26 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara20°C

BOLU’NUN YAKIN TARİHİNE İZ BIRAKANLAR

BOLU’NUN YAKIN TARİHİNE İZ BIRAKANLAR

25 Aralık 2010 Cumartesi 00:00

Kentin Kültürünü geleneklerini harmanlayan birçok unsurun yanı sıra bazı kişiler vardır ki onlar kentle bütünleşmiş kentin örf ve ananelerine davranış biçimleri ile damgasını vurmuşlardır. İşte bunlardan biri mukallit güler yüzlü her toplumsal meselede sözü olan Muhlis Karamanoğlu’dur. Bolu’da özürlü insanlarla ilgilenmiş  onlara şefkatle yaklaşmış herkesin sevdiği bir insandı, Muhsin Karamanoğlu işte onun yaşamı nur içinde yatsın…

 

MUHSİN KARAMANOĞLU YAZAR- YARDIMSEVER:1906’da Bolu’da doğdu. Bolu’da sürreya efendiler diye anılırlar. Babası Mehmet Necati Bey, annesi de Alaybeyoğlu Şükrü Bey’in kızı Şevkete Hanım’dır.

Bolu Sultanisi’nde ilk kısmın 3. sınıfına kadar okudu. Dedesi Süreyya Efendi’nin isteği üzerine, Darül Hılafetül Aliye Medresesi’ne girdi. Lise son sınıftayken tekke ve zaviyelerin kapatılması üzerine, İmam- Hatip Okulu’ndan mezun oldu. Yedek subaylığı Bolu’da 135. Alay’da yaptı. 1925 yılında Tapu Katibi oldu.1936 yılında İstanbul Kadastro Okulu’na girerek üç yıl okudu. Tekrar Bolu’ya dönerek Tapu Memuru ve Başkatip oldu.1934-1937 yılları arasında Afyon Tapu Müdürlüğü’nde çalıştı.1937-1951 yılları arasında Bolu’da Tapu Müdürlüğü ve Tapu Sicil Muhafızlığı yaptı.1951-1958 yılları arasında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nde raportörlük, Zat ve Levazım İşleri Müdür Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.1958 yılında emekli olarak Osmanlıcadan Türkçeye çevirme bürosu açtı. Okumayı seven Muhsin Karamanoğlu’nun sosyal yönü daima kuvvetli olmuştur. Bolu’nun Hititler, Özbostancılar ve Çulhalar gibi köklü aileleri ile yakın akrabalıkları olmuştur.Dedesi Hoca Süreyya Efendiden aldığı bilgiler çok uzun süre Bolu Bürokrasisinde yer alması  büyük bir kültür mirasının kendisinin olmasına yol açmıştır.Sahibi olduğu Çele Dergisi’ni yedi yıl süre ile çıkarmış, gerek bu dergide ve gerekse Bolu’da yayınlanan yerel gazete ve dergilerde çeşitli sosyal konuları işlemiş vefat edenlerin biyografilerini ve onlara ait anıları tatlı bir uslüpla anlatmış gelecek nesillere aktarılmasını sağlamıştır.Ölmeden önce bile mükemmel bir hafızaya sahip olan ve en ince ayrıntısına kadar hatırlayan nakleden Muhsin Karamanoğlu, Atatürk’ü Bolu da karşılayan ve onunla bizzat konuşan mutlu kişilerden olup, yakın tarihimizle ilgili birçok bilginin de canlı kaynağı veya tanığı olup, Bolu’nun sosyal- kültür ve tarihini en iyi bilenlerdendir. “ Okuyan Bolululara Yardım Derneği” ve Bolu Kültür ve Yardımlaşma Derneği” nin kurulmasını sağlamış ve başkanlıklarını yapmıştır. İstanbul ve  Ankara’daki Bolu Öğrenci Yurtları’na arsa temin edilmesinde ve inşaatlarının gerçekleştirilmesinde büyük emekleri geçmiştir.

Muhsin Karamanoğlu 103 yaşında vefat etti.

 

Gazetemiz köşe yazarlarından Bülent Dinçtürk’ün abisi eğitim ve basın camiasına katkıları ile tanınan Cahit Dinçtürk kimdir tanıyalım.

 

Cahit Dinçtürk:1932 yılında Bolu’da doğdu. Babası emekli Maliye Muhasebe Memuru merhum İsmail Efendi, annesi Bedriye Hanımdır. Bingöl ve Mudurnu’da ilkokul öğretmenliği ve idarecilik yaptı. Beş yıl Bolu ili Halk Eğitim Başkanlığı görevinde bulundu. En son çalıştığı 50.Yıl Orta Okulunda kendi isteği ile 1977 yılında emekli oldu.1964–1966 yılları arasında üç yıl Köroğlu şenliklerini yönetti. 1966–1968 yılları arasında üç yıl Bolu Lisesinin radyosunda spikerlik yaptı. Aynı yıl çıkartılan Boluyu tanıtıcı renkli broşürün hazırlanmasını sağladı. 1987 yılı başında soyumuz- soyadımız isimli kitapçığı, aynı yılın sonunda da Bolu’dan yetişenler isimli kitabı yayınlandı.1989 yılında Bolu’da yılın emekli öğretmeni seçildi. 1990 yılında yazdığı Kadın Haklarının Gelişimi isimli eseri Bolu Gazeteciler Cemiyeti tarafından yayınlandı. Son olarak Kemal Matbaası tarafından yayınlanan Hikaye, fıkra, masal ve atasözleri ile Bolu Günleri adlı eseri 1991 yılında yayınlandı. Dinçtürk, Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı ile Bolu İzzet Baysal Vakfı’nın mütevelli üyesiydi. Kendisini 12 Mayıs 2004 yılında kaybettik.

 

Bolu da yetişen bürokratlardan Akın Çakmakçı ve Turgut Çulha’yı tanıyalım rahmetle anıyoruz. Akın Çakmakçı’nın Bolu ile ilgili bir anısını sizlerle paylaşıyoruz.

 

Akın Çakmakçı Müsteşar, Tübitak Başkanı, Bolu’nun yetiştirdiği Üst Düzey Yönetici: 1937 yılında Bolu’nun Çakmaklar Köyünde doğdu. Babası Çakmaklar Köyünden İlkokul öğretmeni “Akçalar” lakaplı ailenin oğlu Ahmet Bey, annesi Bolu’da “Arif Hocalar” lakaplı aileden merhum Hafız Hakkı Efendinin kızı Fatma Hanımdır. Akın Çakmakçı, ilk ve ortaokulu Bolu’da okumuştur. Daha sonra devlet yatılı imtihanını kazanarak lise öğrenimini Haydarpaşa Lisesinde tamamlamıştır. İstanbul teknik Üniversitesi Makine Fakültesinden 1960 yılında mezun olmuştur. Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir. Üniversiteyi MKEK bursuyla okuyan Çakmakçı, 1960 yılında aynı müessesenin Mühimmat Fabrikasında imalat mühendisi olarak göreve başlamıştır.1964 yılında DTP’den MKEM’na verilen OECD bursuyla altı aylık bir düre için Almanya’da Proje Planlaması ve uygulaması konusunda eğitim görmüştür. Almanya dönüşü tesisler müdürlüğünde Etüt Proje Müdür Muavini olmuş, 1966 yılında Kırıkkale Çelik Fabrikası Müdürü olmuştur.Bakanlar kurulu kararıyla 1969 yılında Genel Müdür Teknik Yardımcılığına 1978 yılında da MKEK Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına atanmıştır.Ayrıca 1981 yılında TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.1982 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müsteşarlığına,1984 yılında da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müsteşarlığına atanmıştır. Son görevi ise TÜBİTAK Başkanlığı olmuştur. Görevi ile ilgili, özellikle savunma sanayi ve demir çelik projelerde randıman ve prodüktivite incelemesi hakkında çeşitli konferans ve yayınları vardır.

Bolulu Ömer Ergür’ün kızı Saadet Hanımla evli olup iki çocuğu vardır.

Akın Çakmakçı bir anısını kısaca şöyle anlatıyor:” Bir yurt dışı seyahatinde kaldığımız otelin duvarında çok eski bir dünya haritası vardı; yanımdaki arkadaşım çok meşhur ve tarihi bir şehir olan memleketinin ismini arıyordu. Ben önce Türkiye’yi ve daha sonra ‘BOLİ’ Bolu’yu buldum. Arkadaşım o meşhur tarihi şehrini aradıysa da bulamadı. Bolu olurda benim meşhur şehrim nasıl olmaz diye kızdı, üzüldü. Sabah kalktığımızda hala daha haritada memleketini arıyordu. Şirin, temiz, güzel cennet Bolu’nun bir çocuğu olmanın gururu ile o arkadaşımı gördüğüm zaman bu konuda şakalaşırız”

 

Bu değerli müsteşarımızı 2001 yılında kaybettik.

 

 

Turgut Çulha: 1926 yılında Bolu’da doğdu. “Müftüler” aile adıyla anılırlar. Babası 40 yıllık müftü rahmetli Hafız Tayyar Çulha Efendi annesi Emine Hanımdır. İlk ve Ortaokulu Bolu’da okudu. Kütahya Lisesini bitirdikten sonra 1949 Eczacılık Fakültesinden mezun oldu. Öğrenciliği İstanbul Üniversitesi Talebe birliği Başkan Vekilliği, Türkiye Milli Talebe Federasyonu yöneticiliği yaptı. Vatan Gazetesinde muhabirlik ve Üniversite Gençliğinin Sesi Gazetesinde yazarlık ve yöneticilik yaptı. 1950 yılında Bolu Devlet Hastanesi eczacılık yaparak memuriyete başladı. 1950–1955 yılları arasında Nazilli ve Ankara’da TCDD. Eczacısı olarak çalıştı. 1955 yılında Bolu’da Yeni Eczane’yi açtı. Aynı yıl Abant Matbaa tesislerini kurarak günlük Abant Gazetesini çıkarmaya başladı.1961 yılında Bolu’da Adalet Partisini kurdu. Anadolu Gazetecilerinin Basın İlan Kurumu, TRT ve Basın Kartları Komisyonunu temsilini gerçekleştirdi. Halen Ankara Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Basın Şeref Kartı sahibidir.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.