20 Mart 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul12°C
  • Ankara15°C

SİGARA TİRYAKİLERİ İÇİN KESENİN AĞZI AÇILDI

Sigara tiryakileri için kesenin ağzı açıldı

27 Aralık 2010 Pazartesi 00:00

Sağlık Bakanlığı, sigarayı bıraktırmak için 300 bin tiryakiye 540 liralık hap dağıtacak.

Sağlık Bakanlığı, tiryakilerin sigarayı bırakmaları için kesenin ağzını açtı.

Bakanlık, kendisine başvuran 300 bin tiryakinin sigarayı bırakması için yeni yılda 'ücretsiz' hap dağıtacak.

Piyasada 180 lira ve 64 liradan satılan bıraktırma ilaçlarından, ortalama 3 ila 2.5 kutu kullanmak gerekiyor. Bu durumda Bakanlık, sigarayı bırakması için tiryakinin cebine 540 lira koymuş olacak.

YARDIM EDİN LÜTFEN

Sigarayla mücadele için yoğun bir program uygulayan Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelinde 200 noktada sigara bıraktırma poliklinikleri oluşturdu. Ardından yine sigarayı bırakmak isteyen tiryakiler için Eylül sonunda ALO 171 hattını açtı. Bir ayda sigarayı bırakmak için telefonla yardım isteyen sayısının 200 bini geçmesi üzerine bakanlık, kapasite artırma kararı aldı.

Üst düzey bir bakanlık yetkilisi, Avrupa'daki örnekler incelendiğinde hiçbir ülkede böyle bir talep gelmediğini anlattı.

Bunun üzerine hattın kapasitesinin artırılması için çalışmalara başladıklarını ve halen çalışan 15 kişiye ilave olarak 45 kişinin daha alınacağını açıkladı.17 milyon tiryakisiyle dünyanın en çok sigara tüketilen ülkeleri arasında ikinci sırada yer alan Türkiye'de, sigaranın neden olduğu hastalıklar kamunun sağlık giderleri içinde önemli bir yük oluşturuyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2000 yılında hastaneye yatırılarak tedavi altına alınan 5 milyon kişinin yüzde 20'si yani 1 milyonu tütün ürünlerinin neden olduğu hastalıklardan tedavi görüyor. Hastanede meydana gelen ölümlerin yüzde 52'si de tütün ürünleri kullanımından kaynaklanıyor.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.