24 Ocak 2019
  • Bolu9°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara8°C

MUHTARIN SİLAHLA İLGİLİ SORUSUNA FATİH METİN’İN CEVABI; “SEN İŞİN FANTEZİSİNDESİN”

Muhtarın silahla ilgili sorusuna Fatih Metin’in cevabı; “Sen işin fantezisindesin”

05 Ocak 2011 Çarşamba 00:00

Muhtarların görev süresinin sonrasında silah taşıyamadıklarını belirten Susuzkınık köyü Muhtarı İsmail Konuk, “Muhtarlığı bıraktıktan sonra silahımı torunuma yadigar bırakmak istiyorum. Benim bu hayalimi gerçekleştirebilmem için yasa gerekli. Yardımcı olun vekilim” açıklamasına Milletvekili Metin’den ilginç yanıt: “Biz ihtiyaçtan bahsediyoruz, sen ise fanteziden bahsediyorsun.”
Önceki gün Muhtarlar Derneği’ni ziyaret eden AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin, İlhan Çalışkan başkanlığındaki dernek üyeleriyle bir araya geldi. Ziyaretinde muhtarların sorunlarını dinleyen ve sorularını yanıtlayan Milletvekili Metin, açıklamalarda bulundu. Ziyarette söz alarak Milletvekili Metin’e yaşadıkları sorunları anlatan Susuzkınık köyü Muhtarı İsmail Konuk, muhtar maaşlarının düşüklüğünden yakındı ve hükümetin maaşlarda iyileştirme yapıp yapmayacağını sordu.

“MUHTAR MAAŞLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ BAKANLIK GÜNDEMİNDE”

Muhtar Konuk’un sorusu üzerine Milletvekili Metin, “Şu andaki maaşların ancak sosyal sigorta güvencesine yettiğini biliyoruz. Ama 2002 döneminde muhtarların aldığı parayla bugün aldıkları para arasında dağlar kadar fark var. Bu konuyla ilgili bir çalışma şu an İçişleri Bakanlığı komisyonunda yapılıyor. Bizim çok geniş çaplı bir köy kanunu çalışmamız var. Sonuçta Türkiye’deki mali disiplin ortada. Mevcut imkânlar çerçevesinde muhtarlarımızın bu sıkıntısını giderecek ekonomik yapının oluşturulması konusunda zaten bütün siyasiler hemfikir. Konuyla ilgili çalışmalar sürüyor.” dedi.

“SİLAHLARIMIZI ANI OLARAK TORUNLARIMIZA BIRAKMAK İSTİYORUZ”

Muhtar Konuk, muhtarların görev süresinin ardından silah vesikası almakta güçlüklerle karşılaştıklarını belirterek, “Muhtarlar olarak silah vesikası konusunda sıkıntı çekiyoruz. Çünkü muhtarlık süremiz bittikten sonra silah taşımak için bizlerden yüksek düzeyde para alınıyor. Aramızda 15-20 yıl muhtarlık yapan arkadaşlarımız var. Ve bu arkadaşlarım bu süre boyunca yanlarında taşıdıkları silahı bir anı olarak torununa bırakmak istiyor. Ama kanun buna izin vermiyor. Lütfen bize yardımcı olun vekilim.” diye konuştu.

İLGİNÇ SORUYA MİLLETVEKİLİ METİN’DEN İLGİNÇ YORUM

Muhtar Konuk’un bu ilginç isteği karşısında bir an sessiz kalan Milletvekili Metin’in, “Sen işin fantezisindesin. Biz ihtiyaçtan bahsediyoruz, sen ise fanteziden.” sözleri üzerine dernek binası kahkahalarla yankılandı. Bir süre gülüşmelerin yaşandığı ziyarette konuyla ilgili açıklamada bulunan Milletvekili Metin şöyle konuştu: “Yeni dönemde medyaya da yansıyan ve üzerinde polemikler üretilen bir silah kanunu çalışması var. Bu çalışmada şekil sıkıntılarına bağlı sorunları çözümleyebilecek çalışmalar komisyonda sürüyor. Bu konuda muhtarlarımızın bir önerisi olursa, komisyona her zaman hazırlayabileceğimiz bir önergeyle iletebiliriz.

Muhtarlarımızın durumu özel olduğu için muhtarlarımıza yönelik bir uygulama yapılabilir.”
Açıklamalarının ardından bir süre daha muhtarla sohbet eden Milletvekili Fatih Metin, ziyaretini tamamlayarak dernek binasından ayrıldı.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.