21 Temmuz 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara21°C

BOLU TİCARET VE SANAYİ ODASI (TSO) BAŞKANI EMİN SEMERCİOĞLU, BOLU’YA İLİŞKİN 2010 YILI EKONOMİK DEĞERLENDİRMELERİNİ BOLU GÜNDEM’E ANLATTI:

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Emin Semercioğlu, Bolu’ya ilişkin 2010 yılı ekonomik değerlendirmelerini Bolu Gündem’e anlattı:

29 Aralık 2010 Çarşamba 00:00

“2010 yılındaki büyümeyle kriz öncesi dönem yakalanmıştır”

2010 yılında Bolu iş dünyasının üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdiğini belirten Semercioğlu, Bolu TSO’ya yıl içerisinde 279 yeni firmanın kaydolduğunu açıkladı. Semercioğlu ayrıca, Bolu ekonomisinin gelecekteki parlayan yıldızının turizm sektörü olacağını vurguladı.

Bolu TSO Başkanı Emin Semercioğlu, 2010 yılına ilişkin ekonomik değerlendirmelerde bulundu. 2010 yılını, önceki iki yıla damgasını vuran ekonomik krizin etkilerinin ortadan kaldırıldığı bir yıl olarak özetleyen Semercioğlu, “2010 yılı, ekonomimizin yeniden sağlıklı biçimde nefes almaya başladığı bir toparlanma yılı olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de 2010’un ilk dokuz ayında elde ettiği yüzde 9’a yakın büyümeyle kriz öncesi dönemi yakaladı. Bolu iş dünyası da 2010 yılında kendi üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdi ve bu performans göstergelerimize de olumlu yansıdı.” dedi.  

ŞİRKET KURULUŞLARI 2010’U İSTİKRARLA GERİDE BIRAKTI

Odaya kayıtlı firma sayısında da önemli ölçüde bir artış yaşandığını kaydeden Semercioğlu, “Şirket kuruluşlarımız 2010 yılında da istikrarlı olarak devam etti. Odamıza 279 firma kaydoldu ve 80 firmanın kaydı silinmektedir. 2010 yılı Aralık ayı itibariyle faal 2 bin 957 üyemiz var. Bu üyelerimizin yüzde 9,1’i anonim şirketleridir. Kurulan limited şirketlerin ortaklık yapılarına baktığımızda, sadece yüzde 10’u dört ve üzeri ortaklıdır. Yine, 2010 yılında odamıza kaydolan işletmelerin yüzde 40’ı 100 bin lira ve üzeri sermayelidir.” açıklamasında bulundu.  

“TURİZMDE YATIRIMLAR VE GİRİŞİMLER ARTTI”

2010 yılıyla ilgili yaptığı ekonomik değerlendirmelerinin devamında Semercioğlu, “Son günlerini yaşadığımız 2010 yılı, Bolu’da turizm alanında yatırımların ve girişimlerin filizlendiği bir yıl oldu. Karacasu’da devam etmekte olan bir tesis yatırımı var. Yine Bolu Dağı mevkiinde yapımına devam edilen bir tesis yatırımı daha var. Aynı şekilde, Örencik mevkiinde başlayan bir termal turizm yatırımı var. Bunlar ilimiz adına sevindirici gelişmelerdir. Bolu’nun parlayan yıldızı turizm sektörü olacaktır. Karacasu’da, Abant’ta ve AİBÜ ile kent merkezinde kalan alanda ihtiyaç duyulan çok yataklı otel yatırımları da yapıldığı takdirde yatak kapasitesi açısından ilerleme kaydetmiş olacağız. Turizmi markalaştırmanın en önemli adımı, tesis ve yatak kapasitesini artırmaktır.” diye konuştu.

“BOLU, 1 MİLYAR TL’LİK MEVDUATA SAHİP”

Bolu’da yatırıma ve girişime yönlendirilebilecek yeteri kadar sermaye olduğunu ifade eden Semercioğlu, şunları kaydetti: “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından rakamlara göre, il olarak toplam mevduatımız 2010 yılının üçüncü çeyreği itibariyle 1 Milyar TL’dir. Bu rakamın yüzde 78’ini tasarruf mevduatları oluşturmaktadır. Kullanılan nakdi kredi tutarı ise, 1,1 milyar TL’dir. Takibe düşen alacaklarda ise oransal olarak bir önceki yıla göre düşüş gözlemlenmiştir. Ayrıca Bolu’da protesto edilen senetlerin tutarında 2010 yılında yüzde 17’lik bir azalma meydana geldi. Ayrıca, vergi mükelleflerimizin sayısında yüzde 10 düzeyinde bir azalma oldu. Gerçek usul ve kurumlar vergisi mükelleflerimizin sayısı arttı; ancak bu kayıplar basit usulde vergilendirilen mükelleflerde yaşandı. Vergi tahakkuklarında da Kasım 2010 itibariyle yüzde 20 düzeyinde bir artış yaşandı.”

İşsizliği azaltmaya ve mesleki yeterlikleri artırmaya yönelik projeler başlattıklarını ifade eden Semercioğlu, şunları söyledi: “Bu amaçlarla Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi başlatıldı. Bu proje, son yıllarda yapılan en büyük projelerden birisidir. Bilindiği gibi Türkiye’de asıl sorun işsizlik değil, mesleksizliktir. Bu proje kapsamında hedef, 5 yılda 1 milyon kişiyi iş ve meslek sahibi yapmaktır. Proje, işsizliği ana damarını tıkamaya yöneliktir. Çalışma kapsamında, biz de Bolu olarak sanayi kuruluşlarımıza gittik ve ne tür nitelikli elemana ihtiyaç duyduklarını sorduk. Onlardan bilgiler aldık. Bu bilgiler ışığında bir pilot okul belirlendi. Bolu’da bu okul İzzet Baysal Endüstri Meslek Lisesi’dir. Okulumuza gereken alımların yapılabilmesi için 500 bin TL kaynak tahsis edildi. İş kolu ve kursiyer tespit çalışmaları devam ediyor.”

“BOLU’YA 22 TEŞVİK BELGESİ DÜZENLENDİ”

Semercioğlu açıklamalarının sonunda şu değerlendirmelerde bulundu: “Yatırım Teşvik istatistiklerine baktığımızda, Temmuz 2009-Ekim 2010 döneminde Bolu’ya 22 adet teşvik belgesi düzenlendi. Bu dönem, son teşvik paketinin uygulama dönemidir. Bilindiği üzere Bolu bu uygulamada 1’inci Bölge’de değerlendirilmiştir. 22 adet teşvik belgesinin toplam yatırım tutarı 474 milyon TL’dir. Toplam bin 609 kişilik bir istihdama karşılık gelmektedir.”


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.