25 Ağustos 2019
  • Bolu30°C
  • İstanbul30°C
  • Ankara32°C

MERAK EDİLEN GAZ, BOLU'NUN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK

MERAK EDİLEN GAZ, BOLU'NUN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK

22 Aralık 2010 Çarşamba 00:00

Bolu'da Termal Su Sondajı çalışmaları sırasında açılan kuyudan fışkıran ve vatandaşları tedirgin eden gazın karbondioksit gazı olduğu, ekonomik ve değerli bir gaz olduğu ve ayrıca kuyudan fışkıran gazın fay hattını da rahatlattığı, uzmanlar tarafından bildirildi.

Örencik Köyü'nde sıcak su sondaj çalışması sırasında 362 metre derinlikte biriken gazın patlamasının ardından, kuyudan fışkıran gaz gece saatlerinde kesildi. Maden Tetkik Arama ekipleri gazın karbondioksit olduğunu tespit etti. Kuyunun sahibi Halit Yıldız, kuyunun açıldığı alanın Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde olduğunu belirterek, "Çok yoğun bir gaz birikmesi olmuş burada. Fayın rahatlaması açısından da faydalı olduğunu düşünüyoruz. Karbondioksit gazı 2 bin alanda kullanılıyor. Böyle bir gazın tespit edilmesi de hayırlı oldu" dedi.

Önceki gün akşam, Bolu merkeze bağlı Örencik Köyü'nün Kuşçular Mahallesi'nde termal su çıkarmak için özel bir firmanın başlattığı sondaj çalışması sırasında 362 metre derinlikte biriken gaz büyük bir gürültüyle patladı. Kuyudan fışkıran gaz nedeniyle köylüler zor anlar yaşarken, gaz çıkışı gece saat 03. 00 sıralarında durdu. Kötü kokudan etkilenen köylüler rahat bir nefes alırken, dün akşam saatlerinde köye gelen MTA ekipleri bu sabah gaz ölçümü yaptılar. Yapılan ölçümlerde kuyudan fışkıran gazın yüzde 99.4 karbondioksit, yüzde sıfır oksijen ve azot, yüzde 0.4 metan içerdiği açıklandı.

Kuyudan fışkıran gazın kesilmesiyle birlikte çamurla kaplanmış alanlar temizlenmeye başladı. Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri sondaj çalışmasının yapıldığı alanları tazyikli suyla temizledi. İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ekipleri de kuyunun çevresinde güvenlik önlemi aldı.

FAYIN RAHATLAMASI AÇISINDAN FAYDALI OLDU

Gaz çıkışının gece saat 03.00 sıralarında tamamen durduğunu belirten kuyunun sahibi Halit Yıldız, "Şu an herhangi bir sıkıntımız yok. MTA yetkilileri çıkan gazın karbondioksit olduğunu ifade ettiler. Gazın tehlikesinin olmadığının anlaşılması üzerine, ölçümlerin sabah yapılması kararı alındı. Tahminlerimize göre burada kısmi bir birikme vardı. Bulunduğumuz alan Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde. Çok yoğun bir gaz birikmesi olmuş burada. Fayın rahatlaması açısından da faydalı olduğunu düşünüyoruz. Gerekli çalışmaları yaptıktan sonra kuyuyu açmaya devam edeceğiz. Bu bizim için de sevindirici bir haber. Termal suya ulaşacağız. Bolu içinde büyük bir katma değer olacak. Gerek Bolu'ya, gerek Türkiye'ye, gerekse buradaki köylülere ciddi anlamda sıkıntılar yaşatıldı. Elimizde olmayan nedenlerden kaynaklandı. Herkesten özür diliyorum. Karbondioksit gazı çok ekonomik ve çok değerli bir gaz. Bunun çalışmaları da devam edecek. Edindiğim bilgilere göre, karbondioksit gazı 2 bin alanda kullanılıyor. Böyle bir gazın tespit edilmesi de hayırlı oldu. Bolu için de böyle bir yatırım imkanı doğabilir" dedi.

KARBONDİOKSİTİN EKONOMİK DEĞERİ VAR

Vali İbrahim Özçimen ise makamında düzenlediği basın toplantısında, çıkan gazın karbondioksit olduğunu açıklayarak, "MTA yetkililerini süratle çağırdık. Gelip ön inceleme yaptılar. Burada karbondioksit gazı olma ihtimali yüksek dediler. Gece saat 03.00'de püskürme durdu. Bu sabah saat 08.00 sıralarında MTA yetkilileri çalışmaya başladılar. Tahlil neticeleri şu anda elimize geldi. Yüzde 99 karbondioksit içeriyor. Numuneler tekrar MTA'ya gidecek ve kesin rapor ortaya çıkacak. Yer hareketlerine göre zaman zaman küçük püskürmelerin olabileceğini belirttiler. Karbondioksitin ekonomik değeri var. Eğer kontrol altına alınabilirse ekonomimize kazandırılmış olacak. Şu anda köyde hayat normale dönmüş durumda" şeklinde konuştu.

MTA yetkililerinin köye geç geldiği eleştirilerini de yanıtlayan Özçimen, şunları söyledi:"Eğer gecikme olsaydı biz süratle köye araç gönderir oradaki insanları getirtirdik. Belki biraz daha erken olabilirdi ama Ankara trafiği diyebilirsiniz, bürokrasinin formaliteleri diyebilirsiniz. Gazeteci bakışı belki farklı olabilir ama benim gece birde haberim oldu. Gece saat 01.00'de de ben sizin gibi görseydim el atabilirdim. Çok ciddiye almadım. İnsanları yersiz yere paniğe uğratmama sorumluluğumuz var. Bence yapılanın doğru olduğunu düşünüyorum. Bu saat altı olmazdı dört olurdu. Bu neticeleri daha erken almış olurduk."
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.