20 Ağustos 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara23°C

FİDAN, “ESKİ TÜFEKLERE” ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Fidan, “Eski tüfeklere” ateş püskürdü

07 Ocak 2011 Cuma 00:00

CHP'li eski siyasi isimlerin parti genel merkezini ziyaret etmesini değerlendiren CHP İl Genel Meclisi üyesi Hakkı Fidan, yaptığı açıklamalarında adeta açtı ağzını yumdu gözünü. Ziyareti gerçekleştiren siyasi isimleri art niyetli olmakla suçlayan Fidan, kendisinin milletvekilliği aday adalığıyla ilgili soruya net ifadelerle yanıt verdi.

Gazetemizin dünkü sayısında manşet haberimizle kamuoyuna duyurduğumuz “Özcan'sız CHP Genel Merkezde” başlıklı haberimizle ilgili olarak CHP İl Genel Meclisi üyesi Hakkı Fidan açıklama da bulundu. CHP'li eski Belediye Başkanı Necdet Gören önderliğinde partinin genel merkezini ziyaret eden CHP'li eski siyasiler Ahmet Özcan, Mustafa Hızarcı, Nihat Başer, Cahit Çıngı, Ahmet Özmen, Kazım Karsu, Mehmet Karakaya, Raşit Aydın, Turhan Bulut ve SHP eski İl Başkanı Kemal Alemdar'ın ziyaretleri hakkında Fidan, siyasi isimlere sert ifadelerle eleştirilerde bulundu.

BU ARKADAŞLARI HALKIN İÇİNDE GÖRMEDİM

Ziyareti gerçekleştiren siyasi isimlerin geçmişte partide önemli görevlerde bulunduklarını ifade eden Fidan, son dönemlerde bu isimlerin partiden uzak durduklarını söyledi. Fidan açıklamalarında şunları söyledi: “Ben iki yıldan bu yana CHP Genel Merkezini ziyaret eden bu arkadaşları partide görmedim. Partiyi de bir kenara bırakalım ben bu isimlerden hiçbirini halkın içinde dahi görmedim. Bu arkadaşlar ne bir köydeki bir insanın mevlidine, ne de bir vatandaşın cenazesine giderler. Halkın içinde değiller. Ben bu isimlerin bu çıkışlarını kınıyorum. Bu arkadaşların böyle yapmak yerine yardımcı olmaları gerekir. Bu arkadaşlar toplu halde partiye üye oldular ve bu arkadaşlara 8 ay önce rozet taktık. 8 aydır neredeydi bu arkadaşlar? Madem böyle bir niyetleri vardı da niçin bugüne kadar parti için çalışmadılar. Madem il başkanlığında milletvekilliğinde gözleri vardı da neden hiç halkın içine girmediler? Bu arkadaşlar diyelim ki, milletvekili aday adayı oldular. Halkın içinde olmayan bu arkadaşları köylerimizde kim tanır? Vatandaşın cenazesine, mevlidine, düğününe gitmiyorsun; sonra çıkıp milletvekili olacaksın. Evvela halkın içine gireceksin, onlarla kaynaşacaksın. Sonra çıkıp 'Aday adayıyım' diyeceksin.”

BUNU CAHİL ADAM YAPSA HİÇ GAM YEMEYECEĞİM

Fidan açıklamalarına şöyle devam etti: “Ben bu arkadaşların bu tutumlarını ayıpla karşılıyorum. Bunu cahil adam yapsa hiç gam yemeyeceğim. Ama bu arkadaşların yaptıkları hiç yakışır bir olay değil. Bu gibi olaylar böylesine hassas bir süreçte olmamalıydı. Eğer milletvekili olmayı çok arzuluyorlarsa, bir daha ki sefere kadar çalışsınlar o zaman destekleriz.” Tanju Özcan'dan boşalacak CHP İl Başkanlığı koltuğuna ilişkin Gören'in “Gönlümden geçen herkesi kucaklayabilecek, tarafsız bir il başkanı” şeklindeki değerlendirmelerine ise Fidan adeta ateş püskürdü. Fidan açıklamalara yanıt olarak, “Gören açıklamalarında, “CHP'ye tarafsız bir il başkanı gerekli” ifadelerine yer vermiş. Ben bunu anlayamadım. Tarafsız olanı nasıl bulunabilir ki? Yani Ankara'ya giden isimlerden herhangi biri tarafsız mı olmuş oluyor. Örneğin Mehmet Karakaya'da onların adamı. Bu işte de bir taraf var, demek ki onların bir art niyeti var. Böyle bir kararı da bu kez biz kabul etmeyiz. Eğer Gören'in düşüncesini uygulamaya kalksak, AKP gibi dışarıdan siyasetçi getirteceğiz. İşin açıkçası bu arkadaşlar olmayacak duaya âmin diyorlar. Tam da olumlu bir hava yakalamışken, bu arkadaşların destek vermeleri gerekmekteydi. Siyasette kavga edecekseniz, bir sene önce yapılmalıydı. Tam seçim arifesinde kavga olmamalı.” diye konuştu.

KENDİLERİNE GÜVENİYORLARSA ÖN SEÇİMDE PARTİLİLERİN OYLARINI ALIRLAR

Necdet Gören önderliğinde gerçekleştirilen ziyaretten CHP İl Örgütü'nden kimsenin haberdar olmadığını belirten Fidan, ziyaretin gerçekleştiğini basından öğrendiklerini söyledi. Fidan, konuyla ilgili şunları söyledi: “Gören gazeteye verdiği demeçte, CHP il örgütünün ziyaretten haberdar olduğunu belirtmiş. Oysaki biz böyle bir ziyaretin gerçekleştiğini gazete sayfalarından öğrendik. Ve onların içlerinden milletvekili adayı çıkarabilmek için CHP Genel Merkezi'ni ziyaret ettiklerine inanıyoruz. Onlar yukarısının desteğiyle milletvekili olmak istiyorlar. Biz bu işi asla kabul etmeyiz. CHP'de bir değişim var ve bu arkadaşlar eğer kendilerine güveniyorlarsa ön seçimde partililerin oylarını alırlar. Eğer partililerin oylarıyla aday olurlarsa biz bu arkadaşların arkasında çalışırız. CHP'de kim üyelerin desteğini alıp aday olursa, biz o kişinin arkasında çalışmaya hazırız.”

BANA BİR GÖREV DÜŞERSE ADAY OLURUM

Fidan, CHP'den milletvekili aday adaylığı ile ilgili net ifadeler kullandı. Fidan, şunları söyledi: “Ben şu an İl Genel Meclisi'nde görev yapıyorum. Eğer partimden bana bir görev düşerse aday olurum. Ama şu an konuşmak için daha erken. Şu ana kadar Mehtap Mısırlıoğlu ve Tanju Özcan aday adaylıklarını açıkladı. Daha önümüzde süreç var. Bana ihtiyaç duyulduğu takdirde ben istifa etmeye hazırım. Daha faydalı olacağına inandığımız bir arkadaşımız çıkarsa, o arkadaşımızı desteklemeye de hazırım. Şubat ayına kadar beklemeyi düşünüyorum. O güne kadar bana ihtiyaç duyulduğunu düşünürsem il genel meclisinden istifa edip, aday adaylığımı açıklayacağım. Ayrıca benim için aday sıralaması da hiç önemli değil.”

BOLU'DAN ÜÇ CHP'Lİ MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAK

Açıklamalarının son bölümünde CHP'nin son dönemde büyük bir ivme kazandığını dile getiren Fidan, partisinin Bolu'daki seçim hedefini açıkladı. Fidan açıklamalarını şöyle tamamladı: Seçim hedefimiz Bolu'dan üç CHP'li milletvekili çıkarmak. Onun için çalışacağız. Bu konuda da hiç şüphemiz yok. Çünkü köylere gittiğimizde, köylüler bizlere kapılarını güler yüzle açıyor. Önceki dönemlerde CHP'ye karşı duyulan antipati bugün kayboldu. Bu da bizim o insanların her zaman yanlarında olmamız sayesinde sağlandı.”


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.