23 Şubat 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara2°C

ALTUN HIZMA MÜLAYİM

ALTUN HIZMA MÜLAYİM

15 Aralık 2010 Çarşamba 00:00

Kerkük'e ırak derler

Gözden yakın görünür

Gönülden ırak derler

Bilirsiz irehmetsiz toprağa çorağ derler

Busi yanar dağdadır

Her yarada bin yürek

Gönül kalk gidem dese

Buradan ırak derler

Diye başlayan Yavuz Bülent Bakiler'in Kerkük şiiri, “Sen özgür Türkiye'msen, bense esir Kerkük'em” diye biter. İşte ben Kerkük'ün adını ilk defa bu şiirle duymuştum. Fakat, daha sonra yüreğime Kerkük'ü yüzyılımızın büyük halk ozanlarından Abdurrahman Kızılay'ın o her biri birbirinden kıymetli Kerkük türküleri kazıdı.

Bilinen en meşhuru ise, tartışmasız Altun Hızma Mülayim türküsüydü. Üstat Abdurrahman Kızılay bu türküyle adeta yüreklerimize Kerkük'ün mührünü vurmuştu.

Altun Hızma Mülayim

Seni haktan dileyim

Yaz günü Temmuz ise

Sen terle ben sileyim

Böyle devam edip gider bu güzel türkü. Türkülerin, Kerkük'ün ve bizim başımız sağolsun. Artık Kerkük ve Kerkük türküleri öksüz. Üstadın mekanı cennet olsun. Duamız odur ki bir başka büyük üstat Yavuz Bülent Bakiler'in mısralarında esir Kerkük olarak bahsedilen Kerkük özgür olsun. Kerkük'e sahip çıkmak bu milletin onur, haysiyet ve namus borcu olsun.

Türkülerden ve ozanlardan söz açıp da güncel konuları yazmayı gönlüm arzu etmiyor. Fakat, türküler kadar yaşadıklarımız da gerçek. İlimizin tek televizyonu Köroğlu Televizyonu'nda Pazartesi akşamları basın toplantısı adı altında bir program yapılıyor. Son derece ilgi çeken ve izlenme oranı yüksek bir program.

Bu programın geçtiğimiz haftaki konuğu, CHP İl Başkanı, meslektaşım Tanju Özcan Bey'di. Tanju Bey programda Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Bey ile ilgili gerçeğe aykırı beyanlarda bulundu. Devam eden bir dava ile ilgili yapmaması gereken şekilde kamuoyuna bilgi verdi. Bu davada taraf olanların kamuoyu nezdinde suçlu gösterecek, gerçeğe aykırı beyanlarda bulundu.

Alaaddin Yılmaz Bey yurtdışında olması sebebiyle, cevap hakkını kullanması mümkün değildi. Söz konusu meselede vekaletini taşımam sebebiyle, kamuoyunu doğru bilgilendirmek için cevap hakkımı kullanmak istedim. Telefonu ısrarla aramama rağmen bağlanmadım. E-mail'den hangi hususlardan beyanda bulunacağıma ilişkin iki adet mail göndermeme rağmen ve soru sormama rağmen mailler okunmadı.

Programda ulu orta yalan yanlış ilin Belediye Başkanına suç ima ediliyor, fakat program yöneticileri Başkanın vekiline cevap hakkı tanımıyorlar. Yalnızca suçlama oluyor, fakat cevap verme imkanı tanınmıyor. Bunun tarafsız yayın ilkesiyle bağdaşır hiçbir tarafı olmadığı açık. Bu programı yapan arkadaşlar eğer programa devam edeceklerse, onlara tavsiyem tarafsızlıktan bu kadar ödün vermesinler.

Mehmet Ali Bey, Çınar Oteli mevzusunu Bolu kamuoyunun gündemine acizane olarak bu köşede ben getirdim. Bu konuda herkes konuştu. Konuyla ilgili Mücahit Kutlu Bey'in programına bağlandığımda, konuşma hakkı vermeyip sözümü kestiniz. Programdan sonra sizi aradığımda, bu konuyla ilgili bana cevap hakkı vereceğinize söz verdiniz. Aynı konu Tanju Özcan Bey'in programında dile geldi, söz hakkı vermediniz. Şimdi ben sizden sözünüzde durmanızı ve bu konuyla ilgili tüm gerçekleri kamuoyuna aktarabilmek için bana söz hakkı vermenizi istiyorum. Tarafsız yayıncılığın gereğinin bu olduğunu düşünüyorum.

Sözlerime Abdurrahman Kızılay'dan alınan bir güzel türkünün dörtlüğüyle son veriyorum.

Saygılarımla.

Altın hızmav incidir

Gömleği nar içidir

Menim lal olmuş dilim

Ne dedi yar incidir.

15.12.2010


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.