20 Haziran 2019
  • Bolu15°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara19°C

SON ÇIKANLAR

SON ÇIKANLAR

25 Aralık 2010 Cumartesi 00:00

Sizler için edebiyat dünyasında kitaplar arasında sürdürdüğümüz yolculuğumuz devam ediyor. Bu hafta iki önemli yazarın çok değerli eserlerini yorumlamaya çalışacağız. 

 

LÜSYEN

 

Can Dündar’ın naifliğini her satırında hissettiğiniz Lüsyen, Osmanlı’nın II. Meşrutiyet’in ve genç Cumhuriyet’in büyük şairlerine Abdülhak Hamid’in yaşam öyküsü aslında. Yaşarken anısına her doğum gününde İstanbul’da sanat dünyasının balolar, resitaller tertiplediği, aynı zamanda da hariciyeci beş dil bilen Hamid’in bugüne dek edebiyat dünyasının ilgi duymadığı yaşam öyküsü. Üç dönemin büyük şairi Belçika’da Osmanlı’nın elçiliğinde çalışır. İki kez evlenmiş, eşlerini kaybetmiştir. İçkiye, giyim ve kuşamına son derece düşkün olan Hamid bir yandan üretirken, öte yandan da ülkeyi orta Avrupa’da temsil ediyordu.

Bir rezidansın balosunda karşılaştığı Belçikalı güzel kız Lüsyen’e aşık olur. Hamid Lüsyen’e rastladığında 60 yaşındadır. Lüsyen ise 18’inde.

 

Evlenirler. İşte 20 yıl sürecek bir aşk öyküsü olmanın ötesinde kitap II. Abdül Hamid’in istibdat, İttihat ve Terakkili yılların, Birinci Dünya Savaşı’nın aciz Osmanlısını ve yeniden inşa edilen genç Cumhuriyet’in öyküsüdür aslında. Abdülhak Hamid, Talat Paşa’nın sofrasına da konuk olmuş, Mustafa Kemal’in İstanbul ziyaretlerinde de akşamların vazgeçilmezi olmuş. Genç kuşakların, hatta 1950’lerden sonraki kuşakların dahi tanımadığı büyük ünlü şair Abdülhak Hamid’in Necip Fazıl’lı, Nazım Hikmet’li, Mehmet Akif’li yıllarını, imkânsız bir aşkı ilgiyle okuyacaksınız kitapta.

 

İSTANBUL HATIRASI

 

Ahmet Ümit’in beklenen romanı. İstanbul Hatırası Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit’in bu romanı da yine peş peşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.

 

Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet Ümit’in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul’unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim’ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul’un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul’un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.

 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.