19 Nisan 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara8°C

BİLECİK VALİSİ HALİL İBRAHİM AKPINAR HABERİMİZE YANIT VERDİ

Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar haberimize yanıt verdi

29 Aralık 2010 Çarşamba 00:00

Eski Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, haberimizle ilgili açıklama da bulundu. Vali Akpınar'ın yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

“Bolu Gündem gazetesinin 28 Aralık 2010 günlü sayısında yer alan haberle ilgili olarak, değerli Bolu kamuoyuna aşağıdaki açıklamaları yapma ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Öncelikle 7 aydır büyük bir huzur içerisinde hizmet etmekten son derece mutlu olduğum, “Kuruluşun ve Kurtuluşun Merkezi Bilecik İlinden” kıymetli Bolululara sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Bahse konu haberle ilgili olarak; izne çıkmazdan önce, Bolu'da iken, Kahramanmaraş Öğretmenevinde rezervasyon yaptırdım ve orada kalmak niyetiyle tatile çıktım. Fakat orada hiçbir şekilde talebim olmamasına rağmen, Sayın Kahramanmaraş Valisinin ısrarı ile otelde 2 veya 3 gün kaldım. Ayrılırken de hesabı ödemek istedim ama Sayın Valinin talimatı olduğu gerekçesiyle kabul ettiremedim. Bu şekilde gelişen olayı takdirlerinize arz ediyorum.

Ben ülke meselelerine kafa yoran, zaman zaman herkesin dikkatini çekecek konuşmalar yapan, kişilerin maddi gücüne, siyasi konumuna ve çirkeflik becerisine aldırmadan yanlış taleplere “hayır” diyebilen bir kişiliğe sahibim. Dik duruşum ve müptezel kişiliklere boyun eğmeyişim ondandır. Ve bu tavrın bir bedelinin olacağını, hayatımın didik didik edileceğini gayet iyi bilirim. O sebeple hata yapmamaya gayret ederim.

Tatillere mecbur kalmadıkça özel aracımla giderim. Hâlbuki belli makam ve rütbe sahipleri yasal olarak kendilerine tahsis edilmiş olan araç, şoför ve koruma ile tatile çıkma hakkını haizdir. Masraflarımı kendim karşılarım. Hatırımda kaldığı kadarıyla o seyahatte sadece akaryakıt masrafı olarak 1500 TL ödedim. Dolayısıyla kaldığım yerlerin parasını ödemekten de kaçınacak değilim. Çok şükür yeterli imkânım da var.

Peki, 15 ay sonra bu haber nereden çıktı?

Herhalde şuradan çıktı:

2009 yazında bir kişi, makam odamda, Özel İdareye ait Karacasu Kaplıcasındaki bir villada 3 ay boyunca ailesi ile birlikte bedavaya yakın fiyata kalmak istedi. Önce yalvarma modunda, sonra kaba bir şekilde talebinde ısrarcı oldu. Bu kişiye önce nezaketimi bozmadan sonra anlayacağı dilde “hayır” dedim. Talebine olur demenin Özel İdareye maliyeti en az 10 bin TL olacaktı. Bu şahıs ve onun destekçisi bir başkası, bu kararıma çok bozuldular. O günden beri kuyruk acısıyla kapı kapı dolaşıp hakkımda olmadık iftiralarda bulunuyorlar. Mertçe ortaya çıkıp bir cümle söyleyemiyorlar.

Ayrıca haber ve altındaki yorumlarda yer alan bazı hususlara da müsaadenizle cevabım olacak:

"Abant'a asgari ücretliler giremez, hadi evinize tavuk yemeye!" şeklinde bir sözü hiçbir zaman ve hiçbir yerde söylemedim. “Abant'taki 5 yıldızlı oteller çok pahalı, asgari ücretliler nasıl kalacak?” şeklindeki alakasız bir soruya, doğal olarak “Asgari ücretli biri niye 5 yıldızlı otelde kalsın, piknik yapıp Abant'ın kıyısında eğlenebilir…” şeklinde bir cevabım oldu. Ama asgari ücretlilerin Abant'taki 5 yıldızlı otellerde konaklamalarına, istiyorlarsa sadece kendileri karar verebilirler. Bu konuda hiç kimse bir kısıtlama getiremez.

Geçmişte söylemiş olduğum sözlerden dolayı gurur duyuyorum. Ülkemizin demokratik gelişimine çok mütevazı da olsa katkıda bulunduğumu, bir kısım tabuların yıkılmasında emeğimin olduğunu düşünüyorum.

Valilikteki makam aracı bilindiği üzere halen Bolu'dadır. Yanımda götürmedim. O aracı valilik makamına çok görenler, rastgele 10 il seçip onların araçları ile kıyaslasınlar.

Kamu harcamaları ve özellikle temsil ve ağırlama giderleri konusunda merakı olan değerli Bolu'lular ve cesaret timsali araştırmacı gazeteciler, ayrıntılı bir araştırma ile illerindeki durumu ortaya çıkarabilirler. Örneğin yazılı olarak müracaat edip ildeki bir kısım kurumların harcamalarını mercek altına alabilirler. Belki de biraz daha gayret gösterip memlekete “Claudiopolis Temsil ve Ağırlama Giderleri Ansiklopedisi” adıyla mümtaz bir eser bırakabilirler. Böylece kaç yüz Q7'nin kebap olup uçtuğunu öğrenir, şehirde kolayca bulunabilecek konunun uzmanlarına güzellemeler yazdırılabilir.
Bu vesile ile yeni yılınızı kutlar Ertuğrul Gazinin, Osman Gazinin, Şeyh Edebalinin yurdundan selam ve saygılarımı sunarım. "


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.