25 Mayıs 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul16°C
  • Ankara17°C

RÜZGAR GÜLÜ

RÜZGAR GÜLÜ

02 Ocak 2011 Pazar 00:00


Bu dönemde bu yazıları yazmanın zor olduğunu biliyorum. Ben de biliyorum, bilenler de biliyor. Fakat, eğmeden, bükmeden birileri bu doğruları yazmalı.

Artık seçim atmosferine girdik. Şimdilerde yavaş yavaş kimlerin hangi partiden aday olacağıyla ilgili tahminler havada uçuşmaya başladı. Hatta bırakın aday adaylığını, her partinin ilk üç aday listesini bile verenler var.

Dar alanda milliyetçilik yapmadım hiç. Fakat, mensubu olduğum milleti de, doğduğum yeri de, geldiğim mahalleyi de saklama ihtiyacı hissetmedim. Şimdilerde üzüntüm, siyasette mensubu olduğu milleti, doğduğu yeri, geldiği mahalleyi saklama ve siyaset yapmak için karşısına çıktığı halkı kandırma geleneği var.

Genelde bunun en belirgin temsilcisi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Sahi nerelidir Kemal Kılıçdaroğlu? Kökleri nereye dayanır? Çocukluğunda, gençliğinde hangi masallarla, hangi olaylarla büyümüştür, yoğrulmuştur? Hangi mahallenin çocuğudur Kemal Bey? İnsanın fikir ve ruh dünyasını, hayata bakışını şekillendiren o çocukluk ve gençlik döneminin kahramanları kimlerdir Kemal'in?

Biliyor muyuz milletçe? Hayır. Peki bunların bir önemi var mı? Hem de önemi var kelimesinin izah edemeyeceği kadar önemi var. Biz buralarda Fatih derken, Yavuz derken, Atatürk derken, İnönü derken acaba ne demiştir çocukluğunda Kemal? Hangi ezgileri, hangi türküleri söylemiştir? Kim olmuştur kahramanı da şimdi o kahraman gibi bu güzel ülkeyi yönetmek istemektedir? Hiçbirini bilmiyoruz. Niçin?

Çünkü konuşmuyor Kemal. Bir laf tutturmuş benim adım Kemal. Ben yaparım, ben ederim. Hangi Kemal, sana mahallede kimlerin Kemal derler? Okulda iken lakabın neydi Kemal Abi? Ne yazıp ne çizerdin? Ülken için hangi rüyayı görürdün de şimdi onları gerçekleştirmek istersin. Bilmek istiyoruz Kemal Abi.

Yerelde ise bunun temsilcisi Ali. Hani Demokrat Ali yazımdan sonra bana küsen Ali. Kurşunlulu Ali, Çankırılı Ali. Ama hiç söylemez Çankırılı olduğunu. Kimse bilmez Kurşunlulu olduğunu. Halbuki önemi yoktur bizim için. Biz Bolulular, milliyet farkı gözetmeksizin tüm Türkiye'yi kucaklayacak kadar olgun ve güngörmüş bir topluluğuzdur bilenler için. Sırnaşık değilizdir, mesafeliyizdir. Fakat yüreğimiz tüm Anadolu insanları gibi herkesi kucaklayacak kadar geniştir.

Şimdilerde adı Milletvekilliği için geçiyor. Fakat onu tanıyanlar ve bilenler, Çankırılı Ali'nin Bolu'dan milletvekili adayı olamayacağını bilecek kadar feraset sahibi olduğunu bilirler. Ne söylerseniz söyleyin, Kurşunlulu Ali AK Parti İl Başkanlığı'nı, görevden alınmadıktan sonra bırakmayacak kadar akıllıdır. Haddini de, çapını da bilir.

Bu sebeple milletvekilliği adaylığı sıralamasından Çankırılı Ali'yi çıkarın. Çünkü Çankırılı Ali, İl Başkanlığı'ndan istifa ettikten sonra, siyasi hayatının biteceğini bilir. Kurşunlulu Ali bilir ki; onun yerine gelecek İl Başkanı, kendisinin babasının oğlu olsa bile, emanetçi olamaz. İktidar partisi AK Parti'de İl Başkanlığı koltuğu emanetçilikle yürümez. Bundan önce de yürümemiştir, bundan sonra da yürümez.

Yürütmek isteyenler, Adalet ve Kalkınma yükünün altında kalırlar. Çünkü AK Parti kimsenin ayak oyunlarıyla ayakta kalabileceği, dar alanda kısa paslaşmaların yapılabileceği bir oyun alanı değildir. AK Parti, milletin ümididir ve milletin ta kendisidir. Başbakan'ın deyişiyle “Partiyi kuran da, sahibi de milletin ta kendisidir.” Onun için çıkarın Çankırılı Ali'yi aday adayı listesinden. O, bir daha oturamayacağını bildiği AK Parti İl Başkanlığı koltuğunu altından alınmadan terk etmez.

Biliyoruz ki, her seçim arifesinde uçuşan rüzgar gülleri vardır. Onlar seçim arifelerinde uçuşurlar. Hep aynı klik isimlerdir. Rencide etmeme adına toplumun bildiği bu isimleri buradan tek tek sıralamak istemiyorum. Fakat, bugün herkes bilmektedir ki AK Parti haricinde diğer partilerin Bolu'dan milletvekili çıkarma gibi bir şansları matematiksel olarak yoktur. Diğer partiler de bu durumun fazlasıyla farkındadırlar.

AK Parti dışındaki partilerdeki bu ölüm sessizliğinin sebebi, bu psikolojik yılgınlıktır. CHP'de de, MHP'de de fazlasıyla bu yılgınlık vardır. Bu partilerde şimdilerde çeşitli isimler birer rüzgar gülü olarak uçuşmaktadır. Fakat, onlar da bilmektedirler ki, bu aziz milletin AK Parti iktidarına olan teveccühü ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a olan güveni azalmak bir tarafa artarak devam etmektedir ve millet tercihini büyük çoğunlukla AK Parti'den yana kullanacaktır.

İşte böyle bir durumda AK Parti dışındaki partilerin çıkaracakları ya da çıkarmayı düşündükleri aday adayları ne kadar kıymetli ve yetenekli olursa olsun, bu konjektörde bir kıymeti harbiyesi yoktur ve maalesef tamamı birer rüzgar gülüdür.

Fakat bu siyasi arenadaki en büyük rüzgar gülü, Çankırılı Ali'dir. Kesinlikle Ak Parti İl Başkanlığı'ndan istifa etmeyecektir, cesaret edip edemeyecektir. Çünkü kendisi Çankırılı Ali olarak Bolu milletvekili adayı olamayacağını herkesten iyi bilmektedir. O yalnızca esecektir ve siyasette bir rüzgar gülü olarak kalmaya devam edecektir.

Saygılarımla.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.