19 Ağustos 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara25°C

FIRTINA ÖNCESİ!

FIRTINA ÖNCESİ!

03 Ocak 2011 Pazartesi 00:00

Nihayet geldi çattı 2011! Büyük beklentiler, umutlar ve tabiî ki genel seçim atmosferi. Çok yazılacak, konuşulacak ve tartışılacak! Önce aday adaylığı süreci, ardından adayların belli olmasıyla saha çalışması. Kim ne derse desin seçim yarışı yine ve özellikle Batıda üç parti ile yürüyecek. Ak Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi. Has Parti'nin teşkilatlanma süreci içersinde olması,Türkiye Partisi'nin beklenen performansı sergileyememesi ve diğer bir çok partinin adının ve sanının duyulmaması, bu yarışın üç parti endeksli olmasının en büyük sebebi.

İlimizde de bu yarışın en önemli belirleyicisi geçmiş iki seçimde olduğu gibi, Gerede, Yeniçağa ve Dörtdivan ilçelerinin blok oylarının kırılganlık gösterip göstermeyeceği. Bu bölgede en zayıf parti, malum Cumhuriyet Halk Partisi! Ak Parti dışında Üç millet vekilliğinin üçünü de alma iddiası muhalefet partilerinde yok. Her ne kadar aksini söylem olarak dile getirseler de böyle bir sonuca söylem sahipleri dahi inanmamakta! Bu seçim, sonuçları itibari ile bir değişimin de habercisi. Şöyle ki, bu seçim sonrasında bir başarısızlık durumunda özellikle MHP'de tüm teşkilatlarında ciddi değişim olması oldukça muhtemel. Aynı sonuç CHP içinde geçerli! Uzun zamandır yaptığı çalışmalarla ismi ön plana çıkmış olan mevcut İl Başkanı Sayın Tanju Özcan, yapılacak bu seçimler sonucunda da birinci sıradan aday gösterildiği halde seçilemez ise, bu arenadan çok muhtemel çekilir. Ak Parti tarafı daha farklı inceleme konusu.

Önceliğimizi MHP 'ye verir isek, partinin en önemli kozu Dr. Murat Yapıcı. MHP açısından kesinlikle tek kelime ile çok doğru bir tercih olduğudur. Bolu halkı tarafından mesleği gereği tanınan ve sevilen bir kişi olması, özellikle Karacasu Bölgesinde yaşayan seçmenlerin blok olarak arkasında duracağı ve ilçelerde de tanınması MHP için oldukça önemli avantajları. İkinci sıra adayı MHP açısından çok önemli! İkinci sıra adayının özellikle Gerede İlçesinde tanınan, sevilen bir kişi olması bunun yanında Bolu Merkezde yaşaması ve Boluluların da tanıması gibi bir çok faktörü bir arada tutan isim olması gerekiyor. Bu anlamda akla gelen en önemli isim Sayın Seyit Mehmet Başaran oluyor. MHP İl Başkanlık yarışında genç yaşına rağmen ve türlü türlü siyasi hesaplara rağmen aldığı oy düşünülürse, neden bu ismin ön plana çıktığı anlaşılır. Üçüncü ve sürükleyici isim, Ülkü Ocakları'nın belirleyeceği bir isim olması zorunluluk. İlçe teşkilatları ile bağlantılı genç ve dinamik bir isim!

Cumhuriyet Halk Partisi teşkilat içi demokrasi çalıştırarak bir örnek olma çabası içinde. Teşkilatları diri ve aktif tutmak, heyecanı korumak açısından bakıldığında bu oldukça doğru bir tavır. Ne olursa olsun Sayın Tanju Özcan liste başı olmak zorunda. Partinin en önemli değeri. Özellikle Ak Parti'de İl Başkanlığını bırakma ve Milletvekili aday adayı olma planları içinde olan Ali Ercoşkun ile yarışta en etkili isim. Tanju Özcan'ın Mengen'de İlkokulu tamamlaması ve ailesinin Mengen İlçesinde iyi tanınması, bu ilçede kendisine destek anlamında oldukça avantaj sağlamakta. Tanju Özcan'ın ardından gelecek en önemli isim İl Genel Meclis Üyesi Sayın Hakkı Fidan. İşte bu noktada üçüncü isim oldukça önemli. Geçmişte çok yapılan bir hata olan Mudurnu eksenli bir aday artı yerine eksi getirecektir. Çünkü Mudurnu'da zaten oldukça güçlü olan Cumhuriyet Halk Partisi'ne ilave destek Ak Parti'den! Malum daha yeni Mudurnu Teşkilatı mevcut il yönetimi tarafından görevden alındı! Yazın yenen bu hurmanın elbette kışın bir faturası olacak! Cumhuriyet Halk Partisi üçüncü sıra adayı Gerede Öğretmen Evi'nden belirlenmeli diyor kendilerine başarılar diliyorum.

Gelelim Ak Parti'ye!

Ak Parti'de durum oldukça ilginç olacak. Öncelikle mevcut İl Başkanı istifa edip aday adaylığını açıkladığı anda mevcut milletvekillerinin yetersiz olduğunu ve kendisinin bu görevi daha iyi yapacağını ortaya koyması anlamına geliyor. Bu konu muhalefetin söylemlerine destek ve ekmeklerine yağ sürmek manası taşıyor. Mevcut İl Başkanı aday adayı olup aday olarak genel merkezce gösterilmez ise, teşkilatın aynı 29 Mart seçimlerinde olduğu gibi çalışmaması gibi bir sonuç doğurması çok muhtemel. Bu sonuç, doğal olarak iki muhalefet partisinin işine gelen bir sonuç. Eğer adaylık durumu söz konusu olur ise, sıralamadaki yeri tüm seçim sonucunun kaderini etkileyecek kadar önemli. Eğer bir önceki seçimde olduğu gibi Genel Merkez, İl Başkanı'nı üçüncü sıradan aday göstermesi halinde, Sayın Tanju Özcan'ın milletvekilliğine hayırlı olsun diyebilirsiniz. Eğer birinci sıradan gösterilir ise yine aynı şekilde Sayın Tanju Özcan ciddi bir avantaj yakalamış olacak! Çünkü Sayın İl Başkanı'nın Bolulu olmaması en büyük handikap. Hele bu seçimde şovenizmin ön planda tutulacağı gerçeği tartışma götürmez iken. Burada hangi mevcut milletvekillerinin değişeceği yani listede yer almayacağı da önemli bir faktör.

Diyelim ki mevcut milletvekillerinden Sayın Metin Yılmaz Genel Merkez tarafından aday olarak gösterilmedi ve yerine mevcut İl Başkanı Sayın Ali Ercoşkun listede yer aldı. Bu durumda Ak Parti'de Bolulu aday olmaması durumu ortaya çıkıyor. Malum Sayın Mevcut İl Başkanı Çankırılı, mevcut milletvekilimiz Sayın Fatih Metin Yozgatlı ve Sayın Milletvekilimiz Yüksel Çoşkunyürek Gerede İlçemizden. Bu tablo ile Ak Parti sahaya 1-0 yenik girmiş olur.

Sayın İl Başkanı istifa kararı aldığı takdirde herkes bilmelidir ki, genel merkez anlamında gerekli sözleri almış anlamı taşır. Aksi durumda seçim öncesinde İl Başkanlarının istifası genel merkez tarafından hoş karşılanan bir durum değildir. İl Başkanı listede yer aldığı takdirde Mevcut Milletvekillerinden Sayın Fatih Metin'in adaylığı tehlikeye girecektir. Sayın Fatih Metin'in halkımız tarafından sevilen bir vekil olması, halen katip üye olarak Mecliste görevli olması ve Genel Merkez bağlantılarının güçlü olması, kendisinin kolay kolay çizik yemeyeceği anlamı taşımaktadır. Sayın Fatih Metin tekrar aday olarak gösterilmediğinde, Bolu kamuoyu ve Ak Parti seçmeni, bu durumu çok olağan karşılamayacaktır.

Ak Parti Mevcut milletvekillerinden değişmesi en muhtemel kişi Sayın Yüksel Coşkunyürek'tir. İki dönem bu görevde olması, milletvekili iken emekli olması ve Genel Merkezde güçlü isimler ile tartışmalı olması Sayın Coşkunyürek'in adaylık süreci önündeki en büyük engeller. Ayrıca aday adaylığını açıklayacak olan Gerede İlçe Başkanı, ilçede halk ve teşkilat tarafından sevilen bir kişi olması ve başarılı bir avukat olması, Sayın Coşkunyürek'in adaylığını zayıflatan bir diğer faktör olarak karşımıza çıkmakta.

Bu sebeplerden ötürü Sayın Ercoşkun'un aday adaylığını açıklamayacağını ve teşkilatının başında kalıp seçimden başarı ile çıkmak hedefinde olacağını düşünmekteyim. Durum bu şekilde sonuçlanırsa, mevcut Milletvekillerinden sadece Sayın Yüksel Coşkunyürek 'in değişeceği, yerine Gerede İlçe Başkanı Fehmi Küpçü'nün aday gösterileceğini tahmin etmekteyim.
Bu liste ile seçmen önüne çıkan Ak Parti'nin, yine 3-0 gibi bir başarılı sonuç ile bu yarışı sonlandırması oldukça muhtemel. Hal böyle olunca İktidar Partisi'nde aday adaylığı bolluğu yaşanacak. İl Genel Sekreteri Sayın Tahsin Akduman'ın aday adaylığı kesin olarak görülüyor. İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Mücahit Kutlu faktörünü unutmamak lazım. Aday adaylığı halinde tüm tablonun değişimi çok muhtemel görünüyor. Ancak Mücahit Kutlu ile Sayın Ali Ercoşkun'un yakın arkadaşlığı sebebiyle saygı gereği Mücahit Kutlu'nun böyle bir düşünce taşıyacağını sanmıyorum. Benzer isim Sayın İsmail Gezgin'dir. Hem teşkilat tarafından sevilen isim olması, bilgisi, deneyimi ve mesleği göz önünde bulundurulduğunda, ayrıca Bolu'nun tanınmış düzgün geçmişli ailelerine mensup olması kendisinin avantajları.

Çok değil ay sonunda tablo renk vermeye başlar. Bizler de aylarca yazacak konu buluruz. Ancak görünen gerçek şu ki, yine mecliste Bakanlık görevi alabilecek nitelikte adaylar belirlenmeyeceğidir.

Bu dönem Bolumuzun en önemli ihtiyacı, temsilde güçlü milletvekilleri ya da bir bakanlık koltuğudur. Aksi halde bir dönem daha teşviksiz ve desteksiz, kamu yatırımı almayan bir il olarak anılır bunun sebebini de kadere bağlarız.

Bakanları Abant'ta ve Kartalkaya'da tatil yaparlar iken görür, elimizdeki mavi kapaklı dosyaları, otelden otele taşır dururuz. Yerel basınımızın internet sayfalarındaki ziyaretçi defterlerinden ancak rumuzlarla şikayetleri dile getirir, ”Bir yetkili sesimizi duyar ya da yazımızı okur mu?” diye bekler, avunuruz.

Yapılacak olan bu genel seçimler çok önemli. Bir hesaplaşma dönemi. Her türlü garip uygulamada pilot il olarak Bolu seçilmesinin, zar zor kredilerle alınan evlerin dar gelirli sahiplerine kesilen vergi cezalarının, itilmişliğin, kakılmışlığın, haksızlığa uğramanın hesaplaşma dönemi.

İş işten geçtikten sonra “elim kırılsaydı da bunlara oy vermeseydim!”demenin ne bir gerekçesi ne de bir yararı var. Fırsat önünüze sunulduğunda, özellikle siyaset sayesinde zenginleşen, korkunç servetlere ulaşanların “iş bilenin, kılıç kuşananın!” manasını taşıyan sırıtmalarının önüne geçilmeli, ”Aha bu da halkın sesi!”denilmelidir!

Seçime kadar yaşanacak tüm süreci, kimlerin ne yaptığı ve ne söylediğini iyi takip edelim. Doğru ve ince düşünüp, gelecek adına elimizden gelen doğru hareketi yapalım.

Yolumuz açık, niyetimiz düzgün olsun!

2011 yılı hayırlara vesile olsun!

03.01.2011

 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.