24 Mart 2019
  • Bolu5°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara6°C

KIZLARINI TEDAVİ ETTİREBİLMEK İÇİN HASTANEYE KİMLİK BELGESİNİ REHİN BIRAKTI

Kızlarını tedavi ettirebilmek için hastaneye kimlik belgesini rehin bıraktı

21 Aralık 2010 Salı 00:00

Böbreklerindeki büyüme nedeniyle 4 kez ameliyat olan 11 yaşındaki Kübra Ok'un ailesi, küçük kızlarının tedavisi için uğraşırken, bir de 6 yaşındaki kızları Elif'te aynı hastalığın görülmesi aileyi tamamen perişan etti. Kızlarının tedavisi için her yolu deneyen çaresiz baba Recep Ok kızlarının tedavisi için yardımcı olacak duyarlı vatandaşların yardım elini bekliyor.

HABER: ZEKİ ERCİVAN

21 Ocak tarihinde yayınladığımız gazete haberinde iki küçük kızın böbrek tedavileri için çaresiz bekleyişini kamuoyuna duyurmuştuk. 3 yaşında böbreklerinde büyüme tanısı konulan Kübra Ok, aradan geçen 8 yılda 4 kez böbrek ameliyatı geçirdi. Bolu ve Ankara'da yapılan ameliyatların sonunda böbreklerindeki hastalık giderilemeyen Kübra Ok'un hastalığının sağ böbreğe de sıçraması, aileyi perişan etti. Ok ailesi, geçtiğimiz yıl 7 yaşındaki küçük kızları Elif Ok'ta da aynı hastalığın tespit edilmesi üzerine yıkıldı. İzzet Baysal Endüstri Meslek Lisesi'nde hizmetli olarak çalışan ve okul bahçesindeki barakada ailesiyle birlikte yaşayan Recep Ok, kızları Kübra ve Elif'in tedavi masraflarını karşılayabilmek için kredi kartlarını son limitine kadar kullandı. Kredi kartı borçlarını ödeyemez duruma gelince icralık olan Recep Ok'un maaşından kesinti başladı.

BİR AN ÖNCE TEDAVİ OLMASI LAZIM

Endüstri Meslek Lisesi’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan baba yaşadıkalrını şöyle anlattı “Böbrek büyümesiyle ilgili tanı konuldu. Yıllardır Ankara’ya tedavi için gidip geliyorum. Aynı şekilde ben de rahatsızım. Yüksek tansiyon ve psikolojik tedavi oluyorum zaman zaman. Ara sıra krizler geçiriyorum. Haplarla idare ediyorum. Çocuğum 4 sefer ameliyat oldu. Mesane de anormallik var. Sol böbreğin altında yırtık çıktı. Son kontrollerde büyüdüğü öğrenildi. Şu an enfeksiyon kapmaması lazım. Eğer enfeksiyon kaparsa mikrop doğrudan böbreğe gidiyor. Böyle olursa böbrekteki tahribat artacak. O yırtığın bir an önce kapanması lazım”

TEK İSTEĞİM ÇOCUĞUMUN İYİLEŞMESİ
Çaresiz baba zaman zaman Valilik’ten aldıkları yardım dışında herhangi bir destek göremediklerini belirterek “Ara sıra Valilik aracılığıyla yardımlar oluyor. Küçük çocuğumda okula başlayınca masraflarımız arttı. Hem çocuğumun tedavisini hem de masraflarını elimden geldiğince karşılamaya çalışıyorum. Kendim için kimseden bir şey istemiyorum, tek isteğim çocuğumun sağlığına kavuşması. Tedavi için bazen 45 günlük bazen de aylık tedaviye gidiyoruz. Gittiğimizde aldığım 800 lira yetmiyor bazen. Böyle olunca ne okul, ne de ev masraflarını karşılayabiliyorum. Durumu Vali yardımcımıza anlatıyorum. Bana yardımcı oluyorlar. Ne zaman ki hiç param kalmadı, çok fazla sıkıştım o zamanlar gidip başvuruyorum. Ben istiyorum ki, çocuklarım hiçbir şeyden geri kalmasın. Okuldan herhangi bir şey için para istendiğinde ve ben bunu karşılayamadığımda çocuğumun boynu bükük kalmasın. Çocuğumun ders durumu oldukça iyi, Maşallah hep takdirle gelir. 8 ayın nerdeyse 2-3 ayı okula gidemedi, ama SBS’ de Bolu’da 12’nci oldu” dedi.

ÇOCUĞUMUN BOĞAZINDAN NASIL KISAYIM?

Ok tedavi için çeşitli çareler başvurduğunu şu şekilde anlattı “Geçtiğimiz günlerde kendim rahatsızlandım. Acil Servis’te yattım. Doktorlar stresten uzak durmamı istiyorlar. Çocuğum iyi olsun yeter benim için. Hastaneye gittiğimizde günlük 100-150 TL masraf oluyor. Kendim poğaça yiyerek açlığımı yatıştırıyorum, ama evladımın boğazından kısamam ki. SGK misafirhanesinde kaldık. 4 kişi 100 lira tutuyor. Yemek masrafları hariç. İyi bir hastanede tedavisini olsa iyileşir mi, diye düşünüyorum sürekli. Bana tedavi için ayrıca yollukta ödenmiyor. Çocuğum sağlık güvencemden yararlanabiliyor. Bu sayede burada ameliyat oldu, ama iyileşmedi. Gittiğimiz hastanede ilk önce para alınacağını bize söylemediler. Birinin tavsiyesiyle gitmiştim o hastaneye. Ücret alınmayacağını sanıyordum. Kendimi de ona göre hazırlamıştım. 250 lira hesap çıkardılar. Ödeyemeyince kimliğime el koyuldu”

UTANDIĞIM İÇİN SÜREKLİ YANINA GİDEMİYORUM

Ok, çocuğunun tedavisi dışında herhangi bir talebi olmadığını şu sözlerle ifade etti “Fatih Metin’den Allah razı olsun. Cebimizde paramız kalmadığı zamanlar sağ olsun bize para verdi. Ayrıca evimize geldi derdimizi dinledi. Çok defa yardım almamızı sağlıyor. Ama ben utandığım için sürekli yanına gidemiyorum. Ben kendim için bir istekte bulunmuyorum, çocuğum iyileşsin yeterli. Kendi rahatsızlığımdan dolayı kafama bir şey takmamam gerekiyor, ama nasıl takmayayım. Bu nedenle ara sıra rahatsızlanıyorum. Cep telefonumun hattını kaybettim. Yenisini çıkartmak için başvurdum, ama kimliğim olmadığı için işlem yaptırıp hattımı çıkarttıramadım. Tedavi için desteğe ihtiyacımız var”
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.