18 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara17°C

BEN POLEMİK SEVMEM

BEN POLEMİK SEVMEM

06 Ocak 2011 Perşembe 00:00

Efendim, yazımın başlığından da anlaşılacağı üzere polemiğe girmeyi, benden farklı düşünen insanlarla ve sonuç vermeyecek yararsız tartışmalarla vaktini öldürmeyi sevmeyen bir yapım vardır. İnsanları dinlemeyi, dünyaya farklı perspektiften bakanlarla empati kurmayı her zaman yeğlemişimdir.

Ancak bu durumun yanlış anlaşılması veya yorumlanması beni her daim öfkelendirir. Uzmanı olmadığım konularda ahkam kesmem, ancak iyi bildiğim konularda da kimseye eyvallahım olmaz. Bugüne kadar beyefendiliğimi koruduysam sanılmasın ki bu verecek bir yanıtım olmadığı içindir.

Benim attığım her adımla ilgili; ait olduğum ve içinde yaşadığım topluma ifade edebileceğim, anlatabileceğim doğrularım vardır. 51 yıldır yaşamımı sürdürdüğüm yerküre üzerinde, 12 Eylülün askeri mahkemelerinde dahi kendi doğrularını dile getirmiş bir insanım ben. Bu bağlamda şimdi geçelim konumuza.
Efendim, 28 Aralık tarihinde Boluspor'un geçmişini günümüze aktarmaya çalışan bir kitap yayınlandı. Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Ben bu kitabın içeriği ile ilgili hiçbir yorum ve eleştiri yapmam. Çünkü ortaya çıkan ürünü, yapmaya devam ettiğim Boluspor Tarihi çalışmasıyla aynı siklette görmedim.

Birde 44 yıl kimsenin aklına düşmeyen Boluspor'un tarihi niçin durup dururken bugün bazı insanların iştahını kabartmıştır. “Yaşayan Değerlerimiz” in mucidi kimdir? İlk çalışmayı kim başlatmıştır? Bu tarihin yazılması gerektiği fikri kimindir?

Ben Boluspor'un tarihini yazmak üzere yola çıktım, magazinini, almanağını, yıllık takvimini camiaya sunmak gibi bir niyetim yok. Ticari bir beklentim, para kaygım hiç yok. Benim ne kadar sıkı bir Boluspor'lu olduğumu cümle alem bilir. Konuya ne kadar vakıf olduğumu ise güzide Boluspor camiasının takdirlerine bırakıyorum.

Şunu ifade etmek zorundayım, daha önce hiç Boluspor maçı izlememiş zatı muhteremler, Boluspor Kulübü'nün yerini bilmeyenler, Karaçayırı tarif etseniz, soluğu Çanşa'da alacak insanlar Boluspor'un tarihini yazamazlar. Bu tarihi yazabilecek insanların önce çok sıkı Boluspor'lu olmaları şarttır.

Bolusporluluk duygusunun esiri olmayanların bu camianın tarihini yazma hakları da yoktur. “Küçük şehrin büyük öyküsü” zihniyetinden uzak duranlar, Boluspor'dan da uzak olsunlar.

Ben Boluspor camiasının kimin hangi niyetle davrandığını çözerek, herkese hak ettiği kadar değer vereceğinden hiç kuşku duymuyorum.

Hoşçakalın.

06.01.2011

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.