21 Haziran 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara17°C

BELEDİYE BAŞKANI ALAADDİN YILMAZ; “TANJU ÖZCAN, YÜKSEL CEYLAN’IN KURGULU OYUNCAĞI GİBİYDİ…”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Tanju Özcan, Yüksel Ceylan’ın kurgulu oyuncağı gibiydi…”

23 Aralık 2010 Perşembe 00:00

Önceki gün CHP İl Başkanı Tanju Özcan, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’la birlikte belediye meclis üyeliği yaptıkları döneme ait ilginç anılarını gazetemiz aracılığıyla kamuoyu ile paylaşmıştı. Geçmiş dönemde Yılmaz’ın çok farklı bir duruş sergilediğini ifade eden Özcan, Yılmaz’ın geçmişte ki pozisyonu ile bugün ki pozisyonunu arasında çok ciddi fark olduğunu ifade etti. Yılmaz Özcan’ın açıklamaları ile ilgili verdiği cevapta Özcan’ın ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

HABER: ZEKİ ERCİVAN

Alaaddin Yılmaz yaptığı açıklamada “Tanju Bey belediye meclis üyeliği yaptığı dönemde kendisi hukukçu olması hasebiyle hiçbir zaman riskli bir kararın altına imza atabilme cesaretini gösterememiş, suya sabuna dokunmayan ve çalıştığı dönemde Yüksel Bey’in gözünün içine bakan ve Yüksel Bey ne derse o şekilde hareket eden bir arkadaşımızdı. Onunla da belediye meclis üyeliği yaptığımız dönemde diğer arkadaşlarımızla olduğu gibi kendisiyle de görüşme yapmışızdır. Biz belediye meclis üyeliği yaptığımız dönemde yanlış olanlara itiraz etmişsizdir. Yaptığımız konuşmaların tamamı tekniktir. Siyasi hiçbir konu içersinde olmamışızdır. Bu Necdet Gören zamanında da böyledir. Yüksel Bey zamanında da böyledir. Alaaddin Yılmaz’ın tutanaklara geçen konuşmalarına bakarsanız başlangıçta karşı çıkılan her şeyin sonradan değiştiğini görürsünüz” dedi.

BU YAPILAR İDAREYİ MASLAHATÇI YAPILARDIR

Yılmaz açıklamasını şu şekilde sürdürdü “Yüksel Bey zamanında deprem yaşanmıştır. Depremde bazı yerler bir kata indirilmiştir bazı yerlere bina yapılmayacak denilmiştir. Yapılamaz denilmiştir. Ben bütün bunların komiklik olduğunu ifade etmişimdir. Böyle mantıksızlıkların olamayacağını ifade etmişimdir. Sonradan benim söylediğim yöne doğru gelinmiştir. Çünkü yapılan çalışmalara psikolojik olarak bakarak hem de kamuoyundaki dalgalanmalara göre hareket eden yapılar oluşmuştur. Bu yapılar idareyi maslahatçı yapılardır. Bu konularda çok ciddi tartışmalar olmuştur. Bu tartışmaları yapan benim. Teknik tartışmalardır bütün bunlar. O tartışmaların hiçbiri şov tartışması değildir. Bolu’nun geleceği ile ilgili ciddi tartışmalardır. Ben belediye meclis üyeliğini de bu anlamda yaptım. Onun için ben farklı bir partiden hem de benim mensup olduğum partinin belediye meclis üye sayısı bir iki olmasına rağmen ben imar komisyonu başkanlığı yapmışımdır” dedi.

TAMAMEN YÜKSEL BEY’İN GÜDÜMÜNDEYDİ

Tanju Özcan’ın geçmiş dönemde hiçbir ciddi karar imza atmadığını beyan eden Yılmaz “Bu işler ciddi işleridir. Politikada ciddi bir iştir. Ciddi yapılması gerekir. Ben bolu gündeminde Bolu’nun siyasi atmosferinde bulunduğum günden beri yaptığım her şeyi ciddi yapan biriyim. Ben bu ciddi çalışmalarda hiçbir zaman şova yönelmemişimdir. Bahsi geçen arkadaş hiçbir zaman risk almayan hiçbir riskli kararda altında imzası olmayan ve tamamen Yüksel Bey’in güdümünde olan ve zaten siyasete de Yüksel Bey’le olan akrabalık bağıyla giren Yüksel Bey olmasaydı kendisinin hiçbir fonksiyonunun olmadığı bir arkadaş. Dolayısıyla şuanda yaptığı çalışma Bolu’nun problemlerine yönelik olarak bir çözüm ürettiğini göremediğimiz Bolu’yla ilgili hiçbir fikir ürettiğini görmediğimiz ama şov olarak her şeyi şov malzemesi haline dönüştüren sığ bir yapı olarak görüyorum” dedi.

HABERİM BİLE YOK

Tanju Özcan’ın geçmişte kendisinden yorum almak üzere telefonla aradığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyleyen Yılmaz “ Ben AK Parti’nin kuruluşlunda kimi alıp kimi almayacağım konusunda soru soracağım herhalde en son insanlardan bir tanesidir. Biz o dönemde AK Parti’ye sadece Fatih Bey’i almadık Fatih Bey’in kız kardeşini de aldık. İstedik ki genç dinamik bir yapı oluşturalım. Bu çalışmaları gerçekleştirirken sıfırdan düzgün bir yapı oluşturmaya çalıştık. Genç dinamik bir yapı oluşturmaya çalıştık. Bu yapıyı oluştururken birçok isim üzerinde çalışma yaptık. Ben Tanju Bey’e böyle bir diyalogla bu şekilde bir şey söylediğimi hatırlamıyorum. Haberim bile yok. O sorduysa biz ona belki o zaman cevap vermiş olabiliriz asma benim kendisine bu yönde bir şey danıştığımı hatırlamıyorum” dedi.

BOLU İLE İLGİLİ HİÇ MÜSPET TEKLİFİNE DE RASTLAMADIM

Özcan hakkında eleştirilerini sürdüren Yılmaz “Tanju Bey onca sene belediye meclis üyeliği yaptı. Partisinde il ve ilçe başkanlığı yaptı. Ben kendisinin Boluyla ilgili hiçbir fikri ortaya koyduğuna şahit olmadım. Hatta belediye seçimlerinde çıkarttığı yapacağım dediği vaat ettiği işlerle ilgili bir ciddiyet görmedim. Ben yaptığım çalışmalar esnasında Bolu ile ilgili hiç müspet teklifine de rastlamadım. O dönemde Tanju Bey kurgulu bir oyuncak gibiydi. Dışarıdan kurulup geliyordu. Mecliste oynuyordu. Bütün bunları da medyaya yansıtmayı bir şekilde sağlıyordu. Yine aynı durumun içinde. Belediyenin üzerinde çalışıp ta Tanju Bey’in bir çalışmayı değerlendirip gözden geçirerek şu yapılan iş yanlıştır dediğine şahit oldunuz mu? Ben olmadım.

BOLU’YA KARŞI YAPILANLAR BENİ ÖFKELENDİRİR

Yılmaz, Özcan’la ilgili yaptığı eleştirinin devamında Yüksel Ceylan’la ilgili çarpıcı ifadeler kullandı “Tanju Özcan bizim için bitmiştir. Yüksel Bey’de bizim için bitmiştir. Yüksel Bey tamamen polisiye bir olay nedeniyle bitmiştir. Belediye başkanlığı yapmış birinin böyle bir hadise içersinde olması beni gerçekten çok rencide etmiştir. Bu konuda onun adına utanmışımdır. Bir belediye başkanının böyle bir davranışa sahip olması da beni çok utandırmıştır. Dolayısıyla böyle bir yapıya sahip biriyle görüşme halinde olmamız ve böyle bir adamın belediye başkanlığı yapmış olmasının verdiği hayal kırıklığını yaşıyorum. Bu nedenle kendisiyle irtibatımı kesmişimdir. Benim sürekli olarak tekrar ettiğim bir ifade var ben diyorum ki özne Bolu’dur geri teferruat. Bolu’ya karşı olanlar benim düşmanımdır. Bana karşı olanlar benim hızımdır azmimdir. Benim şahsıma karşı olan yapılar bana şevk verir hız verir güç verir enerji verir ama Bolu’ya karşı yapılanlar beni öfkelendirir”

DEMAGOJİYE YÖNELİK YAPILARLA BENİM İŞİM OLMAZ

Bolu için söyledikleri tek olumlu proje tekliflerinin yerine getirilmediğini söyleyen Yılmaz “Geçmiş dönemde Tanju Bey Bolu lehine tek bir söz söylemiştir. Oda Boluspor için kolej kuracağız demişlerdir. Bolu Belediye Meclisi’nde meclis grubu bu düşünceyi ifade etmiştir. Bize o taleple geldiklerinde dedik ki ‘Yer hazır kazancınızın yüzde ellisini Boluspor’a verin başka hiçbir şey istemiyorum. Buyrun yapın dedik. Hiçbir şey çıkmadı. İş ayrı bir şeydir şov ayrı bir şeydir. Bu kadar basit saf ve tamamen demagojiye yönelik yapılarla benim işim olmaz. İlk defa bir şey söylediler bende buyurun dedim” dedi.

BU KADAR PROJEYE KARŞI ÇIKAN ADAMIN ELİNİ Mİ ÖPMELİYDİM

Yapılan tüm projelere Özcan’ın itiraz ettiğini söyleyen Yılmaz “Siyasi çalışmalarını şov yalan ve iftira üzerine kuran zavallı bir yapı ve bununla ilgili ben hep ifade ettim. Köylerin şehre katılmasında hem geliyorsun mecliste oy veriyorsun hem de vatandaşa gidip sizi mahvedecek diyorsun. Bu konuda bir sürü yaygara koptu. Biliyorsunuz terminal yapımı sırasında bazı problemlerimiz vardı. Bu problemlerin üzeriden terminal yapılmaması için ışıkları fenerleri alarak bir yerlere gitti. Ne yaptı terminal projesine karşı çıktı. Bolu’da bir siyasetçi üstelikte ana muhalefet partisinin başkanı Bolu’da terminal yapımını engellemek için gayret eder mi? Bu Bolu’ya karşı yapılmış en büyük sorundur. Pis su arıtma tesisi ile ilgili iki tane mahkeme açtıran sadece pis su arıtma tesisi değil hayvan pazarı ve mezbahanın taşınmasıyla ilgili iki defa dava açtıran ve bu davalara avukatlık yapan bir adama Bolu’da pis su arıtma tesisinin yapımının karşı olan bir adama Bolu’da terminale karşı olan bir adam ne yapmam lazımdı benim onun elini mi öpmem lazımdı. Ayrıca daha geçmiş dönemde cumhuriyet parkında yaşanan sorunları gidermek için yapılan çalışmaların önüne geçen bir adama benim nasıl davranmam gerekirdi? Daha öncede ifade ettim ben Bolu'ya karşı yapılmaları affetmem çünkü önce Bolu'dur bizim için gerisi teferruat” dedi.

BEN ONUN BABASI YAŞINDAYIM

Özcan’ın tutumu dolayısıyla kendisiyle asla muhatap olmayacağının altını çizen Yılmaz “Uluslar arası tır parkını engelleyen adam Bolu’da ve bu adam hala il başkanlığı yapıyor hala halktan teveccüh görüyorsa utanıyorum. Bu adamın evden çıkamaması gerekirken eğer hala daha konuşabiliyorsa bu tutum iğrenç bir tutumdur. Böyle bir seviyeyle benim işim olmaz. Bundan sonrada benim işim olmaz. Ne zaman Bolu’yla barışır Bolu’nun yapacağı işlerde yardımcı olur. İşte o zaman farklı bir durum gelişebilir. Benim hakkımda asıllı asılsız bir sürü açıklama yaptı. Onun yüzünden hissedar olduğum şirketler zarar gördü. Ben ona bir şey söyledim ben onun babası yaşındayım ve yurtiçi yurt dışı bir sürü çalışma yaptım. Kendi malvarlığımı onun malvarlığıyla değişmeye hazır olduğumu da söyledim. Hiçbir şekilde bir sonuç oldu mu? Kim bu adamda ben o adamla muhatap olacağım” dedi.

BOLU’YU BİR YERE TAŞIMAMA ENGEL OLAMAZLAR

Yılmaz açıklamasının sonunda “Türkiye’de ilk defa bir belediye başkanı Bolu’da yapılacak çalışmalarla ilgili bütün siyasi partilerin il başkanlarını Bolu’nun problemlerini tartışmaya bilgileri yoksa bilgilendirmeye eksik yaptığımız bir konu hakkında bildikleri bir şey varsa onu Bolu’ya kazandırmaya davet ettim. Bu şekilde iddialı bir çıkışı Türkiye’de başka bir belediye başkanı yapabildi mi? Yapamadı. Ama ben tek başıma bütün bu sığ kısır adamlara rağmen her türlü engellemelerine rağmen Bolu’yu bir noktaya taşıyacağım. Bolu’yu bir yere taşımama engel olamazlar” dedi.

 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.