirse başkasına zarar verebilir' olduğudur” şeklindeki sözleriyle desteklediği uygulama özellikle alışveriş merkezlerinde çatısı olmayan, yan yüzeyleri açık, fakat etrafında yüksek duvarlar bulunan balkonlar da yasak kapsamına alınmasını öngörüyor. İlgili kanunda 'Sabit veya seyyar bir tavanı veya çatısı olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzeyleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış alanlar ile aynı şekilde tavanı veya çatısı olup yan yüzeylerinin yarısından fazlası kapalı bulunan yerler' olarak belirtilen kapalı alan tanımı daha da genişletilecek. Yapılması planlanan değişiklikle etrafı 1 metre 35 santimetre duvar, cam ya da korkulukla kapalı olan mekânlar da 'kapalı alan' tanımına dâhil edilecek ve sigara içilmesi yasaklanacak.

Yasak kapsamının genişletileceğinden habersiz olan ve ilk kez gazetemiz muhabirlerinden öğrenen ilimizdeki işyeri sahiplerine hazırlıkları sürdürülen değişikliği sorduk. Hemen hemen tamamının tepki gösterdiği uygulamaya işletmeciler bakın neler söyledi:

“SİGARA YASAĞI NEDENİYLE 150 BİN LİRA ZARAR ETTİM”

Essien Cafe İşletmecisi Kemal Demirci: Madem bu kadar geniş yasak uygulayacaklar devlet madem satmasın bu sigarayı. Ben sadece sigara yasağından dolayı 150 bin lira zarar ettim. Daha önceki işletmemin sigara içilebilecek açık alanı olmadığı için kapatmak ve yeni bir mekân oluşturmak zorunda kaldım. Biz işletmeciler ne yapacağız peki? Tarlada mı yapacağız bu işi? Sigara rahatlıkla satılıyor mu, satılıyor. Peki, devlet bu satıştan gelir elde ediyor mu? Evet, ediyor. Bunun satışı illegal bir şey değil ki, legal. Sigarayı içen büyük bir insan kitlesi var. Hiçbir altyapı hazırlanmadan tutup devlet bunun önünü bıçak gibi kesiyor. Ama bu işletme sahipleri ve işletmelerde çalışan insanlar düşünülmüyor. Denilsin ki, “Sen işletmen de sigara içirmeyeceksin. Al sana tazminatın.” Ben buna razı olurum. Devlet bir şey yapmıyor, ama vergiyi alıyor. Sigara yasağından sonra sigara içmeyen insanlar sanki mekanları mı doldurdu? Hayır. Biz vergimizi, SSK primimizi nasıl ödeyeceğiz, diye uğraşıyoruz. Eğer bu yeni uygulama da hayata geçip yasağın kapsamı daha da genişletilirse, işlerimiz yüzde 90 oranında düşer. İlk yasakta çareyi mekan değiştirmekte bulmuştum. Fakat kaplumbağa gibi her defasında mekan değiştirecek durumum yok. Benim de bir bütçem var. Sürekli yeni uygulamalarla karşılaşıyoruz. Madem öyle devlet satmasın bu sigarayı. Böylece millette kurtulur, bizde kurtuluruz.

YENİ YASAĞA ÇÖZÜM BULMAMIZ İMKANSIZ

Escape İşletme Müdürü Muhammet Tarakçı: Sigara yasağına karşı bugüne kadar mekânımızda mekanın dört bir yanındaki camlarını açarak, sigara içen müşterilerimize hizmet veriyorduk. Uygulama da amaç sigara tüketimini en aza indirgemekti. Ama baktılar ki, herkes tedbirini alıyor. Böyle bir uygulama getirmeye çalışıyorlar. İşletmecilik açısından bu olumsuz bir durum. İnsanların ve işletmecilerin bu yeni uygulamaya uyum sağlamaları çok zor. Şu ana kadarki yasak işlerimizde bir olumsuzluğa neden olmadı; fakat ilerleyen günlerde mutlaka bir azalmaya neden olacaktır. Yeni getirilmesi planlanan yasak, bir bahçe ortamını uygun hale getiriyor. Buna çözüm bulmamız ise neredeyse imkansız.

“DEVLET SİGARAYI TAMAMEN KALDIRSIN”

Kızılderili Cafe İşletmecisi Sabahattin Kalaycıoğlu: Devlet madem sigarayı satmasın. Devlet sigara yasağını genişletme yerine bence, sigara kullanımı için bazı işletmecilere izin vermelidir ve buna karşılıkta ek bir vergi almalıdır. Böylelikle sigara içenler o mekana gelir, içmeyenlerde içilmesinin yasak olduğu mekanlara gider. İşletmemize gelen dostlarımızın yüzde 80'i sigara kullanıyor, yüzde 20'si kullanmıyor. İçenler bahçeye akın ediyor, ama kapalı mekanımız boş kalıyor. Bu uygulama biraz da 4'üncü Murat uygulamasına benziyor. İnsan sağlığı düşünülmekte ise uygulama doğru, ama gittikçe genişleten yasaklar var. Daha sonra da açık alanlarda yasaklamayı getirecek uygulamalar var. Madem insan sağlığına zararlı oluşu tescilli, yüreğin varsa tamamen yasakla. Sigara satan yabancı firmalar ne yapar adamı bir gör. Ama bunlar tedbirdir, siyasi bir düşüncenin fikridir. Kafeteryalarda, alışveriş merkezlerinde ya sigara içilebilen bölümler yapılmalı veya “Bu kafe de içilebilir, diğerinde içilmez” şeklinde uygulamaya gidilmeli.

Böylece sigara içenler bir yerde toplanır, içmeyenlerde bir yerde toplanır. Eline cetveli alıp da, 1 metre 35 santimetre geldi, deyip bürokrasiyi sıkıştırmanın ne lüzumu var?UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.