26 Mart 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara5°C

CHP’Lİ ÖZCAN KURULTAY SONRASI GÖZDAĞI VERDİ

CHP’li Özcan kurultay sonrası gözdağı verdi

21 Aralık 2010 Salı 00:00

CHP İl Başkanı Tanju Özcan, partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olağanüstü kongrede ekonomik ve sosyal sorunların çözümüne ilişkin önemli mesajlar verdiğini söyledi. Türk siyasi hayatının en kalabalık ve en coşkulu kurultayına CHP’nin imza attığını ifade eden Özcan, kamuoyunda her geçen gün bir yenisi daha açıklanan seçim anketlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

CHP Olağanüstü Kongresi ile ilgili değerlendirme toplantısı düzenleyen CHP İl Başkanı Tanju Özcan, kurultayda delege olarak görev alan partililerle basın mensuplarının karşısına çıktı. Kongrenin bütün örgütleri, genel merkez yöneticilerini ve CHP’ye gönül vermiş insanları fazlasıyla tatmin ettiğini vurgulayan CHP’li Özcan, Türk siyasi hayatının en kalabalık ve en coşkulu kurultayına CHP’nin imza attığını söyledi.

“KURULTAY, İKTİDAR ALTERNATİFİ OLDUĞUMUZU NET BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYDU”

Kurultay öncesi bazı kesimlerin farklı öngörülerinin olduğunu kaydeden Özcan, “Bu kurultay gerçekleştirilirken belki birileri sert tartışmalar yaşanmasını, kavgalar çıkmasını umuyor ve bekliyordu. Bunlar gerçekleşmedi. CHP’nin ne kadar birbirine kenetlendiğini görmek açısından son derece başarılı bir kurultay oldu. Zaten iktidar hedefinin vurgulanacağı bir kurultay olarak planlanmıştı. Ve tüm planlananlar eksiksiz olarak gerçekleşti. CHP bu kurultaydan kazançlı çıktı. Partimiz iktidar alternatifi olduğunu net bir şekilde ortaya koymuş oldu. Kurultaya ilimizden katılan yüzlerce partilimiz oldu. Bu arkadaşlarımıza çok teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonraki süreçte yeni MYK oluşacak ve ardından partide görev taksimi yapılacak.” şeklinde konuştu.

“ELEŞTİRİLERİN AKSİNE KURULTAY DA SOSYAL VE EKONOMİK KONULAR KONUŞULDU”

Basın toplantısındaki açıklamalarının devamında CHP İl Başkanı şöyle konuştu: “Bugüne kadar CHP’ye yönelik şöyle eleştiriler gelirdi, ‘Siz hep eleştiriyorsunuz, hiç yapacaklarınızdan bahsetmiyorsunuz?’ Bu kurultay da nerede ise hükümete yönelik hiç eleştiri yoktu. Genel başkanımız daha ziyade yapacaklarımız üzerinde durdu. Kılıçdaroğlu tam 41 konuda söz verdi halkımıza. Emeklinin ve memurun durumunun iyileştirilmesi, işsizliğe nasıl çare bulunacağına ilişkin, yoksul insanların sıkıntılarının nasıl giderileceğine ilişkin, sosyal ve ekonomik konulara ilişkin sözler verdi. Ve sorunlara ilişkin somut çözüm önerileriyle insanların karşısına çıktı. 13 Haziran’da yeni hükümeti kurma görevini alacak olan Cumhuriyet Halk Partisi, seçime kadar olan önümüzdeki süreci ağırlıklı olarak yapacaklarımızı halka anlatmakla değerlendirecek.”

ÖZCAN, KAYNAK TARTIŞMALARINI YORUMLADI

Kılıçdaroğlu’nun kongrede verdiği sözlerin kaynağının nasıl sağlanacağı yönündeki bir soruya ise Özcan şöyle yanıt verdi: “Bu sözlerin karşılanması konusunda maddi kaynakların nasıl ve nereden karşılanacağı konusu oldukça önemli. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, ‘Yeterli kaynağı nereden bulacaksın?’ diye soran hükümet yetkililerine şöyle seslendi: ‘Sen yolsuzluk yapanlara kaynağı nereden buluyorsan, ben de yoksul insanlara kaynağı oradan bulacağım.’ Genel başkanımız hesap uzmanlığından gelmektedir. Türkiye’nin bütçesini, gelirini, paralarının nereye ve ne şekilde harcandığını en iyi bilen insanlardandır. O anlamda kendisi ve ekibi, projelerinin kaynağını nereden bulacağını elbette ki ilerleyen günlerde anlatacaktır.”

“CHP OLARAK OY ORANINDA İKTİDARIN GERİSİNDEYİZ, AMA…”

Son günlerde kamuoyuna açıklanan seçim anketleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Özcan, bugünkü siyasal konjonktürde partisinin oy yüzdesi bakımından iktidar partisinin gerisinde olduğunu belirterek, seçime kadar ki süreçte bu farkın kapatılabileceğini söyledi.

Özcan konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Kamuoyunda çok sayıda anket dolaşıyor. Şu an arzu ettiğimiz noktada olmadığımız kesin. 2007 ve 2009 seçimlerini bugünle kıyaslarsak, bugün oy oranında yukarıda olduğumuz da somut bir vaka. Oy oranı bakımından belki iktidar partisinin önüne geçebilmiş değiliz, ama önümüzdeki 6 aylık sürede ortaya koyacağımız politikalarla önüne geçeceğimizi düşünüyorum. Bu farkı kapatmanın ve öne geçmenin çok zor da olmadığını biliyorum. 29 Mart 2009 seçimleri öncesinde AKP’nin Bolu’da yaptırdığı anketlerde CHP yüzde 19, AKP yüzde 39 olarak görünüyordu. Üç dört aylık bir çalışma neticesinde bu farkın yerelde nasıl kapandığını ve hatta son Tayyip Erdoğan mitingine, son gün yapılan yardımlara kadar nasıl CHP’nin Bolu’da öne geçtiğini herkes gördü. İyi bir çalışmayla yapacaklarımızı halka anlatarak bu farkı kapatacağız. Geçmişte ulaşamadığımız insanlara ulaşarak, CHP’nin iktidar olması önünde bir engel kalacağını zannetmiyorum.”
Açıklamalarını bu sözlerle sonra erdiren CHP İl Başkanı Tanju Özcan, ardından partililerle kurultayla ilgili sohbet etti.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.