21 Mayıs 2019
  • Bolu18°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara22°C

O HAMAMIN NESİ?

O Hamamın nesi?

22 Aralık 2010 Çarşamba 00:00

Tabaklar hamamının restorasyonu yapılıyor. Tamiratın, bakım ve onarımın sonuna gelindi. Şehrimizin göbeğinde güzel bir yapı ortaya çıktı, eski bina kurtuldu Bolu güzel bir tarihi yapıya kavuştu.

Yapanlara da yaptıranlara da teşekkürler.

Ancak… Dar yolda hamamın arkasında minik bir bina daha yapılıyor, bu hamamın nesi?
Eskiden bu hamamın yanında ben böyle bir yapıyı hatırlamıyorum. Bu tarihi hamamın bir parçası mı? Yoksa ihtiyaca binaen mi yapılıyor? Ve ne olarak kullanılacak? Eski tarihi yapıların yanında böyle çıkıntılar yapmak ne derece doğru?

Daha önce bu hamamla ilgili yazılar yazmıştım, yolu genişletmek için ana caddede bulunan kısmın yandığını veya yakıldığını hamamın geriye çekildiğini şimdi yapılan tamirat bitince güzel bir bina ortaya çıkacağından bahisle dar yolunda makul düzeyde genişleyeceğini hayal edip sevinmiştim.

Şimdi görüyorum ve öğreniyorum ki o dar yola yavru bir bina yapılıyor ve çay ocağı olarak kullanılacakmış.

Bir mimar olarak içim sızladı. Ve hemen Kızılay arsasının bulunduğu yer aklıma geldi, hani her Valinin bir şey yapmaya kalktığı arsa.

O arsa üzerinde tarihi taş bir yapı vardı. Bolu’nun ilk adliye binası. Bu adliyede Atatürk’ün silah arkadaşı Rauf Orbay’ın oğlu Haşmet Orbay’da bir cinayet davasından yargılanmıştı.

Sonra bu bina devlet hastanesi olarak da hizmet verdi. Daha sonra erkek sanat okulu ve daha sonrada bizim işlettiğimiz öğrenci yurdu olarak da kullanıldı.

Bina hastane olarak kullanılırken şimdiki Kızılay hamamı o zaman hastanenin gasilhanesi olarak ilaveten yapılmıştı, yani ihtiyaca binaen yapılan bir yapı.

Sonra ne oldu? O güzelim tarihi taş ana bina yıkıldı ( neden, nasıl, kim tarafından yıkıldıysa) kala kala gasilhane hamama çevrildi tarihi diye de tescil edildi.

Yani ihtiyaca binaen yapılan bu yapı ana binanın önüne geçti.

Bana göre hiçbir tarihi vasfı olmayan Kızılay hamamının tarihi budur. Şimdi kimse dokunamıyor.

Gelelim Tabaklar hamamına. Duyduğuma göre burası hamam olarak işletilmeyecek kafe ve ayakkabı mağazası olacak. Bu ihtiyaca binaen yapılan yavru bina da çay ocağı olarak hizmet verecekmiş.

Kızılay hamamı gibi oda tescil edilir, tarihi bir hüviyet kazanır ihtiyaca binaen dar yola yapılan bu yavru binayı yıka bilirsen yık.

Ben o binayı tarihi hamamın yanına yakıştıramadım. Tarihi yapılarımızı geleceğe kazandıralım derken geleceğimize problem olabilecek kötü bir miras bırakmayalım.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.