20 Temmuz 2019
  • Bolu18°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara19°C

AİBÜ ESKİ REKTÖRÜ PROF. DR. KILIÇ, TIP FAKÜLTESİ’YLE İLGİLİ HAKKINDA ÇIKAN İDDİALARA YANIT VERDİ VE EKLEDİ:

AİBÜ eski Rektörü Prof. Dr. Kılıç, Tıp Fakültesi’yle ilgili hakkında çıkan iddialara yanıt verdi ve ekledi:

30 Aralık 2010 Perşembe 00:00

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun’un, eski rektör Prof. Dr. Atilla Kılıç’ın görev yaptığı dönemi kastederek, Tıp Fakültesi’ni 7 milyon TL tutarında bir borçla devraldıkları yönündeki açıklamalarına yanıt verdi. Eski rektör Prof. Dr. Kılıç yaptığı açıklamada, “Tıp Fakültesi, 2009 yılında yaklaşık 26 milyon liralık ciroya sahip bir kurumdu. Biz bir enkazı değil, kar eden bir kuruluşu devrettik. Dolayısıyla 1 yıl sonra bu iddialarla gündeme gelmek hoş değil!” dedi.

HABER: MEHMET KORKUSUZ

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun’un Tıp Fakültesini 7 milyon liralık bir borçla devraldıkları yönündeki açıklamalarına AİBÜ eski rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç’tan yanıt geldi.

Bugüne kadar konuşma taraftarı olmadığını dile getiren Kılıç, kendisiyle ilgili kamuoyunda spekülatif açıklamaların yapılmasından rahatsızlık duyduğunu belirtti. Tıp Fakültesi’yle ilgili hakkında ortaya atılan iddiaların dışında bundan sonraki süreçte de mevcut yönetim hakkında herhangi bir açıklama da bulunmayacağını dile getiren Kılıç, “Sayın Rektör Hayri Coşkun verdiği bir röportajda tıp fakültesinin yaklaşık 7 milyon liralık bir borcu olduğunu ifade ettiler. Tıp Fakültesi’nde yaşanan sorunlarında bu nedenle kaynaklandığını ve kötü gidişinde bu nedenli olduğunu ifade ettiler. Açıkçası bu konuda herhangi bir açıklama yapma niyetinde değildim. Şu an yeni bir yönetim var. Kendilerine başarılar diliyorum. Bundan sonraki süreçte de yine mevcut yönetimle ilgili herhangi bir şekilde konuşmama kararımı sürdüreceğim. Çünkü aradan neredeyse 1 yıl geçti. Dolayısıyla 1 yıl sonra bu iddialarla gündeme gelmek hoş değil!” dedi.

“BİZ GÖREVDEYKEN TIP FAKÜLTESİ KAR EDEN BİR KURULUŞTU”

Tıp Fakültesi’nde yaşandığı belirtilen sorunların yönetim dönemlerinden kaynaklanmadığını savunan Kılıç, “Benim elimdeki belgelere göre, açıklamalardaki gibi bir borç kesinlikle söz konusu değil. Hele hele 7 milyon liralık bir borç asla söz konusu değil. Devrettiğimiz dönem öncesi 2009 yılında bizim Tıp Fakültesi’nde yaklaşık 26 milyon liralık bir ciromuz vardı. 2010 yılına devreden alacak yaklaşık 6 milyon lira iken, devreden borç miktarı ise 4,8 milyon liraydı. Bunun yanı sıra başka kurumlardan da alacaklarımız vardı, milli eğitim ve diyanet gibi. Bunları da hesaba dahil ettiğimizde çok çok fazla bir alacağımız vardı.” diye konuştu.  

“BİZİM DÖNEMİMİZDE ÇALIŞANLARIN DÖNER SERMAYE KATKI PAYLARI ÖDENİYORDU”

“Biz bir enkazı değil, kar eden bir kuruluşu devrettik” diyerek açıklamalarını sürdüren Kılıç, şöyle devam etti: “Üniversiteyi devraldığımızda Tıp Fakültesi’nin 11 milyon lira cirosu vardı. 2006’dan 2009’a kadar ki 4 yıl süre içerisinde bu rakam 26 milyon liraya çıkmıştır. Yani inanılmaz bir girdi yaratılmıştır. O döneme bakıldığında çalışanlara döner sermaye katkı payları ödenmiştir. Firmaların alacakları ödenmiştir ve çok iyi bir konumda devrettik. Son bir yıl içerisindeki gelişmeleri iyi değerlendirmek gerekir. 2010 yılı cirosuna bakmak gerekir. Alacak ve verecek hesaplarına bakıldığında borçlu bir kurumu devretmediğimizi, aksine kar eden bir kurumu devrettiğimizi göstermektedir. Herhangi bir şekilde 7 milyon liralık bir borç söz konusu değildir.”

Üniversite de her yıl sonu oluşturulan hesaplar ile her ay yapılan mizanların Sayıştay Başkanlığı’na, Maliye Bakanlığı’na ve YÖK’e gönderildiğini kaydeden Kılıç, “Kesinlikle böyle bir borç olması söz konusu değildir.” diyerek açıklamasını tamamladı. 

GENEL MİZAN

Borç (Kurumun(AİBÜ)Alacağı): 21.791.541,48 TL

Alacak (Kurumun (AİBÜ)Borcu):21.664.443,85 TL

Alıcılar Hesabı(2009 yıl sonu toplam ciro):26.275.626,54TL

2010 yılına devreden alacak: 5.946.659,50 TL

2010 yılına devreden borç: 4.803.355.39 TL

AİBÜ Rektörü Prof.Dr.Atilla KILIÇ 31.12.2009UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.