20 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C

AKPINAR HAKKINDA Kİ TUTANAKLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI; “BEN ÖDEMEK İSTEDİM AMA…”

Akpınar hakkında ki tutanakla ilgili açıklama yaptı; “Ben ödemek istedim ama…”

30 Aralık 2010 Perşembe 00:00

İki gün önce gazetemizin manşetinden kamuoyuna duyurduğumuz önceki Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar’la ilgili “Akpınar’ın otel parasını kim ödedi?” başlıklı habere Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar yanıt verdi.

HABER: ZEKİ ERCİVAN

 

Önceki Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar hakkında hazırlanan tutanakta Akpınar’ın memleketi Kahramanmaraş’ı Ramazan Bayramı dolayısıyla ailesiyle birlikte ziyareti esnasında kaldığı Arsan Otel’in konaklama ücretinin Kahramanmaraş İl Özel İdaresi tarafından ödendiği ve yapılan ödemenin Vali Akpınar’ın herhangi bir resmi görevi olmaksızın konaklaması dolayısıyla “Temsil, ağırlama ve tören giderleri” kapsamına girmediği belirtildi. Konuyla ilgili yaşanan bütün gelişmeleri “Akpınar’ın otel parasını kim ödedi?” başlığı ile kamuoyuna duyurduk.

 

HESABI ÖDEMEK İSTEDİM AMA KABUL ETTİREMEDİM

Vali Akpınar hakkında hazırlanan tutanakla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi “Bahse konu haberle ilgili olarak; izne çıkmazdan önce, Bolu’da iken, Kahramanmaraş Öğretmenevinde rezervasyon yaptırdım ve orada kalmak niyetiyle tatile çıktım. Fakat orada hiçbir şekilde talebim olmamasına rağmen, Sayın Kahramanmaraş Valisinin ısrarı ile otelde 2 veya 3 gün kaldım. Ayrılırken de hesabı ödemek istedim ama Sayın Valinin talimatı olduğu gerekçesiyle kabul ettiremedim. Bu şekilde gelişen olayı takdirlerinize arz ediyorum”

 

ÇİRKEFLİK BECERİSİNE ALDIRMADAN YANLIŞ TALEPLERE “HAYIR” DEDİM

 

Açıklamasının devamında kişilik yapısı hakkında çeşitli ayrıntılara değinen Akpınar “Ben ülke meselelerine kafa yoran, zaman zaman herkesin dikkatini çekecek konuşmalar yapan, kişilerin maddi gücüne, siyasi konumuna ve çirkeflik becerisine aldırmadan yanlış taleplere “hayır” diyebilen bir kişiliğe sahibim. Dik duruşum ve müptezel kişiliklere boyun eğmeyişim ondandır. Ve bu tavrın bir bedelinin olacağını, hayatımın didik didik edileceğini gayet iyi bilirim. O sebeple hata yapmamaya gayret ederim. Tatillere mecbur kalmadıkça özel aracımla giderim. Hâlbuki belli makam ve rütbe sahipleri yasal olarak kendilerine tahsis edilmiş olan araç, şoför ve koruma ile tatile çıkma hakkını haizdir. Masraflarımı kendim karşılarım. Hatırımda kaldığı kadarıyla o seyahatte sadece akaryakıt masrafı olarak 1500 TL ödedim. Dolayısıyla kaldığım yerlerin parasını ödemekten de kaçınacak değilim. Çok şükür yeterli imkânım da var” ifadelerine yer verdi.

 

KUYRUK ACISIYLA KAPI KAPI DOLAŞIP HAKKIMDA OLMADIK İFTİRALARDA BULUNUYORLAR

 

“Peki, 15 ay sonra bu haber nereden çıktı?” diye soran Vali Akpınar, yaptığımız haberin nedenini şu şekilde açıkladı “2009 yazında bir kişi, makam odamda, Özel İdareye ait Karacasu Kaplıcasındaki bir villada 3 ay boyunca ailesi ile birlikte bedavaya yakın fiyata kalmak istedi. Önce yalvarma modunda, sonra kaba bir şekilde talebinde ısrarcı oldu. Bu kişiye önce nezaketimi bozmadan sonra anlayacağı dilde “hayır” dedim. Talebine olur demenin Özel İdareye maliyeti en az 10 bin TL olacaktı. Bu şahıs ve onun destekçisi bir başkası, bu kararıma çok bozuldular. O günden beri kuyruk acısıyla kapı kapı dolaşıp hakkımda olmadık iftiralarda bulunuyorlar. Mertçe ortaya çıkıp bir cümle söyleyemiyorlar”

 

GEÇMİŞTE SÖYLEMİŞ OLDUĞUM SÖZLERDEN DOLAYI GURUR DUYUYORUM

 

Yayınladığımız haberin internette yayınlanan bölümünde yapılan okur ifadelerine cevap vermekte gecikmeyen Vali Akpınar “Ayrıca haber ve altındaki yorumlarda yer alan bazı hususlara da müsaadenizle cevabım olacak: "Abant'a asgari ücretliler giremez, hadi evinize tavuk yemeye!" şeklinde bir sözü hiçbir zaman ve hiçbir yerde söylemedim. “Abant’taki 5 yıldızlı oteller çok pahalı, asgari ücretliler nasıl kalacak?” şeklindeki alakasız bir soruya, doğal olarak “Asgari ücretli biri niye 5 yıldızlı otelde kalsın, piknik yapıp Abant’ın kıyısında eğlenebilir…” şeklinde bir cevabım oldu. Ama asgari ücretlilerin Abant’taki 5 yıldızlı otellerde konaklamalarına, istiyorlarsa sadece kendileri karar verebilirler. Bu konuda hiç kimse bir kısıtlama getiremez. Geçmişte söylemiş olduğum sözlerden dolayı gurur duyuyorum. Ülkemizin demokratik gelişimine çok mütevazı da olsa katkıda bulunduğumu, bir kısım tabuların yıkılmasında emeğimin olduğunu düşünüyorum. Valilikteki makam aracı bilindiği üzere halen Bolu’dadır. Yanımda götürmedim. O aracı valilik makamına çok görenler, rastgele 10 il seçip onların araçları ile kıyaslasınlar.

 

KAÇ YÜZ Q7’NİN KEBAP OLUP UÇTUĞUNU ÖĞRENİRLER

 

Akpınar açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verdi “Kamu harcamaları ve özellikle temsil ve ağırlama giderleri konusunda merakı olan değerli Bolu’lular ve cesaret timsali araştırmacı gazeteciler, ayrıntılı bir araştırma ile illerindeki durumu ortaya çıkarabilirler. Örneğin yazılı olarak müracaat edip ildeki bir kısım kurumların harcamalarını mercek altına alabilirler. Belki de biraz daha gayret gösterip memlekete “Claudiopolis Temsil ve Ağırlama Giderleri Ansiklopedisi” adıyla mümtaz bir eser bırakabilirler. Böylece kaç yüz Q7’nin kebap olup uçtuğunu öğrenir, şehirde kolayca bulunabilecek konunun uzmanlarına güzellemeler yazdırılabilir. Bu vesile ile yeni yılınızı kutlar Ertuğrul Gazinin, Osman Gazinin, Şeyh Edebalinin yurdundan selam ve saygılarımı sunarım”UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.