23 Eylül 2019
  • Bolu23°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara24°C

BU KIŞ ÇETİN GEÇECEK

Bu kış çetin geçecek

10 Aralık 2010 Cuma 00:00

Meteoroloji yetkilileri hafta sonu Bolu için kar yağışı uyarısında bulundu. Minikleri heyecanlandıran bu haberi Bolulu vatandaşlara ilettik ve “Kış hazırlıklarınızı tamamlayabildiniz mi?” sorusunu sorduk. Sokaktaki kimi vatandaş hazırlıklarını aylar öncesinden tamamladığını söyledi, kimi ise 'Kışı daha karlı nasıl çıkabilirim' hesapları yaptığını belirtti.

Bolu için dondurucu soğuk ve kar yağışı uyarısında bulunan Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün uyarısını, İzzet Baysal Caddesi'ndeki vatandaşlara ilettik ve “Kış hazırlıklarınızı tamamlayabildiniz mi?” diye sorduk. Farklı yanıtlarla karşılaştığımız vatandaşlardan aldığımız yanıtlar şöyle:

“GEÇEN YILDAN KALAN YAKITLARI TÜKETECEĞİM”

İsmail Rüzgar-Emekli: Kar yağışına ve soğuklara karşı hazırlıklıyız sayılır. İstediğim an temin edebileceğim düşüncesiyle çok fazla yakıt almadım. Geçtiğimiz yılki kış mevsiminden yirmi torba kömür ve bir miktar odun kaldı. Onları kullanmayı düşünüyorum. Tükettikten sonra da yirmi ila kırk torba arası daha kömür alacağım. Bu kadarının bana kış boyunca yeteceğini düşünüyorum.

"YAKIT VE ERZAK HAZIRLIĞIMI TAMAMLADIM"

Sabri Kavas-Emekli: Uzun yıllardır görülmeyen soğuk ve kar yağışının bu yıl görüleceğine ilişkin haberlerle karşılaştık. Her kış mevsimi ortalama 2 ton kömür kullanıyoruz. Ben de odun ve kömürü bol bol aldım. Yakıt dışında kışlık erzak hazırlığı da yaptım.

"KIŞ HAZIRLIKLARIMI HAZİRAN AYINDA YAPTIM"

Yusuf Yıldız-İşçi: Ben Gerede ilçesinde yaşıyorum. Haziran ayında kış mevsimine aylar kala yakıt hazırlıklarımı tamamladım. Hazırlıklarımı erken tamamlamamın nedeni, yazın odun kömür kışa oranla ucuz fiyata satılıyor. Soğuk havaların Gerede'de daha erken etkili olduğunu düşündük biraz da. Bir buçuk ton kömür aldım, bunun yanı sırada köylerden odun getirttik. Kaliteli olacağı düşüncesiyle bu yıl kömür tercihimi ithalden yana kullandım. Odun ve kömüre toplam bin 200 lira harcama yaptım. İhtiyacımızı karşılayacağını düşünüyorum.

"ISINMAYA AYLIK 120 LİRA HARCIYORUM"

Durmuş Ali Altunkesen-Emekli: Kaloriferli evde yaşıyorum. Yirmi beş dairelik apartmanda kış mevsiminde toplam 50 ton kömür kullanıyoruz. Aylık 120 lira yakıt aidatı ödüyorum. Sobalı eve göre baktığımızda kendimizi avantajlı görüyoruz, ama dairelerimize doğalgaz bağlandığı takdirde daha da avantajlı olacağımızı düşünüyorum.

KONUK: "YAKITIMI YAZIN ALARAK, AVANTAJLI ÇIKTIM"

Selim Konuk-Emekli: Kömürümü yaz mevsiminde aldım. Çünkü aldığım kömürün kış mevsiminde fiyatı 12 lira, ben ise o zaman 10 liradan 40 torba aldım. Daha ucuz olacağını düşündüm ve karşı çıktım. Bu kadar kömürün beni kış mevsimini çıkarmasını planlıyorum. Kömür için 400 lira harcama yaptım, oduna ise para vermedim. Çünkü köyden getirttim.

"KÖMÜR YARDIMI ALDIM, AMA ODUNUM YOK"

Mehmet Dağ-Çalışmıyor: Kış için kendim hiçbir hazırlık yapamadım. Devletimiz sağ olsun bize kış mevsimi için yakacak yardımı yaptı. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü toplam iki buçuk ton kömür gönderdi. Ama odunum yok. Alamadım, çünkü dört sene çalıştığım işyerinden çıkarıldım. Şu an işsizim. Kömür dışında da herhangi bir yardım da alamıyorum. Evde 8 tane çocuğum var ve devletimizden yardım istiyorum.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.