20 Ağustos 2019
  • Bolu22°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara24°C

BOLU DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI MUZAFFER BİLİCİ:“BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIKTA BÜYÜK TEHLİKE KAPIDA!”

Bolu Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Muzaffer Bilici:“Büyükbaş hayvancılıkta büyük tehlike kapıda!”

06 Ocak 2011 Perşembe 00:00

İki yıl ödemesiz 5 yılda geri ödenecek sıfır faizli hayvancılık kredisi Bolu’da büyük ilgi gördü. Kredi kullanımı sonrası büyükbaş hayvan sayısı Bolu’da yüzde 15 oranında arttı. Ancak artış, damızlık sığır yetiştiricileri açısından kaygı verici olarak yorumlanıyor.
Bolu Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Muzaffer Bilici, et üretimini ve hayvan varlığını artırmaya yönelik çalışmalar kapsamında Ziraat Bankası’nın, inek, gebe düve ve besi danası satın alan üreticiye verdiği iki yıl ödemesiz, 5 yıllık süre içinde ödenecek kredilerin hayvan alım satımını artırdığını söyledi.

Et fiyatlarını dengelemek ve hayvancılığa destek olma amacıyla sağlanan krediye talebin aşırı şekilde gerçekleştiğini belirten Bilici, krediler sayesinde hayvancılıkta gerçekleşen büyümenin gelecekte yetiştiricilere olumsuz yansıyabileceğini söyledi. Bilici, kaygı verici olarak yorumladığı konu hakkında şunları söyledi: “Şu an hayvancılığa verilen kredi çok çok uygun bir kredi. İki yıl ödemesiz 5 yıl boyunca yılda bir sefer ödenecek bu krediler her ne kadar uygunsa da olumsuz yönleri de mevcut. Bu krediler sayesinde hayvancılıkta üretim zamanla artacak. Arttığı zaman da süt arzı fazlaşacak, talep azalacak. Ve talebin azalması da fiyatlara olumsuz yansıyacak. Bu da üreticinin zararına olacak.”

“SÜT FİYATLARI DAHA DA DÜŞERSE HAYVANCILARIMIZ ZARAR EDER”

Hayvancılığa verilen kredilerden Bolu’da gerçek üreticilerin yararlandığını belirten Bilici, yoğun talebi iç piyasanın karşılayamadığını belirtti. Bilici şöyle devam etti: “Yoğun talepten dolayı iç piyasa hayvan ihtiyacını karşılayamıyor. Bu da hayvan ithalatını arttırıyor. Bunun bir an önce dengelenmesi gerekiyor. Bir yıl sonrasını düşünecek olursak, önümüzdeki yıldan itibaren yurt genelinde çok fazla sayıda hayvan üretimi olacak. Konunun süt arzına baktığımızda piyasada süt arzı çok fazla olacak. Böyle olunca da fiyatlar düşük seviyelerde takip edecektir. Hayvancılıkta ileriye yönelik bir politika olmadığı için çiftçi de ne yapacağını tam anlamıyla bilemiyor. Krediyi kullanıyorlar fakat süt fiyatları düşük seviyelerde seyrettiği sürece hayvancılarımız bu işten zarar etmeye başlayabilir. Aslında hayvancılıkta bir tehlike kapıda. Her yıl kış mevsiminde süt fiyatları arzın azalmasından dolayı artardı; ancak bu kış mevsimi böyle olmadı. Fiyatlar hala düşük seviyelerde devam ediyor. Bu da hayvancılıkla uğraşanlarımız açısından olumsuz bir durum.”

BOLU’DA BÜYÜKBAŞ HAYVAN SAYISI YÜZDE 15 ARTTI

Kredi kullanımı sayesinde Bolu il genelinde hayvan sayısında önemli ölçüde artış yaşandığını dile getiren Bilici, artışın şimdiden yüzde 15 oranına ulaştığını dile getirdi. En büyük artışın merkeze bağlı köyler ile Mudurnu ilçesine bağlı köylerde kaydedildiğini ifade eden Bilici, son olarak yaptığı hatırlatmada yeterli teminat gösterilmesi halinde çiftçileri 1 milyon 500 bin liraya kadar kredi kullanabildiğini söyledi.

“DERHAL ÖNLEMLER ALINMALI”

Böyle bir teşvikin sektörün ihtiyaç duyduğu ve beklediği bir uygulama olduğunu vurgulayan Bilici, “Ancak her şeyin aşırısı zarar... İthalata kısıtlama getirilmezse yine üretici kaybeder, bu kadar uygun şartlarda inek alan üretici bile zarar edebilir. 9 ay sonra bu inekler doğurmaya başlayacak, bu durum et ve süt piyasasını allak bullak etmemeli... Üreticinin mağdur olmaması için gerekli önlemler bir an önce alınmalı” diye konuştu.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar